به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 "حرف حساب"  هر بار به معرفی یکی از فعالان و تلاشگرانی می پردازد که در مسیر حل مشکلات اقتصادی می کوشند و این بار نوبت به آقای محمدمهدی بهکیش می رسد.

دکتر محمدمهدی بهکیش، رئیس پیشین اتاق مشترک ایران و ایتالیا و یکی از حامیان اولیه "جنبش مدنی ضد تحریم" است. وی یکی از اقتصاددانان صاحب نام کشور است که در قدرت بخشیدن به گفتمان اقتصادی ایران تلاش کرده است. دکتر بهکیش همواره مروج افزایش شفافیت، تنوع در تولیدات و تماس بیشتر بین المللی بوده است و بر توجه به عواملی که به بهبود شرایط اقتصادی کشور می انجامد تاکید کرده اند. با نگاهی به آثار و اظهارات دکتر بهکیش می توان دید که ایشان هیچگاه از به کارگیری رویکردی عملگرایانه غافل نشده اند و به راهکارهایی مناسب برای اجرایی کردن این رویکرد هم تاکید داشته اند. در همین حال دکتر بهکیش از جمله صاحب نظران ایرانی است که با تیزبینی مشکلات اقتصادی را می بیند و از به چالش کشیدن مقام های رسمی ابایی ندارد. لازم به یادآوری نیست که چنین رویکردی برای توسعه اقتصادی کشور و حفظ ضرب آهنگ تلاش ها در این زمینه ضروری است.

در خصوص مسائل اقتصادی کشور، دکتر بهکیش از کسانی بوده که به صراحت از تاثیر منفی تحریم ها سخن گفته و فشارهای بین المللی را مهمترین سد موجود در برابر شفافیت دانسته است. در همین حال ایشان از توجه به مشکلات موجود در ساختار اقتصاد کشور هم غافل نبوده اند. به قول دکتر بهکیش "اقتصادی که به درآمد صادرات یک کالا متکی است و از آن سو تولید وابسته به وارداتی است که به درآمد نفتی تکیه دارد، بسیار آسیب پذیر است."  اخیراً دکتر بهکیش به مشکلات ایران در تولید محصولاتی با کیفیت و رقابت پذیر اشاره کرد و تاکید داشت "اقتصاد ایران به ناچار در آینده روابط ناچیزی با اروپا خواهد داشت و به دلیل عدم امکان فروش نفت همانند گذشته، لزوم تولید کالاهای با کیفیت رقابتی امری اجتناب ناپذیر است." دکتر بهکیش شرکت های ایرانی را تشویق کرده اند که به دنبال شرکای جدید تجاری باشند و نیازهای تجاری این شرکا را کشف کنند تاکه این تلاش ها مبنایی مناسب برای تکثر بخشیدن به صادرات کشور باشد. در این راستا ایشان بر افزایش تجارت با دیگر اعضای سازمان همکاری اقتصادی ( اکو) هم تاکید کرده و از فوائد احتمالی پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی سخن گفته است.

دکتر بهکیش خواستار اقداماتی عملی و واقعگرایانه در جهت بهبود وضع اقتصادی کشور شده است. مطمئناً ایشان از توافق های اخیر در ژنو خشنودند زیرا که پیشتر تاکید کرده بودند تا زمانی که تحریم ها ادامه پیدا کند شفافیت در اقتصاد و رقابت پذیری در تولید عملی نخواهد شد. در واقع هر گونه توافقی که در راستای پایان تحریم ها باشد به افزایش رقابت پذیری اقتصاد کشور خواهد انجامید. البته ایشان تاکید کرده اند که سوای تحریم ها، روابط تجاری ایران مالاً در حال تغییر است و در این راستا دست اندرکاران اقتصادی کشور باید به تغییر مدل های تجاری بپردازند. صرف نظر از نتایج نهایی توافق های ژنو، دکتر بهکیش از دست اندرکاران تجارت کشور خواسته تا خود را برای شرایط مختلف، از جمله دوران پسا تحریم یا رسیدن به پیشرفت های محدود ناشی از توافقات و یا حتی وخیم تر شدن شرایط، آماده کنند.

دکتر بهکیش با شجاعت دست اندرکاران مسائل اقتصادی کشور را نیز به چالش کشیده اند تا رویکردی عملگرایانه اتخاذ کنند. ایشان دولت احمدی نژاد را به علت ناتوانی در آموختن از تجربیات دیگر کشورها مورد انتقاد قرار داده و با اشاره به رکود اقتصادی 2008 در آمریکا و اروپا اظهار کردند "دولت هایی که با این رکود دست به گریبان بودند به سرعت توانستند شرایط رکود را کنترل کرده و عوامل دیگر را نیز به درستی سازماندهی کنند، آنگونه که در طول دو تا سه سال به رشد معقول بازگشتند. اما به نظر می رسد این آموزه ها در کشور کمتر مورد توجه قرار می گیرد." دکتر بهکیش در مصاحبهء اخیرش با اقتصاددادن برجسته دکتر جواد شیرازی هم بر درس هایی که ایران می تواند از اصلاحات اقتصادی در هند بگیرد تاکید کرده اند. دکتر بهکیش پس از پیروزی دکتر روحانی در مطلبی در دنیای اقتصاد نوشت که دولت جدید باید از نیروی عظیم عقلانی و مدنی ایجاد شده در جامعه بهره گیرد و "راه را آنچنان هموار سازد که اشتیاق و امید شکل گرفته و به حرکت درآمده در جهت سازندگی کشور به کار گرفته شود." امید است که دکتر بهکیش همچنان نکته بینانه مشکلات اقتصادی کشور را به مسئولان گوش زد کنند و به روشنگری در خصوص آن دسته از اقدامات و سیاست های دولت بپردازد که در راستای منافع اقتصادی کشور نیست.

دکتر محمد مهدی بهکیش همواره برای پویایی و غنای گفتمان اقتصادی کشور تلاش کرده اند. رویکرد عملگرایانه ایشان در جهت شفافیت، پایان دادن به تحریم ها، تنوع سازی در تولیدات کشور، گسترش روابط تجاری و آمادگی برای رویارویی با شرایط مختلف اقتصادی بوده است. جا دارد که مسئولین و فعالان اقتصادی کشور توجهی ویژه به این رویکرد نمایند، رویکری که دولت را در مسیر اتخاذ و اعمال سیاست هایی برای  توسعه اقتصادی و سیاسی کشور تا رفع تحریم ها و در دوران پساتحریم یاری می دهد.

حرف حساب - محمدرضا نعمت زاده

حرف حساب - اکبر ترکان

حرف حساب – ایرج ندیمی

حرف حساب - نامه سرگشاده 43 استاد اقتصاد

حرف حساب – پدرام سلطانی

حرف حساب - پویا جبل عاملی

حرف حساب - سید حمید حسینی

 حرف حساب - الیاس نادران

حرف حساب - موسی الرضا ثروتی

 حرف حساب – مسعود نیلی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: