به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

شرکت ملی نفت ایران و شرکت دانا انرژی، قراردادی را برای توسعه میادین آبان و پایدار غرب با شرکت زاروبژنفت روسیه امضا کردند. این قرارداد که در چهارچوب آی.پی.سی است با هدف اجرای طرح بهبود بازیافت و افزایش تولید و بهره‌برداری این دو میدان برای یک دوره ۱۰ ساله امضا شد. وزیر نفت کشورمان پس از امضای قرارداد گفت الگوی جدید قراردادهای نفتی ریسک های خودش را دارد که باید پذیرفت. زنگنه افزود در این قرارداد برای نخستین بار یک شرکت معتبر روسی برای توسعه میادین نفتی ایران حضور یافته است. هزینه ‌های مستقیم سرمایه‌ای طرح توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب ۶۷۴ میلیون دلار و هزینه‌های غیرمستقیم  ۶۸ میلیون دلار برآورد شده است. هدف قرارداد کنونی، دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۴۸ هزار بشکه نفت و تولید تجمعی اضافی حدود ۶۷ میلیون بشکه ظرف ۱۰ سال آینده است. سهم مشارکت رازوبژنفت در این قرارداد ۸۰ درصد می باشد.

زاروبژنفت تاجرانزاروبژنفت که از آن به بازوی نفتی دولت روسیه در خارج از این کشور یاد می شود، در دهه شصت میلادی تاسیس شده و صد درصد سهامش در دست دولت مسکوست. این شرکت در صنایع بالادستی و پائین دستی نفت و گاز در خارج از روسیه فعالیت دارد و در کشورهای کوبا، بوسنی، کرواسی، اردن، ترکمنستان، ازبکستان و هند سرمایه گذاری کرده است. مدیر کل شرکت زاروبژنفت، سرگی کادریاشوف است. وی که از سال 2012 در این سمت فعالیت می کند، در دیگر شرکت های نفتی روسیه (از جمله رزنفت) هم مقام های مهم مدیریتی دارد. نیکولای پتروویچ توکارف هم که رئیس هیئت مدیره رازوبژنفت است در شرکت ترانس نفت مقام مدیریتی دارد. توکارف از اعضای پیشین کا گ ب بوده و جزئی از حلقه قدرت در مسکو محسوب می شود.

سالها پیش زمانی که گزارش فساد در رابطه با برنامه نفت در برابر غذای عراق منتشر شد، نام زاروبژنفت بر سر زبان ها افتاد. در واقع در آن زمان، شرکت زاروبژنفت پس از دولت روسیه، بزرگترین منتفع دور زدن سیاست های نفت در برابر غذا بود و از این راه کوپن هایی معادل 174.5 میلیون بشکه نفت از رژیم صدام دریافت کرده بود.  این اولین باری نیست که زاروبژنفت خواستار سرمایه گذاری در حوزه انرژی ما شده. در دهه ۱۹۹۰ میلادی هم این شرکت در ایران فعالیت داشت و در حفر چاه نفت شش هزار متری در دریای خزر با ایران همکاری کرده بود. پیشتر هم شرکت توسعه صنایع نفت و گاز گسترش ایرانیان (ایدرواویل) و شرکت زاروبژنفت برای همکاری و مشارکت در توسعه میدان نفتی سوسنگرد تفاهمنانه امضا کردند. در تابستان گذشته هم شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت زاروبژنفت تفاهمنامه همکاری مطالعاتی توسعه میدان های شادگان و رگ سفید را امضا کردند.

زنگنه تاجراندر پی امضای قرارداد با رازوبژنفت این سوال پیش آمد که آیا وزارت نفت از تعامل با شرکای اروپایی ناامید شده و در پی چرخش به سوی مسکوست؟ مهندس زنگنه این گمانه زنی را رد کرده و در گفتگویی که با رضا زندی داشته، تاکید نموده وزارت نفت در راستای ایجاد تنوع و افزایش شرکا، خواهان تعامل با همه شرکت های نفتی است. متاسفانه به علت تحولاتی که در یک سال گذشته شاهدش بودیم، چالش های ما برای این متنوع سازی شرکا بیشتر شده ولی نباید فراموش کرد که ما ضمن استقبال و پافشاری بر جذب سرمایه گذاری خارجی، باید به گسترش گزینه های خود بپردازیم و خود را به یکی - دو کشور و شرکت محدود نکنیم، زیرا در غیر این صورت، شرکت های خارجی دست بالا را در تعامل با ما خواهند داشت و نظر خود را بر ما تحمیل خواهند کرد.

اکنون روس ها، خود در بازارهای اروپایی با چالش روبرو هستند و در پی یافتن بازارهای جدید در خاورمیانه و شرق می باشند. دولت مسکو مذاکرات گسترده ای با مقام های ریاض داشته که به امضای قراردادهای مهمی در حوزه نفت عربستان انجامیده است. در ضمن روسیه یکی از گزینه ها برای سرمایه گذاری در سهام آرامکو است.در همین حال  بر اساس گزارش ها، گازپروم بخش مهمی از فعالیت دفاتر تجاری و صادراتی خود در اروپا را تعطیل می کند و بخش مهمی را به روسیه باز می گرداند. ما باید با هشیاری این روند را پیگیری کنیم و ضمن استقبال از جذب سرمایه گذاری خارجی، از نزدیک اتحادهای جدیدی که میان روسیه و عربستان شکل خواهد گرفت را پیگیری کنیم.

میدان آبان در ۳۸ کیلومتری جنوب غرب دهلران و میدان پایدار غرب در ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب اهواز و ۳۵ کیلومتری مرکز فرآورشی چشمه‌خوش در استان ایلام و مرز مشترک ما با عراق قرار دارند. به گفته بیژن زنگنه، اگر قرارداد توسعه میادین نفتی پایدارغرب امضا نمی شد، تولید نفت از این میادین در ده سال آینده ۳۸ میلیون بشکه بود ولی با اجرای این قرارداد، ۶۷ میلیون بشکه به تولید این میادین اضافه می شود و تولید این میادین به ۱۰۵ میلیون بشکه می رسد. نکته قابل توجه در این قرارداد نفتی، حضور شرکت دانا انرژی، به عنوان یک شرکت خصوصی است. امید است این قرارداد مقدمه ای برای حضور گسترده تر بخش خصوصی در حوزه انرژی باشد و شاهد سهم بیشتر بخش خصوصی واقعی در کنسرسیوم های انرژی باشیم.   

گاز طبیعی و سیاست خارجی اقتصاد محور

عقد اخوت یا پیمان همکاری

امنیت سرمایه گذاری، نیاز مشترک ایران و عربستان

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: