به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

طی چند هفته گذشته همه نگران نقدینگی – عرضه پول – بوده اند.

بیشتر مردم متوجه نقدینگی هستند به این دلیل که وجود نقدینگی سرگردان باعث بالا رفتن نرخ طلا  می شود.  اما بی ثباتی در این بازارها  فقط  نشانه یک مشکل  عمیقتر است.  در حال حاضر میزان رشد نقدینگی سالانه 30 درصد است. در صورتی که رشد اقتصاد فقط در حدود 4 درصد است.
پول به شیوه هایی صرف میشود که به تحرک رشد اقتصادی کمک نمیکند. به دلیل پایین بودن نرخ بهره بانکی نسبت به تورم مردم بجای سپردن به بانک پول را خرج میکنند یا آنرا تبدیل به کالا میکنند. این امر قیمت کالاهای مصرفی، املاک، طلا و ارز را بالا میبرد. دسترسی به پول بیشتر از دسترسی به فرصتهای سرمایه گذاری است. تورم به تنهایی مشکل آفرین است. اما عدم پس انداز مشکل بزرگتری است.

وقتی مردم  پولشان را به بانکها نمی سپارند بانکها برای تأمین وام برای شرکتهایی که برای ترویج اقتصاد نیاز به سرمایه دارند بودجه ندارند.
بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار مسئول تنظیم نقدینگی هستند و در حال حاضر کوشش می کنند از طریق سیاست پولی با تقلیل ارزش ریال، عرضه سود بالاتر برای اوراق مشارکت و فروش سکه طلا و افزایش نرخ سود سپرده بانکی پول را به سوی سیستم بانکی هدایت کرده آنرا به بانکها باز گردانند. اما این تغییرات اساساً در واکنش به افزایشهای جهشی نرخ ارز و قیمت طلا است و جزء یک سیاست پولی جامع نمی باشد .
سیاست پولی باید عواملی مانند هزینه دولت، پرداخت یارانه و رشد درآمد نفت را که بر نقدینگی تأثیر دارند در نظر بگیرد.
تحریم ها و برداشتهای ریسکهای موجود در سرمایه گذاری و هم بر نقدینگی اثر دارد تغییر در هر یک از عوامل بر مشوقهای موجود و شکل توسعه اقتصاد اثر دارد. مثلاً هروقت که ارز گران میشود قیمت واردات افزایش می یابد ولی قیمتهای صادرات رقابت ناپذیر میگردند. هروقت مردم اوراق مشارکت صنعت نفت را می خرند سرمایه ایجاد میشود اما احتمالا پول کمتری برای ارائه وام به شرکتهای خصوصی در اختیار بانک ها می ماند.
کاهش مخارج دولت میتواند نقدینگی و تورم را کاهش دهد ولی حذف برنامه های دولت میتواند توزیع ثروت را در کشور تغییر دهد. تغییر نرخ بهره میتواند میزان رشد بخش مسکن را تسریع یا کند سازد.
محدودیت در ارزهای خارجی باعث تورم در بارارهای دیگر میگردد.سیست پولی نه تنها بر موجودی پولی اثر دارد بلکه در جهت جریان آن نیز اثر دارد.
این تصمیمات بایستی با توجه به اولویتهای اقتصادی و نه صرفاً بر اساس قیمت بالای طلا و ارز صورت گیرد تغییر در هر  یک از عوامل سیاست پولی نه تنها بایستی برای موارد اضطراری باشد بلکه تعیین کننده توزیع منابع اقتصادی و مدیریت مسائل اقتصادی در بلند مدت باشد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: