به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بصره کنسولگری عراق تاجراندر پی تخریب کنسولگری کشورمان در بصره این سوال پیش آمد که چه دست ها و چه انگیزه هایی پشت این حملات بود؟ دلایل واقعی و توطئه آمیز این تحولات فراوان و پیچیده است و درک موضوع مستلزم نگاهی دقیق به تحولات یک دهه گذشته است. نقش پررنگی که ایران به طور خاص در روی کار آمدن دولت دوم نوری المالک داشت و اعمال نفوذی که ما در هشت سال گذشته انجام دادیم متاسفانه باعث شد که فساد و سوء مدیریت دولتمردان عراق با ایران پیوند بخورد و خشمی که عراقی ها باید نسبت به سیاستمدران فاسد خود می داشتند شامل حال ایران نیز شد.

در شرایطی که انتقادات بجا و نابجایی در رابطه با نفوذ ایران در عراق بالا گرفت، رسانه های عراقی و عربی هم به طرح اتهامات علیه ایران دامن زدند. برای مثال برخی گزارش ها حاکی از این بود که ایران در شیوع وبا در جنوب عراق مقصر بوده زیرا آب آلوده را به شط العرب انتقال داده و آب بصره را شور کرده.

متاسفانه یک تفکر بیگانه هراس و توهم توطئه هم در میان بسیاری از عراقی ها وجود دارد که حضور و یا تاثیر معنوی ایران را به معنی مداخله جویی و برنامه های توطئه آمیز تلقی می کند. رویکرد عراقی ها هم همچون دیگر کشورهای خاورمیانه، میراث دار بیش از صد سال مداخله جویی بیگانگان است. در عراق یک مثلی وجود دارد که اگر دو تا گربه با هم دعوا کنند، حتما توطئه ای از سوی بیگانگان در کار است و متاسفانه این تفکر به حضور ما در عراق هم سرایت کرده است. بخشی از این تفکر، ریشه در توهم توطئه دارد ولی به هر حال نمی توان اعمال نفوذی هایی که ما طی سالیان گذشته و به طور خاص در به قدرت رسیدن دولت دوم نوری المالکی کردیم و ارعاب ها و تطمیع هایی که در این زمینه صورت گرفت را نادیده گرفت. (برای آشنایی با برخی از زوایای مسئله، به رشته توئیت علیرضا مجیدی مراجعه کنید)

پیش از این خشونت ها هم شاهد نشانه هایی از امکان فاصله گرفتن دولت عراق از ایران بودیم که در رفتارها و گفتارهای غیرمتعارف العبادی نمود پیدا کرد که البته با واکنش های منفی در خود عراق روبرو شد. برای مثال مقاله روزنامه العرب (چاپ لندن) از حدود 30 بیانیه یاد کرده بود که در محکوم کردن سخنان العبادی منتشر شد. در ضمن همانگونه که حمید حسینی، دبیر کل اتاق مشترک ایران وعراق هم گفته بود با توجه به دولت مستعجل العبادی و نیز عمق روابط تجاری ایران عراق، لزومی به جدی گرفتن حرف های العبادی نیست. البته باید توجه داشت که بسیاری از مسائلی که العبادی با آن رو برو بود به دولت بعدی ارث خواهد رسید.

عراق شهادت ایران تاجراندر این میان متاسفانه گروه های حامی ایران هم آتش بیار معرکه شده اند و با اظهارات نسنجیده، خشم عراقی ها نسبت به ایران را افزایش می دهند و به کسانی که از اوج گرفتن ایران هراسی منفعت میبرند، بهانه های لازم را می دهند. برای مثال سخنگوی گروه عصائب اهل الحق عملا از دریافت کمک های مستقیم از ایران و شهادت در راه دفاع از ایران دفاع کرده. این سخنان خواسته و ناخواسته آب به آسیاب کسانی می ریزد که ایران را متهم به حمایت از تلاش های تروریستی در عراق می کنند.

اخیرا ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دوبی در حساب توئیتری خود نوشته بود که ایران از گروه های تروریستی در عراق حمایت می کند که باعث می شود این کشور به جبهه جنگ بعدی تبدیل شود.  و یا الوطن آنلاین که وابسته به سعودی هاست، ایران را متهم کرده که نمی گذارد ریاض در مناطق محروم عراق پروژه های عمرانی خود را پیش ببرد. نیروهای ائتلاف الوطنیه هم با اتهام زنی علیه ایران، به طور خاص از سردار سلیمانی نام برده اند و ایشان را عامل شانتاژ و ارائه رشوه به سیاستمداران عراقی دانسته تا در شکل گیری دولت آینده این کشور نقش آفرینی کند.

پس از تخریب کنسولگری ایران در بصر، سردار ایرج مسجدی، سفیر کشورمان در عراق گفت برخی اجانب و بیگانگان و عناصر داخلی مورد حمایت آنها میخواهند روابط بین ایران و عراق را خراب کنند. هر چند حضور دست های پنهان در آشوب های بصره قابل انکار نیست ولی باید توجه داشت که بسیاری از مردم بصره که از فساد لجام گسیخته رهبرانشان خسته شده بودند به تمامی نمادهای قدرت در بصره حمله کردند و در این میان، کنسولگری ما هم هدف قرار گرفت.

مسجدی سفارت ایران عراق بصره سپاه تاجران

ما باید بدور از فرافکنی ریشه مشکلات را دریابیم و در فکر چاره ای اصولی باشیم. یکی از قدم های اولیه، انتقال مسئولیت امور دیپلماسی در عراق به دیپلمات های حرفه ای وزارت امور خارجه است. در سوابق آقای مسجدی آمده که ایشان بیش از ۳۵ سال سابقه حضور در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را دارند و مشاور فرمانده سپاه قدس بوده اند. هرچند تجربیات فرماندهان نظامی در شرایط بحران و جنگ برای تعاملات ایران و عراق ضروری است ولی برای کاهش نگرانی های عراقی ها از حضور ما در کشورشان و نیز خنثی کردن ایران هراسی که از سوی عناصر آشکار و پنهان تبلیغ می شود، لازم است ما بیش از پیش چهره ای دیپلماتیک از خود ترسیم و در این راه از وزارت امور خارجه بهره بگیریم. 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: