به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سال ها است که رابطه تاریخی ایران و عراق با استحکام روز افزون همواره از آزمون نشیب و فراز های داخلی و خارجی سر بلند و موفق بیرون آمده و روابط مذهبی و تعاملات تجاری بین دو کشور نیز منجر به افزایش تعامل دو کشور شده.  اخیرا، اما با افزایش تنش میان تهران و واشنگتن، بغداد در موقعیت دشواری قرار گرفته که درعین حفظ منافع ملی خود، باید رابطه اش با تهران و واشنگتن را نیز در حال تعادل نگهدارد.

ظریف صالحگروه های شیعه نزدیک به ایران بر حمایت خود از ما تاکید داشته اند ولی در همین حال بسیاری از رهبران عراقی هشدار می دهند که مردم عراق نباید قربانی مخاصمات دیگر کشورها شوند و در همین رستاست که بیش از پیش بر تنش زدایی تاکید دارند. ما باید هشیار باشیم و نزدیکی خود به عراق را به معنی حمایت بلاشرط این کشور از خود قلمداد نکنیم و با همه جانبه گرایی، در پی رسیدن به معادله ای برد-برد باشیم.

برهم صالح رئیس جمهور عراق و عادل عبدالمهدی نخست وزیر آن کشور بارها تاکید کرده اند که عراق در زمینه روابط بین المللی نقش بی طرفانه ای بازی می کند، اما برخی از احزاب سیاسی، سیاستمداران و رهبران مذهبی آن کشور اعتنائی به این بی طرفی ندارند و احزاب شیعه طرفدار ایران، همچنان به حمایت خود ما ادامه می دهند. ماه گذشته، یکی از نمایندگان مجلس عراق، کریم علیوی، با اشاره به روابط سیاسی، جغرافیائی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با ایران گفت واشنگتن نمی تواند از عراق به عنوان ابزاری برای اثرگذاری منفی بر همسایگانش استفاده کند. عضو دیگر مجلس عراق، حسن سالم نیز خاطرنشان ساخته که دولت عراق مایل نیست به تحریم های علیه ایران پایبند باشد. از طرف دیگر، گروه های مخالف ایران در عراق مواضع دیگری دارند که به عنوان نمونه می توان از اثیل النجیفی نام برد که گفته است تقریبا تمام سنی ها در عراق امیدوارند آمریکا بتواند عراق را از نفوذ ایران پاک کند.   

مقتدی صدرمقتدی صدر هم که پیشتر گفته بود اگر آمریکا و اسرائیل عراق را درگیر جنگ با ایران کنند سفارت آمریکا در عراق باید بسته شود، در آخرین اظهاراتش تغییر موضوع داد و تاکید کرد هر حزب سیاسی‌ که عراق را درگیر جنگی احتمالی میان ایران و آمریکا کند، دشمن مردم عراق است. ابراهیم جابری، مسئول دفتر مقتدی صدر هم گفته است دولت عراق باید قدرتمند و نترس باشد و از چنین جنگی پیشگیری کند. جابری تاکید کرده که مردم عراق قربانی‌ چنین جنگی خواهند بود.

موضوع دیگری که بیشترین تاثیر را بر عراق دارد نیاز آن کشور به گاز ایران است.  به گفته یکی از سیاستمداران عراقی، دولت عراق به تحریم ها پایبند نیست زیرا عراق به گاز ایران متکی است و بدون آن، کشور با قطعی برق در تابستان مواجه خواهد شد.

عامرالفایز، نماینده مجلس عراق، بر این باور است که آمریکا با استفاده از موقعیت موجود می خواهد عراق را وادار به انعقاد قرارداد با شرکت های آمریکائی کند. مشکل دیگر نگرانی ناشی از بیکاری های احتمالی در نتیجه تحریم ها است. به گفته هیثم الجبوری، رئیس کمیسیون امور مالی مجلس، با وجود 750 شرکت مشترک ایرانی-عراقی، هرگونه وقفه در تعاملات تجاری بین دو کشور منجر به از دست رفتن 75000 شغل در عراق خواهد شد. 

ملی گرایی عراقبرهم صالح و عادل عبدالمهدی در ملاقات اخیر خود با سفیران چند کشور اروپائی، بر لزوم ایجاد ثبات در منطقه و دفع تنش و همچنین ایجاد مقررات رفتاری حاکم بر روابط میان کشورها تاکید کردند. مقتدی صدر نیز در بیانه خود خواستار حمایت اتحادیه اروپا از عدم ورود عراق به درگیری آمریکا و اسرائیل با ایران شده بود. عراق می داند که تنش میان ایران و آمریکا به نفع کسی نیست، و در صورت بروز هرگونه تنشی عراق بیش از همه صدمه خواهد دید، با این حال، آیا عراق می تواند برای کاهش تنش ها نقش آفرینی کند؟ اخیرا عادل عبدالمهدی سه تن از وزیران و اعضای کابینه خود را مامور کرده تا با آغاز رایزنی و تلاش های دیپلماتیک اقداماتی در راستای کاهش تنش میان ایران و آمریکا انجام دهند.

به رغم حمایت گروه های طرفدار ایران و نگرانی عراقی ها از تنش های منطقه و ضررهای احتمالی که به تبع آن متوجه عراق خواهد شد، دست آخر، احساسات ملی گرایانه که از سوی گروه های متنوع از جمله بیت آیت الله سیستانی و طرفداران ایشان ابراز می شود حاکی از نگرانی از منافع ملی عراق و لزوم حمایت قاطع از مردم عراق است که نهایتا با افزایش نفوذ ایران در کشورشان مخالفند. 

بیشتر بخوانید:

ریشه های ایران هراسی در عراق

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: