به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خبر استعفای دکتر ظریف به عنوان یکی از کارآمدترین دیپلماتهای تاریخ معاصر کشور، با گمانه زنی های فراوانی همراه بوده. برخی با نگاهی موشکافانه به عکسهای ملاقات بشار اسد با مقامات ارشد کشور پرداخته اند و در حالیکه حضور پر رنگ سردار سلیمانی و علی اکبر ولایتی را در آن شاهد بودند، اثری از «مصدق زمان» و «معمار برجام» و مبین مفهوم «جهان پساغربی» و «قدرت معنایی» جمهوری اسلامی ایران ندیدند. دیپلمات ارشد ما کجا بود و چرا رفت؟

ظریف سلیمانی اسد روحانیشاید محمد جواد ظریف در مردادماه سال گذشته دلایل استعفای امروز خود را پیشبینی کرده بود. دکتر ظریف در برنامه پیشنهادی خود برای دولت دوازدهم از چالش های درونی سیاست خارجی کشور سخن گفته بود که به نظر می رسد همان چالش ها، او را از ادامه خدمت به نظام و ملت شریف ایران باز داشته باشد.

دکتر ظریف در طرح پیشنهادی خود با اشاره به تصمیم گیری های نامتمرکز، اقدامات تخریبی و غلبه منافع جناحی بر منافع ملی تلویحا از دولت پنهان و تشکیلاتی موازی سخن گفته بود و همین چالش ها، در این مقطع حساس، دستگاه دیپلماسی کشور را عملا ناکارآمد کرده و ظریف را به جایی رسانده که در پیامکی به سایت انتخاب گفته: «بعد از عکس های ملاقاتهای امروز دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد.»

و این نیز دلایل استعفای وزیر خارجه کشورمان که 20 ماه قبل از استعفایش عنوان شده بود:

فقدان درک مشترک و اجماع داخلی در حوزه سیاست خارجی

تصمیم گیری نامتمرکز و نامنسجم در موضوعات حساس سیاست خارجی و اعمال سیاست های موازی

غلبه منافع جناحی بر منافع ملی

سیاست های متفرق و بعضا متعارض در حوزه های اقتصادی و امنیتی

اقدامات و سخنان متضاد یا خنثی کننده در موضوعی واحد توسط افراد و دستگاه های رسمی

اقدامات تخریبی گروه های خودسر در داخل کشور

نباید فراموش کرد که در انتخابات گذشته این مردم بودند که به برنامه های دولت دوازدهم از جمله تداوم سیاست خارجی که از دولت یازدهم آغاز شد رای دادند.  تعامل سازنده با جهان با تکیه بر قدرت معنایی جمهوری اسلامی، تغییر موازنه های منطقه ای، بازخوانی و بازسازی دیپلماسی عمومی کشور، تداوم سیاست پیشگیری از ایران هراسی، ارائه تصویر سازنده و مسئول نظام در برابر مسائل و بحران های منطقه ای، کاستن خصومت ها و تنش زدایی، چندجانبه گرایی و اعتماد سازی متقابل به عنوان ابزاری برای رسیدن به صلح پایدار از ارکان اصلی دیپلماسی مدرن نظام بود که وزیر خارجه سابق دو روز پیش از استعفا بر آن تأکید گذاشت.

اینک علاوه بر دلهره خداحافظی با سردار دیپلماسی کشور، خبرهای نگران کننده ای از احتمال استعفای جمع کثیری از مدیران ستادی و نیز سفرا و دیپلمات های جمهوری اسلامی در خارج از کشور شنیده می شود...

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: