به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ظریف کنفرانس هلسینکی تاجران مونیخمحمدجواد ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ تاکید کرد حل اختلافات منطقه ای، تنها با پیگیری گفتگو، تکیه بر اصول مشترک و تقویت اعتماد سازی میسر خواهد شد. دکتر ظریف با اشاره به تجربه های موفقی همچون توافق هلسینکی، خواستار تشکیل «مجمع گفتگوی منطقه ای» شد تا چهارچوبی قابل اعتماد برای مذاکرات و حل اختلافات فراهم شود.

پیشتر هم دکتر ظریف با اشاره به لزوم ایجاد مکانیسم پایدار حل اختلافات منطقه ای، از تجربه موفق روندی که به توافق تاریخی هلسینکی منجر شد و به کاهش اختلافات در دوران جنگ سرد در اروپا انجامید سخن گفته و ابراز امیدواری کره بود اگر این مکانیسم در کاهش تنش میان کشورهای اروپایی موفق بوده، می تواند برای منطقه خلیج فارس هم کارآمد باشد. باید توجه داشت که موفقیت چنین رویکردی قبل از هر چیز مستلزم اثبات حسن نیت است که تنها از طریق تلاشی عملی برای گذار از فاز امنیتی به فاز دیپلماتیک عملی خواهد شد. از منظر اقتصادی، پیگیری سیاست و دیپلماسی اقتصادمحور بسیار کارساز خواهد بود و شایسته است دستگاه دیپلماسی کشور با استفاده از ظرفیتهای بخش خصوصی، با قدرت بیشتری روند تعمیق روابط منطقه ای را پیگیری کنند. در این میان، واگذاری طرح های تجاری و عمرانی در عراق و سوریه به بخش خصوصی واقعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دکتر ظریف با اشاره به نیاز به یک ساختار جدید امنیتی در منطقه گفته است ایران به جای حمایت از حاکمان قدرتمند در منطقه، به ایجاد «منطقه ای قوی» باور دارد، منطقه ای قوی که کشورهای کوچک و بزرگ به رغم رقابتهای تاریخی خود، ثبات منطقه ای را در اولویت قرار می دهند. در این چهارچوب که پذیرش منافع همه بازیگران منطقه ای مورد احترام قرار می گیرد، دیگر رویای هژمونی منطقه ای که به بی ثباتی می انجامد جایی نخواهد داشت.

آشنا تاجراناین سخنان محمد جواد ظریف ماه ها پیش هم در تحلیل حسام الدین آشنا در رابطه با بحث «دولتهای کارآمدتر در منطقه‌ای قویتر» به جای «قدرتمندترین دولت در منطقه ای ضعیف» مورد اشاره قرار گرفته بود. دکتر آشنا با اشاره به تهدیدهای افراط گرایی و تروریسم در منطقه، از مدلی جدید سخن گفته بود که در آن، آنچه باعث قوی تر شدن یک کشور می شود، لزوماً نباید به ضعیفتر شدن رقیب آن کشور بیانجامد. در این راستا ایران، ترکیه و عربستان سعودی هر یک حق دارند تا به دنبال قدرتمندتر شدن باشند اما لزومی ندارد که رقابت ناشی از این قدرتمند شدن به تضعیف کل منطقه بانجامد.

دکتر ظریف تاکید می کند در پارادایم جدید گفتگو و تعامل میان کشورهای منطقه، به سوی یک نوع «شبکه سازی امنیتی» حرکت خواهیم کرد و از یارکشی هایی که نهایتا به سود هیچیک از بازیگران منطقه نخواهد بود فاصله خواهیم گرفت. در این مدل، همکاری و نه رقابت، مبنای امنیت خواهد بود. برای همکاری در این چهارچوب، تمامی کشورهای منطقه خلیج فارس با پذیرش اصولی که در اساسنامه سازمان ملل آمده (همچون احترام به تمامیت ارضی، حل مسالمت آمیز اختلافات و عدم دخالت در امور داخلی کشورهای عضو) به تعامل می پردازند. به گفته دکتر ظریف، برای پیشبرد بحث اعتمادسازی، اقداماتی همچون ملاقاتهای مقامهای نظامی و اطلاع رسانی درباره مانورهای نظامی، شفافیت در خرید تسلیحات، کاهش هزینه های تسلیحاتی، ترویج گردشگری منطقه ای و سرمایه گذاری های مشترک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بخش خصوصی برای صلح تاجران

هر چند این مدل پیشنهادی، در بدو امر چهارچوبی برای توافق های سیاسی – امنیتی به نظر می رسد، ولی واقعیت این است که تقویت همکاری های تجاری و اقتصادی منطقه ای، بهترین و اصولی ترین راه برای گذار از رقابتهای ناسالم و تعمیق همکاری های سازنده خواهد بود. تشکیل مجمع گفتگوی منطقه ای می تواند چهارچوب حقوقی و سیاسی مناسبی برای اعتمادسازی و پیگیری روند صلح منطقه ای ایجاد کند، ولی اگر این همکاری ها در تجارت و تعامل اقتصادی بروز و ظهور پیدا نکند، همچون بسیاری از مجامع سیاسی و امنیتی، تنها به یک نهاد بی تاثیر بروکراتیک بدل خواهد شد. همکاری بخش های خصوصی و تشکیل اتاق های مشترک بازرگانی از مهمترین تلاش ها در این حوزه خواهد بود. در شکلی عام تر هم، همکاری و تعامل جوامع مدنی کشورهای منطقه خلیج فارس، هم به تقویت این جوامع در داخل کشورها کمک خواهد کرد و هم تضمینی برای موفقیت درازمدت توافق های سیاسی و امنیتی خواهد بود.    

دیپلماسی سیاسی و تنش زدایی منطقه ای

صلح مثبت و ایرانی کارآمد در منطقه ای قوی

بخش خصوصی برای صلح

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: