به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 "حرف حساب"  هر بار به معرفی یکی از فعالان و تلاشگرانی می پردازد که در مسیر حل مشکلات اقتصادی می کوشند و این بار نوبت به آقای محمدرضا نعمت زاده می رسد.

انتصاب محمد رضا نعمت زاده به مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر خوشی برای فعالان امور اقتصادی و تجاری کشور بود. با نگاهی به اظهارات و اقدامات مهندس نعمت زاده می تواند دید که ایشان سیاست های راهبردی با تدبیری را به پست حساس وزارت صنعت، معدن و تجارت باز گردانده اند. در همین حال سابقه طولانی و ارزنده مهندس نعمت زاده در پست های دولتی و بخش صنعت زمینه مناسبی برای تعامل و احترامی متقابل با فعالان بخش صنعت و تجارت فراهم کرده است.

آقای نعمت زاده کار خود را با شفافیت و عملگرایی آغاز کرده است. ایشان با اقداماتی فراگیر با گروه های مختلف ارتباط برقرار کرده و اهداف عینی برای اقدامات وزارتخانه تحت رهبری خود تعیین نموده است. این اهداف عینی معیار بسیار مناسبی است که بوسیله آنها پیشرفت صنعت کشور قابل ارزیابی خواهد بود.  آقای نعمت زاده از تحریم ها و اهمیت ارتباطات بین المللی نیز به طور مستقیم سخن گفته است. باید گفت پس از بی تدبیری ها در دولت قبلی، انتظار می رود دورهء وزارت آقای نعمت زاده اثرات مثبتی برای اقتصاد و کشور داشته باشد.

مهندس نعمت زاده از ابتدای انقلاب در مقام های حساس دولتی و نیز پست های مهم در بخش خصوصی فعالیت داشته اند. ایشان در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی وزیر صنایع بودند و در دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد در مقام معاونت وزارت نفت فعالیت داشتند. همزمان با معاونت وزارت نفت، ایشان در مقام عضو شورای عالی اقتصاد نیز فعالیت داشت و دستاوردهایی همچون افزایش بازده سیستم های تصفیه و توزیع بنزین را در کارنامه خود ثبت کردند. ایشان در سال های 1387 و 88 مشاور ارشد وزیر نفت بودند و پس از آن در مقام مدیر عاملی شرکت خصوصی نبکو ( توسعه تجارت نعمت) به فعالیت های خود ادامه دادند.

پس از پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، از نام مهندس نعمت زاده به عنوان یکی از نامزده های اصلی پست وزارت نفت یاد می شد. به رغم این خبرها آقای نعمت زاده از عدم تمالیش برای حضور در مسند وزارت نفت خبر داد و در عوض مسئولیت وزارت صنعت را پذیرفت. هر چند مهندس نعمت زاده سابقه ای طولانی در بخش نفت دارد ولی ایشان نگاهی فراگیرتر به رشد اقتصادی کشور دارند و از لزوم توسعه و تکثر بخشیدن به اقتصاد از طریق تقویت فرآوردهای نفتی و دیگر بخش های صنعتی سخن گفته اند. طی سخنانی در اتاق بازرگانی اصفهان، آقای نعمت زاده از لزوم درس گرفتن از دیگر کشورها، از جمله کشورهایی که از منابع غنی طبیعی برخوردار نیستند سخن گفت و با اشاره به ضرورت پرداختن به خدمات به جای تمرکز بیش از حد به نفت افزود خدمات و تولید خدمات از دامنه وسیعی برخوردار است و بر خلاف تصور اولیه می تواند شامل زمینه های بسیار مفید و ضروری جامعه باشد.

مهندس نعمت زاده کار خود را با ملاقات با فعالان صنایع کشور آغاز کرد.  یکی از اولین ملاقات های ایشان با خودروسازان کشور بود. وی همچنین در راستای حمایت از صنایع دستی سنتی کشور، خواستار افزایش صادرات فرش دستباف ایرانی شده و ابزار امیدواری کرده است که با پیگیری از مراجع حقوقی تحریم این محصول را لغو کرد.

وزیر صنعت نه تنها با بخش های مختلف صنعتی و تولیدی کشور رابطه برقرار کرده، بلکه معیارهای شفافی را نیز تعیین کرده اند که بوسیلهء آنها تلاش ها و دستاوردهای وزارت صنعت در طول زمان قابل سنجش خواهد شد. مهندس نعمت زاده جذب 8 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعتی را از اهداف این بخش عنوان کرد. بر اساس برنامهء پیشنهادی آقای نعمت زاده، اهداف مشخصی برای رشد بخش صنعت تعیین شده، از جمله سهم صادرات صنعتی معدنی به کل صادرات در پایان دروه 45 درصد و متوسط رشد سالانه ارزش افزوده بخش صنعت و معدن 12 درصد عنوان شده است. آقای نعمت زاده در دیدار با نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس از دو برنامه 15 و 100 روزه برای حل مشکلات صنایع کشور، به خصوص خودروسازی و رفع موانع تولید، سخن گفت. این برنامه ها به گونه ای واقعگرایانه به مسائل مربوط به نحوه قیمت گذاری خودرو و توان تولیدکنندگان برای دستیابی به اعتبار و نیز ارزیابی مجدد دیگر سیاست های ناکارآمد بخش دولتی خواهد پرداخت. با توجه به این اقدمات می توان گفت رویکرد شفاف مهندس نعمت زاده نشان از تغییر در عملکرد وزارت صنعت دارد که طی سال های اخیر از مدیریت غیر شفاف دولت در بخش صنعت صدمه دیده بود.

انتصاب مهندس نعمت زاده به مقام وزارت صنعت بازتاب های خارجی هم داشته و از سوی رسانه ها به عنوان نشانه ای از حضور موثرتر کشور ما در جامعه بین الملل قلمداد شده است. از زمانی که مهندس نعمت زاده کار خود را در وزارت صنعت آغاز کردند از لزوم رفع تحریم های بین المللی در راستای بهبود فعالیت های اقتصادی کشور در عرصه جهانی سخن گفت. آقای نعمت زاده در خصوص مذاکرات بین المللی برای رفع تحریم ها گفته است ... تنها باید بلد باشیم طرفین را پای میز مذاکره بنشانیم و مسائل را حل و فصل کنیم. پس دولتی می خواهیم که اولاً مقبولیت بین المللی داشته باشد و ثانیاً بتواند مذاکرات دیپلماتیک را به خوبی پیش ببرد و با مقررات بازی بین المللی آشنا باشد. گاهی اشتباه می کنیم که نمی دانیم با چه زبانی با دنیا صحبت کنیم. دنیا برای دیپلماسی زبانی در طول تاریخ به وجود آورده که باید با آن آشنا باشیم. یکی از اهداف دولت آینده از مذاکرات هم این باید باشد که این تحریم و این کناره گیری کشورها از ما به ضرر هر دو طرف است و باید رفع شود.

عملکردها و اظهارات مهندس نعمت زاده نویدبخش آغاز روندی هوشمندانه و کاراست. در واقع برخوردی واقعگرایانه با تحریم ها، به جای بی اهمیت جلوه دادن تاثیر آنها، و تمایل به حضوری فعال در جامعه بین الملل برای رشد اقتصادی کشور، نقش بسیار مهمی در دوران وزارت آقای نعمت زاده خواهد داشت. ما امیدواریم ایشان به پیگیری روشی که در آغاز فعالیتشان به کار گرفته اند ادامه دهند و بی صبرانه منتظر تاثیرات مثبت این رویکرد بر اقتصاد کشور در این دوره و دوران پساتحریم هستیم.

حرف حساب - اکبر ترکان

حرف حساب – ایرج ندیمی

حرف حساب - نامه سرگشاده 43 استاد اقتصاد

حرف حساب – پدرام سلطانی

حرف حساب - پویا جبل عاملی

حرف حساب - سید حمید حسینی

 حرف حساب - الیاس نادران

حرف حساب - موسی الرضا ثروتی

 حرف حساب – مسعود نیلی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: