به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 "حرف حساب"  هر بار به معرفی یکی از فعالان و تلاشگرانی می پردازد که در مسیر حل مشکلات اقتصادی می کوشند و این بار نوبت به آقای اکبر ترکان می رسد.

اکبر ترکان یک از مدیران پرسابقه در 30 سال گذشته بوده است. از مسئولیت جهادسازندگی در استان لرستان تا استانداری در استانهای ایلام و هرمزگان و تصدی پست وزارت در وزارت دفاع و راه و ترابری و معاونت وزارت نفت کارنامه قابل توجهی از فعالیت های مدیریتی و اقتصادی ایشان است. انتظار می رود آقای ترکان در کابینه دکتر روحانی هم نقش مؤثر و مشارکتی فعال تر داشته باشد.

در حال حاضر نیز آقای ترکان در روند گزینش کابینه دولت تدبیر و امید مشارکت دارد و این مشارکت با توجه به تأکید و اعتقاد او به لزوم بازگشت تکنوکرات ها و مدیران متخصص و با تجربه بسیار مغتنم است. به گفته ترکان، کشور پر از متخصص‌های تحصیل‌کرده جوان است. از چهار میلیون دانشجو که نخبه‌های بسیاری را در بین خود دارند تا 10 میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی؛ از این میان می‌توانیم مدیرانی را بیابیم که هم تجربه کار موفق را داشته باشند و هم متخصص و مرتبط با کار باشند.

ترکان در راستای همین باور به لزوم مشارکت متخصصان در سیاستگذاری ها، از جمله امضا کنندگان بیانیه 231 فعال دانشگاهی بود که از تعطیلی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف گله و دلایلی در خصوص لزوم ادامه فعالیت این دانشکده مطرح کردند.  اعتلای همه‌جانبه کشور بدون مراکز تربیت متخصص چگونه ممکن خواهد بود؟

معاون پیشین وزارت نفت همچنین معتقد به برنامه ریزی عقلایی و صحیح است. وی به غیر ممکن بودن تحقق اهداف صنعت نفت در دوران آقای احمدی نژاد اشاره کرد و افزود پیش شرط ایجاد یک حماسه اقتصادی، بازگشت به عقل و علم است، چراکه در سال های اخیر عقل و علم منزوی شده است؛ بهترین اساتید حوزه اقتصاد طی نامه هایی به رئیس جمهور نسبت به روش های دولت هشدار دادند ولی متاسفانه موثر فایده نبود.

مشکلات صنعت نفت و مدیریت درآمدهای نفتی از جمله دغدغه های مستمر اکبر ترکان است. مقاله دیدگاه های کارشناسان: آینده توسعه اقصادی و وابستگی به نفت نیز پیشتر به دیدگاه های آقای ترکان در خصوص بیماری هلندی و سوءمدیریت اقتصادی اشاره داشت. ترکان از جمله مدیرانی است که تنها به برشمردن مشکلات بسنده نمی کند و راه حل هایی نیز برای این مشکلات ارائه کرده است. برای نمونه آقای ترکان در مورد نحوه کاهش وابستگی به نفت گفته است: بهترین راهکار همان تشکیل صندوق توسعه ملی است که با تدبیر مقام معظم رهبری در ابتدای برنامه پنجم توسعه ایجاد شد و بهترین تدبیر همان است که ایشان عنوان کردند: تا پایان برنامه پنجم توسعه، بودجه جاری باید از نفت مستقل شود. اما مساله این است که مدام پول آن صرف هزینه های جاری می شود. من شنیده ام که مبلغ عیدانه نیز از این حساب برداشته شده است. باید توجه داشت که اگر به صندوق توسعه ملی به هر شکلی تجاوز شود، اهداف اولیه مورد نظر آن محقق نمی شود. مساله این است که پیش از این قرار بوده بخشی از درآمدهای نفتی برای پیشگیری از آثار سوء بیماری هلندی به بودجه وارد نشود و برای سرمایه گذاری بخش خصوصی هزینه شود. اما وقتی این پول به مصارف بودجه ای می رسد، حرام است.

اکبر ترکان از عملکرد اقتصادی دولت هاشمی دفاع می کند و اخیرا نیز در این مورد با الیاس نادران به مناظره نشست. این دو نفر دیدگاه های متفاوتی داشتند اما استقبالشان از مناظره عمومی در جهت بسط گفتمان اقتصادی در کشور بود.

ترکان بازگشت به برنامه های اقتصادی دوران هاشمی را پیشنهاد می کند و معتقد است باید به کالاهای ضروری توجه کرد. به جای پرداخت یارانه های نقدی به همه افراد و بدون در نظر گرفتن نیازهای آنها، منابع و امکانات دولت باید برای حمایت از آسیب پذیر ترین اقشار جامعه اولویت بندی شود. ترکان همچنین افزود: باید این واقعیت موجود را قبول كنیم كه اگر نتوانیم تحریم­ها را به خوبی مدیریت كنیم، در آینده نه تنها مشكلاتمان حل نخواهد شد، بلكه مشكلاتی بر مشكلات فعلی هم افزوده شده و هزینه ­های احتمالی را غیرقابل جبران ­تر خواهد كرد.

ما امیدورایم در صورت مشارکت فعال تر این سیاستمدار باسابقه در سمت های عالی مدیریتی، تجارب و تداوم شفافیت ایشان در اظهار نظرات در خصوص چالش های اقتصادی و مدیریتی کشور بتواند اقتصاد را به مسیر درست و در جهت شکوفایی سوق دهد.

حرف حساب – ایرج ندیمی

حرف حساب - نامه سرگشاده 43 استاد اقتصاد

حرف حساب – پدرام سلطانی

حرف حساب - پویا جبل عاملی

حرف حساب - سید حمید حسینی

 حرف حساب - الیاس نادران

حرف حساب - موسی الرضا ثروتی

 حرف حساب – مسعود نیلی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: