به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اولین سفر خارجی نخست وزیر عراق به ایران در حالی صورت گرفت که هر دو کشور مصمم به توسعه روابط تجاری با یکدیگر و بهبود شرایط اقتصادی خود هستند. در حال حاضر میزان تبادل تجاری بین دو کشور حدود 12 میلیارد دلار است، اما آقای روحانی پس از ملاقات با آقای کاظمی اعلام کرد تهران و بغداد مایل به افزایش تبادلات تجاری خود به میزان 20 میلیارد دلار هستند.

برغم اهمیت تعاملات تجاری دو کشور، آنچه سرنوشت روابط درازمدت دو کشور را تعیین میکند، پارادایم سیاسی خارجی ایران در عراق است. پس از سقوط صدام، ما یک پارادایم «حامی محور» (clientelism) را در عراق پیگیری کرده ایم و از نیروهایی در صحنه سیاسی آن کشور استفاده نموده ایم که مستقیما از ما خط گرفته‌اند. هرچند این رویکرد موفقیت‌های قابل توجهی برایمان داشته، ولی به ایران هراسی در عراق نیز دامن زده است و بنظر نمی رسد در درازمدت قابل پیگیری باشد. آیا با قدرت گرفتن الکاظمی، امکان چرخش پارادایم از سوی ما وجود دارد؟ تاکید رئیس جمهوری و مقام معظم رهبری بر استقلال و عدم دخالت در امور داخلی عراق، شاید اولین نشانه‌ها از تغییر پارادایم حامی محور باشد، ولی باید توجه داشت که هنوز در این حوزه، حرف آخر را دکتر ظریف و دستگاه دیپلماسی ما نمی‌زنند.

نخست وزیر عراق در دیدارهای خود با بیان اهمیت روابط تاریخی دو کشور تاکید نمود عراق به دنبال روابط متمایز و برجسته با ایران همراه با حفظ حاکمیت و عدم مداخله در امور داخلی خود می باشد. آقای کاظمی با اشاره به رویاروئی دو کشور با چالش های اقتصادی، حل این مشکلات را منوط به تعامل و همکاری دانسته و به ایران اطمینان داده که عراق نمی‌تواند برای ایران کانون تهدید باشد.  طرفین در دیدار با یکدیگر و با تاکید بر این که حاکمیت و امنیت ملی هر دو کشور به هم گره خورده است از تشکیل یک کمیته پیگیری برای تسریع در اجرای توافقات مشترک نیز خبر داده اند. به موازات این ملاقاتها، تیم اقتصادی دولت عراق نیز که به همراه آقای کاظمی به ایران سفر کرده بود با همتایان ایرانی خود ملاقات و مذاکره نمودند، و به گفته علیرضا معزی، معاون ارتباط و اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری، جدی ترین مذاکرات و پیگیری ها بین وزرای نیرو، راه و بانک مرکزی ایران و عراق بوده است.

مقام رهبری در ملاقات با نخست وزیر عراق با اشاره به روابط برادرانه بین دو کشور بر حفظ منافع، مصالح، امنیت، عزت، اقتدار منطقه‌ای و بهبود شرایط عراق تاکید کردند و به وی اطمینان دادند که ایران با آنچه موجب تضعیف دولت عراق باشد مخالف است. در این دیدار، مقام رهبری ضمن تاکید بر اهمیت ارتقای روابط دو کشور خواستار پیگیری خروج آمریکا از عراق شدند و با اشاره به شهادت سردار سلیمانی آن را نمونه‌ای از نتایج حضور آمریکا در عراق دانستند و گفتند ایران قطعا ضربه متقابلی خواهد زد. ایشان همچنین اجماع گروه‌ها و جریان های سیاسی عراق را برای انتخاب دولت کاظمی پسندیده خواندند.

پیش از انتشار هرگونه اخبار رسمی در زمینه مذاکرات بین دو کشور، رسانه های عرب زبان با توجه به تصریح نماینده مجلس، جواد کریمی قدوسی، مبنی بر این که خروج آمریکائی ها از عراق لازمه تامین امنیت ملت عراق و ایران است، پیش بینی کرده بودند که یکی از موضوعات مورد گفت‌وگو از جانب ایران، خروج آمریکا از عراق و توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور باشد.  به گزارش شرق الاوسط درحالی که طرف عراقی بیشتر بر ایجاد توازن در روابط با همه کشورها و عدم دخالت در امور داخلی عراق متمرکز بود، طرف ایرانی مایل به گفت‌وگو در زمینه توسعه اقتصادی و افزایش روابط تجاری با عراق بود. دیدار کاظمی با مقام رهبری، اما بیشترین بازتاب را در رسانه‌های عرب زبان داشت و بیشتر گزارش‌ها متمرکز بر درخواست ایران برای خروج آمریکا از عراق و شهادت سردار سلیمانی بود. به دنبال این مذاکرات، یک سیاستمدار عراقی در توئیتی اهم مطالب مطرح شده توسط ایران را دشمنی با آمریکا و پاسخ به شهادت سردار سلیمانی خواند.  سایت خبری عربی 21 نیز با اشاره به سخنان کاظمی در مورد تمایل عراق به حفظ توازن در روابط خارجی و حفظ حاکمیت بدون مداخله کشورهای دیگر در امور داخلی خود، آن را نوعی ایستادگی در مقابل ایران تفسیر کرد و ادامه همکاری های تجاری عراق با ایران را منوط بر کاهش دخالت و فعالیت های ایران درعراق دانست.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: