به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

"حرف حساب"  هر بار به معرفی یکی از فعالان و تلاشگرانی می پردازد که در مسیر حل مشکلات اقتصادی می کوشند و این بار نوبت به آقای دکتر پدرام سلطانی می رسد.


دکتر پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران و یکی از افراد عملگرا در بسط گفتمان ملی در رابطه با بحران اقتصادی کشور است. او از نسل جدید فعالان اقتصادی است که سکان مدیریت کشور را در سال های پیش رو به دست خواهند گرفت. تحلیل های اقتصادی او بسیار سنجیده و مناسب است.  پدرام سلطانی آگاهانه این تحلیل ها را  از دیدگا ه های سیاسی جدا می کند و راهکارهایی را پیشنهاد می کند که باعث تقویت صنایع و بخش خصوصی خواهد شد. ما قبلا هم به تعدادی از مقالات آقای سلطانی از جمله درخواستش از مذاکره کنندگان هسته ای برای اولویت دادن به اقتصاد و نه سیاست و هزینه نکردن منافع اقتصادی در مذاکرات سیاسی با گروه پنج بعلاوه یک و استدلالش در ایجاد یک رابطه مثبت با جامعه جهانی در جهت محدود ساختن تاثیر تحریم ها به خصوص بر صادرات کشورمان اشاره کردیم. پدرام سلطانی پیشنهاد هایش را بر اساس منطق و استدلال اقتصادی و نه ایدئولوژی سیاسی بیان می کند.

در ماه های اخیر، آقای سلطانی توجهش را بر روی  سوءمدیریت دولت در رابطه با نرخ ارز و مشکلات بوجود آمده برای صادرات متمرکز کرده است. او مباحثات و استدلالات بسیار خوبی را در رابطه با مدیریت نرخ ارز ارائه کرده است که تعدادی از آنها به شرح ذیل می باشند:

- پیام این نوسانات ارزی بلاتکلیفی و دستپاچگی برای فعالان بخش خصوصی است، زیرا سمت و سوی بازار و حرکت قیمت ها مشخص نیست.

- بخش خصوصی توانایی لازم را برای حفظ این روند فزاینده در تجارت خارجی کشور و ثبت سالی بیاد ماندنی را دارا است، بشرطی که برنامه های فعلی در جهت حمایت از صادرات از ثبات لازم برخوردار باشند و سیاست پیمان سپاری ارزی مانع ادامه کار نشود.

- ابهام جدی تر این است که مکانیسم کشف قیمت ارز چگونه است و بانک مرکزی بر چه مبنایی قیمت را برای روز بعد اعلام می کند؟ و به یقین باقی ماندن این ابها م ها باعث نوسان قیمت در بازار و تشدید نا اطمینانی ها خواهد شد.

- قرار دادن نرخ 2000 تومان برای ارز در قانون بودجه سال 1392 بر اساس حدس و گمان بوده و اگر بطور صحیح مورد پژوهش قرار نگیرد باعث بوجود آمدن بی ثباتی اقتصادی در آینده خواهد شد.

- علت صعودی شدن نرخ ارز طی ماه های گذشته افزایش تحریم ها، کاهش فروش نفت، بلوکه شدن ذخائر ارزی ما در خارج از کشور و محدودیت ارتباطات بانکی بین ایران و دنیا بوده است.

- بهترین شیوه حمایت از صادرات در شرایط فعلی این است که در رابطه با ارز حاصل از صادرات ضوابط و قوانین محدود کننده و مقید کننده ای اتخاذ نشود.

- تخصیص نامناسب ارز بین صادر کنندگان و تعرفه های گمرکی بالا منجر به افزایش قاچاق کالا شده است.

- اگر یکسری از نیازهای ارزی کشور بدون پاسخ و تامین باقی بماند  و یا ذخایر ارزی بانک های بیش از این درگیر شود و قابلیت مبادله و انتقال نداشته باشد ممکن است مجددا نرخ ارز افزایش یابد.

آقای سلطانی اخیرا در رابطه با کمبود های برنامه ریزی های اقتصادی صحبت کرده و به نبود دیدگا ه های روشن در دولت در رابطه با دلایل توسعه و احتیاج به داشتن برنامه ای برای دنبال کردن پیشرفت ها به سمت اهداف توسعه اشاره کرده است و حضوری فعال در مباحثات تغییرات در سیستم مالیاتی دارد و منتقد ممنوعیت های صادراتی و موانع ایجاد شده اخیر برای معاملات توسط دولت است.

آقای دکتر سلطانی، از شما و تلاشتان در مسیر بسط گفتمان اقتصادی سپاسگذاریم. و از همکاران و فعالان اقتصادی دعوت می کنیم تا از وب سایت جدید ایشان نیز بازدید کنند. 

حرف حساب - پویا جبل عاملی

حرف حساب - سید حمید حسینی

حرف حساب - الیاس نادران

حرف حساب - موسی الرضا ثروتی

حرف حساب – مسعود نیلی

 

 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: