به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اخیرا سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که اعضای سازمان همکاری های شانگهای در نظر دارند در صورت رسیدن ایران و گروه پنج بعلاوه یک به توافق جامعه هسته ای جایگاه ایران را از عضو ناظر به عضو دائم ارتقاء دهند.  وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان شانگهای هفته گذشته در مسکو تشکیل جلسه دادند تا هماهنگی های لازم برای اجلاس سران در هفته آینده صورت گیرد.

یکی از تحولات عمده در این دوره از نشست ها امکان گسترش حلقه عضویت در این سازمان است تا هند و پاکستان نیز بتوانند روند عضویت خود در این سازمان را آغاز نمایند.  هند بزرگترین مصرف کننده انرژی در جهان است و امیدوار است با عضویتش در این سازمان بتواند با سهولت بیشتر انرژی  مورد نیاز خود را تأمین نماید. سازمان شانگهای در صدد است تا یک بازار واحد انرژی در میان اعضای تولیدکننده نفت و گاز خود شکل دهد.

سه صادرکننده عمده انرژی در این گروه روسیه، ترکمنستان و قزاقستان هستند که نقش کلیدی در کلوپ انرژی سازمان شانگهای ایفا می کنند.  به نظر می رسد هند در تلاش است طرح خط لوله روسیه به هند را در سازمان همکاری شانگهای کلید بزند اما در عین حال نمی خواهد این پروژه 40 میلیارد دلاری از خاک پاکستان عبور کند.

از سوی دیگر گفته می شود چین خواهان فعالیت بیشتر اعضای این سازمان برای تضمین امنیت و ثبات منطقه و همچنین مبارزه با تروریسم است. تأکید چین بر این موضوع با درنظر گرفتن این نکته که این کشور قصد دارد کمربند اقتصادی جاده ابریشم خود را با موفقیت پیاده کند بدیهی به نظر می رسد.

سازمان همکاریهای شانگهای یک سازمان امنیتی - اقتصادی است که کشورهای چین، روسیه، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان اعضای دائمی آن و کشورهای ایران، افغانستان، هند، پاکستان و مغولستان اعضای ناظرش هستند.  آیا عضویت در سازمان همکاری های شانگهای انتخاب بهتری از عضویت در سازمان تجارت جهانی برای ایران است؟  آیا کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای خود را بی نیاز از سازمان تجارت جهانی و معاهدات اقتصادی غربی می بینند؟

برای پاسخ به سؤال دوم کافی است به عضویت این کشورها در سازمان تجارت جهانی نگاهی بیاندازیم.  قرقیزستان از سال 1998 عضو سازمان تجارت جهانی است.  چین از سال 2001 میلادی عضو سازمان تجارت جهانی است. روسیه از سال 2012 میلادی به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمده است.  تاجیکستان از سال 2013 میلادی عضو سازمان تجارت جهانی است. قزاقستان و ازبکستان نیز درخواست عضویت کرده اند که پرونده های آنها در جریان است.  

پرونده عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی با مداخله آمریکا که حق وتو دارد متوقف مانده است اما لازم به یادآوری است که پذیرش درخواست ایران توسط سازمان تجارت جهانی در سال 2005 میلادی هم با حمایت آمریکا و به منظور ترغیب ایران به حل مناقشه اتمی صورت گرفته بود.  به نظر می رسد چه بلوک شرق و چه بلوک غرب، هر چند که در اقتصاد جهانی چنین فاصله ای وجود ندارد، منتظر توافق نهایی اتمی هستند تا بتوانند از ایران در مناسبات و معاهدات تجاری خود بهره ببرند و ایران نیز در مقابل خواهد توانست از امتیازات بسیار مهم اینگونه عضویت ها بهره مند شود.

ضرورت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی از سوی کارشناسان اقتصادی به کررات تأکید شده است.

الحاق به سازمان تجارت جهانی منجر به کاهش فساد اقتصادی می شود

به سازمان تجارت جهانی خوش آمدید؟

اتحادیه اقتصادی اوراسیا یا سازمان تجارت جهانی؟

ایران و مشارکت در اقتصاد جهانی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: