به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نوشتار ذیل توسط یکی از خوانندگان وبسایت تاجران ارسال شده. همکاران تاجران از همفکری همه خوانندگان برای پیشبرد گفتمان عقلانی اقتصادی استقبال می کنند.

در دنیای سیاست، مباحثات و مناظرات، مخالفت ها، کشمکش های لفظی و برخورد های شخصیتی موضوعات تازه ای نیستند، و حمایت و طرفداری مسئولین از سازمان های خود و وزیران از وزات خانه های خود امری کاملا طبیعی است.  از زمان تاسیس دولت ها و درهرنوع حکومتی، همیشه اعضای یک کابینه برای اعمال نفوذ بر تصمیم گیران نهائی و برای تدوین سیاست های کشور با یکدیگر در رقابت بوده اند. پس از استعفای دکتر ظریف، این سوال مطرح شد که چرا ایشان از یک شبکه اجتماعی برای اعلان تصمیم خود استفاده کرد؟ آیا دکتر ظریف به راستی به دلیل عدم آگاهی از دیدار بشار اسد از ایران، و یا عدم هماهنگی دفتر ریاست جمهوری استعفا داد، یا دلیل استعفای وی ریشه ای به مراتب عمیق تر داشت؟

دولت پنهاناین روزها، واژه «دولت پنهان» در میان ناظران مسائل سیاسی کشور مصرف بیشتری یافته، و در جریان استعفای ظریف هم همین پدیده مورد تاکید قرار گرفت. اما با توجه به این که مقام معظم رهبری فصل الخطاب سیاست های کلی کشور به خصوص در حوزه سیاست خارجی می باشند، چگونه میتوان از واژه «دولت پنهان» استفاده کرد؟ عده ای بحث میکنند که نظام بروکراتیک عریض و طویل ایران و موازی کاری هایی که باعث ناهماهنگی میان وزارت امور خارجه و سپاه میشود، عملا به ظهور دولت پنهانی می انجامد که حتی با وجود یک قطب متحدکننده همچون مقام معظم رهبری هم قابل رفع نیست.

در مقابل تحلیل های فوق، عده ای هم تاکید دارند که بحث «دولت پنهان» یک نوع فرافکنی از سوی کسانی است که سعی در توجیه کم کاری ها دارند. دکتر ظریف نیز مانند دیگر دولت مردان در پی افزایش قدرت قوه مجریه است و در این راستا روی این استدلال تاکید دارد که کلید حل مشکلات منطقه ای در دست وزارت امور خارجه است. در همین راستا بوده که ایشان در یک برخورد عملگرایانه از سفر غیرهماهنگ شده بشار اسد به ایران استفاده کرد تا برنامه قدرت بخشی به وزارت امور خارجه را پیش ببرد.

البته جنگی که ظریف با استعفایش کلید زد، به بسیاری دیگر از موازی کاری ها در حوزه سیاست خارجی هم قابل تعمیم است. برای مثال زمانی که آیت الله مکارم شیرازی بدون هماهنگی با وزارت امور خارجه با شیخ عیسی قاسم که عملا نماینده بزرگترین گروه اپوزیسیون بحرین می باشند، ملاقات میکنند، می تواند تبعاتی داشته باشد که مورد تایید دیپلمات ارشد کشور نیست.

موازی کاریمتاسفانه این ناهماهنگی ها و موازی کاری ها در حوزه دیپلماسی تجاری هم اثرات بسیار منفی دارد زیرا در این شرایط، تنها صحبت های ظریف و مذاکرات وزارت امور خارجه برای سرمایه گذاران ملاک نیست. بسیاری از شرکای تجاری ما از محدودیت های تصمیم گیری و عمل دستگاه دیپلماسی ما با خبرند و همین امر، از تاثیرگذاری مذاکرات تجاری دولت با شرکای خارجی می کاهد.

ولی باید توجه داشت که این شرایط یک شبه بوجود نیامده و دکتر ظریف هم با علم به این موازی کاری ها، مسئولیت وزارت امور خارجه را پذیرفته است. به نظر این حقیر، در این شرایط، استفاده از مفهوم «دولت پنهان» تنها به یک فرافکنی می تواند تعبیر شود. به جای بکارگیری اینگونه ادبیات، دکتر ظریف باید با توجه به اعتماد و لطفی که از سوی مقام معظم رهبری دارد، با قدرت بیشتری عمل کند و در پی کاهش ناهماهنگی ها باشد. اگر بازخوردهای لازم ارائه شود و ارتباط نزدیک با رهبری هم برقرار باشد، حضرت آیت الله خامنه ای هم پس از دریافت و سنجش پیشنهادهای گروه های مختلف، خواهند توانست رهنمون ها و دستوراتی داشته باشند تا از موازی کاری ها کاسته شود.

به دنبال استعفای ظریف، مخالفت صریح و سریع مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری با استعفا، نمایانگر این واقعیت بود که رهبری کشور به اهمیت نقش وزارت امور خارجه واقف است. زغمای قوم اجماع دارند که کارکرد موفق در عرصه بین المللی تنها بستگی به بازیگری یک فرد و یک سازمان ندارد، بلکه همبستگی، هماهنگی و همکاری مسئولین با یکدیگر عامل موفقیت در روابط با کشورهای دیگر است. ظریف باید از این اجماع برای همگرایی و قدرت بخشیدن به دستگاه دیپلماسی کشور استفاده کند.

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: