به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مقاله اخیر تابناک با توجه به طرح های حمایت شده توسط نمایندگان مجلس نهم از ابتدای آغاز به کار این مجلس تا بیست و دوم مهرماه، کم کارترین و پرکارترین نمایندگان مجلس را مشخص نمود.

درحالیکه این تجزیه و تحلیل برای مشخص نمودن فعالیتهای اعضای مجلس که فعالانه در روند قانونگذاری درگیر هستند و یا کمبود خوابشان را در مجلس جبران می کنند مفید است اما مهمتر از آن محتوای طرح های حمایت شده از طرف این قانونگذاران می باشد.

پرکارترین نمایندگان، اعضای کمسیون اقتصادی و کمیسیون صنایع و معادن بودند که در طی این چند ماه از طرح های متعددی حمایت نموده اند.  آقایان ارسلان فتحی پور رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده آذربایجان شرقی و سید ناصر موسوی لارگانی نماینده اصفهان و عضو کمیسیون اقتصادی هر دو با 23 طرح پیشنهادی و آقایان حمید رضا فولادگر از اصفهان و موید حسینی صدر از آذربایجان غربی هر دو از اعضای کمیسیون صنایع و معادن و رمضان علی سبحانی فر از خراسان رضوی و کمال الدین پیرمؤذن از اردبیل و نادر پورقاضی از آذربایجان غربی از بیش از 20 مصوبه حمایت نموده بودند.

در عین حال بیشتر این طرح ها روی اقتصاد تمرکز نداشته و تنها نیمی از این طرحهای ارائه شده توسط اعضای این کمیسیون ها جهت گیری های اقتصادی داشتند. در حالی که نمایندگان مجلس وظیفه بررسی مسائل متنوعی را دارند و حیطه اختیاراتشان به عضویت شان در کمیسیون ها محدود نمی شود اما با وجود نزدیک شدن بحران اقتصادی، انتظار داشتم که سهم بیشتری از طرح ها متعلق به طرح های اقتصادی خصوصاً از طرف اعضای مجلس که مسئولیت اقتصادی دارند باشد. 

با کمی موشکافی بیشتر در محتوای این طرح ها، می بینیم که رویه مجلس در برخورد با سیاستهای اقتصادی غیر مسؤلانه  است. اگر کسی فقط این طرح ها را مرور کند هرگز نخواهد فهمید که اقتصادمان با چه مصائب بی مانندی در تاریخ کشورمان دست به گریبان است. مجلس به پانسمان سطحی خراشها و زخمها راضی است درحالیکه اقتصاد کشور از صدمه های اساسی در حال خونریزی است.  قصدم بی رنگ نمودن تلاشهای مجلس نیست اما تا به امروز اقدامات مجلس نهم برای جلوگیری از سقوط اقتصاد کشور و برگرداندن آن به وضعیت مطلوب کاملاً ناکارآمد بوده است.

مرکز پژوهشهای مجلس اطلاعات جامعی درخصوص طرح های پیشنهادی و حمایت شده دارد.  از آنجایی که برخی از ما بطورمرتب این اطلاعات را بررسی می کنیم،  نگاهی به چند طرحی که از کمیسیون اقتصادی و صنایع و معادن مجلس سرچشمه گرفته اند می اندازیم. مرکز پژوهش های مجلس اطلاعات جامع تری در خصوص هر طرح یا لایحه دارد. آیا این نمایندگان مجلس حقیقتا به اصلاحاتی که هر روز خودشان در مورد آن صحبت می کنند پایبندند؟ قضاوت با شما.

کمیسیون اقتصادی:

لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار

لایحه موافقتنامه ایجاد و راه اندازی بانک اطلاعاتی سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) در خصوص قاچاق و تخلفات گمرکی

لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری عراق به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات در مورد مالیات های بر درآمد و سرمایه

طرح معافیت مدارس خیرین مدرسه ساز از پرداخت عوارض شهرداری و انشعابات

طرح الحاق کمیته امداد امام خمینی (ره) به فهرست نهادها و مؤسسات مشمول ماده (172) قانون مالیات های مستقیم مصوب 1371

لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کنیا به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات بردرآمد و سرمایه و پروتکل الحاقی آن

لایحه دریافت عوارض برق تجدیدپذیر

لایحه تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی 

 

لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری-صنعتی خلیج فارس

 

لایحه اصلاح قانون نظام صنفی کشور 

طرح اصلاح مواد (38) و (39) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387

لایحه اصلاح ماده (61) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت

اعاده شده از شورای نگهبان لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی در صندوق همبستگی اسلامی برای توسعه

اعاده شده از شورای نگهبان لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز 

 

طرح اصلاح ماده (14) آیین نامه معاملات شهرداری تهران 

 

طرح اصلاح بند (ب) ماده (47) (نرخ عوارض خودرو) قانون مالیات بر ارزش افزوده  

 

طرح اصلاح ماده (54) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت  

کمیسیون صنایع و معادن

لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در انجمن نظام جهانی ارتباطات سیار

لایحه اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات

اعاده شده از شورای نگهبان طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

اعاده شده از شورای نگهبان لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت

اعاده شده از شورای نگهبان لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران مؤسسه منطقه ای استاندادرسازی، انطباق ارزیابی، تأیید صلاحیت و اندازه شناسی (ریسکام)

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: