به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

احیا معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه خبر خوشی برای فعالان اقتصادی است و امید است فعالیت های این معاونت، از موانع موجود بر سر روابط بانکی و تجاری ما با دیگر کشورها بکاهد. براساس ساختار جدید وزارت امور خارجه، غلامرضا انصاری به عنوان معاون اقتصادی وزیر انتخاب شده است. آقای انصاری که طی سه دهه گذشته تجربه های خوبی در حوزه دیپلماسی کسب کرده از سال 1391 سفیر ایران در هند بوده و مقام مشاوره اقتصادی وزیر امور خارجه را نیز در کارنامه کاری خود دارد.

انصاری تاجرانواقعیت این است که بحث دیپلماسی تجاری جدا از رویکرد کلی سیاست خارجی ما نیست. اگر ما با عزمی ملی و به رغم بدخواهی های دشمنان، در جهت تنش زدایی گام برداریم و امنیت ملی را در تعامل سازنده منطقه ای و فرامنطقه ای تعریف کنیم، دیپلماسی تجاری نیز در این چهارچوب تعریف خواهد شد. در این صورت، دیپلماسی تجاری هم از سیاست های تنش زدایی تاثیر خواهد گرفت و هم این سیاست ها را تقویت خواهد کرد. تقویت دیپلماسی تجاری یکی از اصلی ترین برنامه های وزارت امور خارجه باید باشد زیرا تلاش ها در این حوزه، هم در راستای افزایش امنیت منطقه ای خواهد بود و هم در جهت شکوفایی اقتصادی داخلی. انشاالله غلامرضا انصاری با تجربیاتی که در حوزه سیاست و اقتصاد کسب کرده، بحث دیپلماسی اقتصادی را با قدرت پیگیری کند تا بخشی از انتظارات بخش خصوصی برای تسهیل فعالیت های تجاری در خارج و نیز جذب سرمایه خارجی تامین شود.

ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه گفته پیش از این به دلیل شرایط  کشور و منطقه این وزارتخانه بیشتر درگیر مسائل سیاسی،‌ امنیتی و بین‌المللی بود و اکنون با توجه به نیازهای کشور و شرایط روز این ضرورت ایجاد شده که وزارت خارجه نگاه جدی‌تری به دیپلماسی اقتصادی داشته باشد و به صورت جدی‌تر وارد این حوزه شود. در این راستا وزارت امور خارجه با توجه بیشتر به مسائل اقتصادی در خارج از کشور، از پتانسیل‌هایی که موجود است برای توسعه اقتصادی کشور بیشتر استفاده خواهد کرد.

ظریف روحانی تاجرانبحث دیپلماسی در خدمت اقتصاد موضوعی بوده که دکتر ظریف پیش از تشکیل کابینه دولت دوازدهم طرح کرده بود و این موضوع در راستای سیاست کلی دکتر روحانی برای قدرت دادن به دیپلماسی تجاری بوده. رئیس‌جمهور در ابتدای سال جاری و پیش از آغاز رقابت های انتخاباتی از دکتر ظریف خواسته بود به تدوین برنامه اجرائی نحوه شکل‌دهی دیپلماسی پایدار در حوزه اقتصاد بپردازد. رئیس جمهوری قدرت گرفتن دیپلماسی اقتصادی را در راستای جذب سرمایه، فناوری و گردشگری و گشایش بازارهای صادراتی برای محصولات ایرانی و خدمات فنی و مهندسی قلمداد کرده بود.  اکنون با تشکیل معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه، تلاش هایی که ماه ها قبل از سوی دکتر روحانی مورد تاکید قرار گرفته بود به گونه ای سازمان یافته تر قابل پیگیری خواهد بود. البته این معاونت باید با اولویت قائل شدن برای حل مشکلات بانکی که در تعامل با بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت میسر خواهد شد، شرایط لازم و اولیه برای برقراری و تعمیق روابط تجاری ایران با دیگر کشورها را فراهم کند.

وزارت امور خارجه نباید فراموش کند که در بحث دیپلماسی تجاری لازم است مطالبات بخش خصوصی را در اولویت قرار دهد. همانطور که حسین سلاح ورزی اشاره داشته، معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه باید تعامل همه‌سویه، کارشناسانه و مستمر با نهاد خصوصی کشور داشته باشد. بخش خصوصی ایران که بارها بر تأسیس معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه اصرار داشته، حالا باید به وزارت خارجه به لحاظ تعریف دقیق آنچه نیاز دارد و آنچه توانایی دارد کمک کند. همانطور که جناب سلاح ورزی یادآور شده، بخش خصوصی تجربه و مهارت‌های خود را در تجارت و داد و ستد با کشورهای دیگر دارد و می‌تواند این داشته‌هایش را دراختیار معاونت قرار دهد. ولی البته معاونت اقتصادی نباید بخش خصوصی را به عنوان یک نیروی غریبه و نامحرم در اقتصاد کشور تلقی کند و برعکس باید تلاش ها را بر تسهیل فعالیت بخش خصوصی در حوزه تجارت خارجی و نیز فراهم کردن سرمایه در داخل کشور متمرکز کند. فعالان بخش خصوصی امیدوارند جناب انصاری ملاقات های مستمری با اعضای اتاق بازرگانی و دیگر فعالان حوزه تجارت و تولید داشته باشند تا تعامل های سازنده میان وزارت امور خارجه و بخش خصوصی، به تقویت فعالیت های طرفین بیانجامد.

دیپلماسی تجاری تاجران

تلاش های وزارت امور خارجه در تعامل با قدرت های جهانی و امضای برجام، دستاورد بزرگی بود که تاثیرات آن را هم در حوزه سیاست و هم حوزه اقتصاد شاهد بوده ایم. مسیر تنش زدایی که با برجام آغاز شد با پستی و بلندی هایی روبرو بوده، ولی این چالش ها نباید خللی در عزم ما برای تعامل سازنده با همسایگانمان ایجاد کند. بازارهای منطقه، صحنه رقابت بازیگران منطقه ای و بین المللی است و اگر ما نقش خود را به عنوان بازیگری قدرمند و سازنده تثبیت نکنیم، نه در عرصه سیاست و نه در عرصه اقتصاد سربلند بیرون نخواهیم آمد. در این راستا، تلاش های معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه باید بر اعتمادسازی با بازیگران منطقه ای متمرکز باشد تا شرایط برای حضور پررنگ تر تولیدات و خدمات ایرانی در کشورهایی همچون عراق و سوریه مهیا گردد.

دیپلماسی در خدمت تجارت

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: