به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

چند ماهی است که صحبت ها معطوف به ارزش ریال، ممنوعیت های وارداتی و صادراتی و اقتصاد مقاومتی معطوف شده است ولی شاهد آن هستیم که مجددا یکی از مهم ترین مشکلات اقتصادی یعنی تورم بالا و مستمر مورد توجه قرار گرفته است. 

در عین حال بسیاری امیدوار بودند تا کنون تورم پایین تر از 20 درصد برود و معتقد بودند که ما قبلا هم تجربه تورم بالا را داشته ایم و این تورم بعد از یک یا دو سال به رقمی معقول بین 10 تا 15 درصد می رسد.  در ابتدای سال، مقامات دولتی وعده دادند که تورم به زودی کنترل خواهد شد و تورم بالا تنها یک مشکل مقطعی است.   

اما به نظر می رسد که واقعیت کم کم خودش را نشان داده است.

با جودیکه نظرها در مورد نرخ دقیق تورم متفاوت هستند (بانک مرکزی می گوید 25 درصد، علی لاریجانی رییس مجلس می گوید 29 درصد و منابع غیر رسمی بین 40 تا 70 درصد را نرخ تورم می دانند) چیزی که روشن است این است که وعده آقای محمود احمدی نژاد، رییس جمهور، در مصاحبه تلویزیونی شهریورماه مبنی بر اینکه نرخ تورم به زودی و در نیمه دوم سال کاهش پیدا می کند تحقق پیدا نکرده است و وعده ای بی اساس بود. 

حال که توجه اذهان مجددا به این مسئله معطوف شده شاید مناسب باشد به برخی از مقالاتی که همکاران تاجران در این سایت در خصوص تورم نوشته اند نگاهی بیاندازیم.

آقای فرامزی در بررسی هزینه های تورم  بیان کردند که تورم در واقع مالیاتی بر حساب های سپرده مردم در بانک ها است چراکه ارزش پول سپرده را در درازمدت از بین می برد.  تورم انگیزه سرمایه گذاری را از بین می برد و باعث می شود مردم پول خود را برای خرید اقلام مصرفی و یا خرید طلا و ارز مصرف کنند.  تورم قدرت خرید کارگران و کارمندانی که درآمد سالانه آنها معمولا با وجود گران شدن روزانه قیمت کالاها ثابت می ماند را کاهش می دهد. تورم باعث افزایش عدم اطمینان و کاهش توان برنامه ریزی درست بنگاه های اقتصادی و کسب و کار و به تبع آن کاهش مشارکت در پروژه های بلندمدت می شود.  در نهایت تورم رشد اقتصادی را کند می کند. 

آقای فرامرزی در مقاله ای دیگر به پدیده ابرتورم پرداخت.  تورم باعث کاهش پس انداز می شود ولی ابرتورم پس انداز کردن را از بین می برد.  ابرتورم معمولا به واسطه یک شوک اقتصادی بروز می کند.  وقتی تعادل اقتصادی بر هم می خورد با کمترین تحولی با بحران اقتصادی مواجه می شویم  ابرتورم معمولا باعث سقوط ارزش پول ملی می شود و به تبع آن بازسازی ساختاری و اساسی اقتصاد کشور را طلب می کند.  شاید چند دهه طول بکشد تا بتوان از شر ابر تورم خلاص شویم. 

آقای فرامرزی همچنین به پدیده تورم مزمن پرداخته است که عموما از آن به عنوان تورم لاتین یاد می شود چراکه در کشورهای جنوب اروپا و آمریکای جنوبی رواج داشته است.  تورم مزمن چیزی است که ما به آن دچاریم و برون رفت از آن دشوار است.  هیچ فرمول ساده ای برای تثبیت ارزش پول و کاهش تورم به نرخ معقولی وجود ندارد اما کشورهایی که توانسته اند از تورم مزمن خلاصی یابند دریافتند که برای طی این مرحله استقلال بانک مرکزی ضروری و حیاتی است. 

از سوی دیگر پدیده رکود تورمی چالش دیگری برای برنامه ریزی کسب و کار است.  در آن مقاله توضیح داده شده است که چگونه رکود تورمی یعنی وقتی که نرخ تورم و بیکاری بالا رشد اقتصادی را متوقف می کند، چگونه به یک مشکل درازمدت تبدیل می شود که چندین سال طول خواهد کشید تا بتوان از این وضعیت خارج شد.  شرکت هایی که از تورم... عبور می کنند شرکت هایی هستند که راهکارهای جدید اتخاذ می کنند و در نحوه تولید و بازاریابی محصولات خود بازنگری می کنند. 

آقای کرمانی در مقاله کساد یا رکود؟ آیا ایران آرژانتین دوم خواهد شد؟ تجربه آرژانتین در مواجهه با ابرتورم و دلاری شدن اقتصاد را با ما در میان گذاشتند.  یک دهه پیش، مردم آرژانتین تقریبا تمام پس انداز خود را از دست دادند چراکه در طول چند ماه ارزش واحد پول کشورشان، پزو، 75 درصد کاهش یافت.  حتی افرادی که پس انداز ارزی داشتند از این حادثه مستثنی نبودند چون دولت دلارهای موجود در حساب های پس انداز را به پزو تبدیل کرد. 

آقای کرمانی سپس تجربه آرژانتین در مواجهه با ابرتورم را مرور کردند که چگونه ابرتورم روی زندگی روزانه مردم اثر گذاشت.  در مقاله ابرتورم یعنی چه؟ و نشانه های آن کدام است؟ توضیح داده شد که مردم به مجرد دریافت حقوق ماهانه یا دستمزد خود به مغازه ها هجوم می بردند چون قیمت ها ساعتی و لحظه ای بالا می رفت.  نظارت قیمت توسط دولت هیچ تأثیر مطلوبی نداشت و تنها باعث شد تا تولیدکنندگان به خاطر بالاتر رفتن هزینه تولید کالا ها از قیمت تعیین شده همان کالاهای تولیدی توسط دولت ورشکست شوند.  پس انداز کردن از بین رفت و دسترسی به ارز ممنوع شد.  طبقه متوسط آرژانتین در اثر این تحولات از میان رفت. 

تورم مزمنی که ما با آن مواجه هستیم فقط یک مشکل اقتصادی دیگر نیست.  با عدم ثبات کنونی ارزش ریال، بروز ابرتورم بسیار محتمل است.  ما نمی توانیم اجازه دهیم مقامات دولتی منکر این مسئله را انکار کنند. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: