به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ظریف بشار اسد سوریهسفر وزیر امور خارجه کشورمان به دمشق از جهات مختلفی حائز اهمیت بود. امکان پذیر شدن این سفر و استقبال ویژه بشار اسد از دکتر ظریف، نشان از اهمیت دستگاه دیپلماسی کشورمان در تعاملات با دمشق دارد و در ضمن موید این نکته است که واکنش و استعفای دکتر ظریف پیام روشنی در بر داشته که انشاالله به تحکیم بیشتر جایگاه دیپلمات ارشد کشورمان در تعاملات با دمشق بیانجامد.

به گفته دکتر ظریف، سفرش به دمشق در پی تحولات اخیر در منطقه و طراحی برای پیشبرد برنامه گفت‌وگوها در سوریه برای رسیدن به راه‌حل سیاسی بعد از پیروزی‌های میدانی صورت می گیرد. امید است این اجماع در داخل کشور هم حاصل شود که دکتر ظریف و وزارت امور خارجه مسئول اصلی پیگیری تلاش ها برای تحکیم فاز دیپلماتیک در سوریه باشند.

اتحادیه عربالبته ما با چالش کلی تر ایران هراسی در جهان عرب روبرو هستیم که این موضوع نیز باید با هدایت وزارت امور خارجه پیگیری شود. هفته گذشته بود که دبیرکل اتحادیه عرب گفت شرط کشورهای عربی برای بازگشت دمشق به اتحادیه عرب دوری از تهران است. احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب افزود که بسیاری از کشورهای عرب می‌گویند شرطشان برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب دستیابی به راه ‌حل سیاسی، نزدیک‌ تر شدن روابط  دمشق با کشورهای عرب و همچنین دوری سوریه از ایران است.

متاسفانه ذهنیتی که در جهان عرب نسبت به ما وجود دارد، ریشه در تنش های چند سال گذشته دارد که البته با توطئه های ایران هراسانه تشدید شده است و نهایتا وضعیت چالش برانگیزی را برای ما ترسیم کرده است. با توجه به ماهیت این شرایط، دوری از تنش و همه جانبه گرایی در سیاست خارجی از ضروریات عادی سازی وضعیت منطقه است و در این راستا، وزارت امور خارجه بهترین گزینه برای پیشبرد سیاست های تنش زدایی است.

مقابله با سیاست های ایران هراسانه مستلزم برنامه ریزی های درازمدت است. متاسفانه رسانه های عرب زبان همیشه به طور غالبی مملو از اینگونه نگاه ها می باشد که تاثیر تبلیغاتی خود را داشته. در این میان اتاق های فکر کشورهای عرب هم به کمک رسانه ها آمده اند. برای مثال، اخیرا مرکز مطالعات استراتژیک عراق جدید طی مطلبی، سیاست های ما را ایدئولوژیک و فرقه گرایانه دانسته و اینگونه استدلال کرده که توان ما در سیاست خارجی، عملا در تاکید بر تفسیر خاصی از اسلام و تلاش برای منزوی کردن گروه هایی است که از این نوع تفسیر فاصله دارند.

اناق فکر عربمرکز مطالعات المزمان نیز که در دبی مستقر است تلاش کرده این ذهنیت را به خوانندگانش القاء کند که ما از لحاظ نظامی، برتری چندانی در منطقه نداریم. این موسسه در مطلبی دیگر تلاش کرده به ذهنیت ایران هراسانه موجود دامن بزند و نظام جمهوری اسلامی را متهم کرده که با استفاده از اختلافات فرقه ای در منطقه و قدرت بخشیدن به گروه های شبه نظامی، به افزیش نفوذ منطقه ای خود می پردازد.

برخی از اتاق های فکر عرب هم سعی دارند این ذهنیت را تقویت کنند که تلاش های ما برای تعامل اقتصادی و دیپلماتیک با همسایگان ناشی از استیصال ما در پی تحریم هاست. تحلیلگر موسسه بین المللی مطالعات ایرانی که در عربستان سعودی است گفته صحبت های حسن روحانی مبنی بر اینکه برقراری رابطه قوی با همه همسایگان و نیز سفرش به عراق در واقع تلاشی است برای دریافت حمایت های منطقه ای و برقراری اجماعی که برای دور زدن تحریم ها برای ایران لازم است. مرکز مطالعات المزمات هم در مطلبی تلاش کرده تا این ذهنیت را جا بیاندازد که فشارهای بین المللی به شدت بر روی ایران تاثیر گذاشته و ما تمام تلاش خود را می کنیم که از تحریم ها جان سالم به در ببریم و تلاش های دیپلمایتک و نظامی ما هم قابل تقلیل به همین انگیزه هاست.

مقابله با این توطئه های ایران هراسانه تنها با یک کار درازمدت دیپلماتیک و فرهنگی میسر می شود. البته در این میان تعمیق روابط تجاری با سکانداری بخش خصوصی واقعی هم می تواند توطئه ها را نقش بر آب کند. در این راستا بحث دیپلماسی تجاری هم باید از سوی وزارت امور خارجه مورد پیگیری قرار گیرد. خوشبختانه دکتر ظریف در سفر اخیرش به سوریه، گفتگوهای سازنده ای در حوزه اقتصاد و تجارت نیز داشت و امید است در سفرهای بعدی، شاهد همراهی هیأتی از اتاق بازرگانی هم باشیم. اسفندماه گذشته، کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه تشکیل شد و همکنون انتظار می رود تلاش ها برای شکل گیری اتاق مشترک با قدرت بیشتری پیگیری شود.

بیشتر بخوانید:

بخش خصوصی، بازیگر فرعی در بازسازی سوریه

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: