به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

طی سالهای اخیر ملت ایران نشان داده که خواستار تعاملی سازنده با جهان و دوستی با همسایگان است. این موضوعی است که بارها در میدانهای انتخاباتی مختلف به نمایش گذاشته شده و در انتخابات ریاست جمهوری هم تبلور پیدا کرد. همانطور که دکتر روحانی پس از پیروزی اش تاکید کرد، پیروز اصلی انتخابات ریاست جمهوری، آزادی و استقلال و حاکمیت ملی بود و در واقع انتخابات، صحنه پیروزی صلح و آشتی بر تنش و خشونت بود. با توجه به تحولات منطقه ای و بین المللی و خطراتی که صلح و امنیت منطقه را تهدید می کند، دولت و دیگر نهادهای مرتبط با روابط خارجی باید با قدرت در پی تحقق مطالبات صلح طلبانه مردم ایران باشند و این مهم را در چهارچوب دیپلماسی برد برد و سیاست خارجی اقتصادمحور پیگیری کنند.

امنیت تاجرانهمانطور که دکتر ظریف در پیام خود به همایش امنیت ملی و کشورهای پیرامونی تاکید داشت، ایران امنیت و پیشرفت خود را به گونه ای درونزا و برونگرا تعریف می کند و در این راستا زیستن در منطقه ای امن حیاتی است. تحقق امنیت پایدار منطقه ای از یک سو در گرو تلاشهای دیپلماتیک برای کاهش تنش و رویارویی و از دیگر سو در پیگیری صلح مثبت و گسترش و تعمیق همکاری های منطقه ای می باشد.

برای تنش زدایی و پیگیری صلح مثبت، توجه به ظرفیت های تعامل تجاری منطقه ای بسیار ضروری است. نباید فراموش کرد که هر چند در حوزه سیاسی با کشورهایی همچون عربستان اختلافات مهمی داریم، ولی این اختلافات با بهره گیری از ظرفیتهای بالایی که برای همکاریهای اقتصادی وجود دارد قابل حل خواهد بود.

داوود احمدزاده تاجراندر رابطه با کشورهایی همچون عربستان و بحرین در مرحله اول باید از تشدید درگیریها کاست و در مرحله دوم  روند اعتمادسازی و مشارکت بر اساس مدل برد - برد را با قدرت پیگیری کرد. همانطور که همکار محترم داود احمدزاده تاکید کرده در این زمینه اتکا به نظرات کارشناسان سیاسی، استفاده از مدل واقع گرایانه و عملیاتی و رسیدن به یک توافق و موازنه مثبت با عربستان ضروریست. واقعیت این است که تنش در روابط با کشورهای مسلمان به طور اعم و با عربستان به طور اخص تنها به نفع دشمنان صلح منطقه است و بدخواهان کشور ما از این وضعیت برای دامن زدن به ایران هراسی بهره می گیرند. در پی امضای برجام، تلاش ها برای ایران هراسی بی نتیجه مانده و ما باید با مدل برداری از برجام و موفقیت های پسابرجامی، امکان سوءاستفاده از اختلافات موجود در منطقه را به حداقل برسانیم.

قدرت امنیتی تنها در قدرت نظامی تعریف نمی شود بلکه تلاش های دیپلماتیک برای تنش زدایی و ایجاد حوزه های همکاری مشترک از ضروریات ایجاد امنیت پایدار است. در این راستا به تعبیر آقای احمدزاده مشارکت برای تامین امنیت مشاع منطقه خلیج فارس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همانطور که بارها اشاره کرده ایم، همکاری های اقتصادی و تجاری یکی از مطمئن ترین راهکارها برای ایجاد اتحادهای پایدار است که بالتبع به امنیت پایدار نیز می انجامد. ما با گسترش روابط در حوزه اقتصادی و ایجاد امنیت پایدار دوجانبه و چندجانبه  در روابط با همسایگان عربی، نه تنها از میزان خصومت ها و منازعاتات خواهیم کاست، بلکه ظرفیت های دوستی و اتحاد که پیش از این مغفول مانده را نیز بالفعل خواهیم کرد.

خلیج فارسحال که از پیوند تجارت و امنیت ملی در خلیج فارس سخن گفتیم، خوب است اشاره ای هم به ظرفیت ها و خطرات موجود در حوزه کشتی رانی در این منطقه داشته باشیم  زیرا که این صنعت نیروی حیاتی  87 درصد از کل تجارت دنیاست و رابطه ای تنگاتنگ با امنیت خلیج فارس و تعاملاتمان با کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد. همکنون با توجه  به پیشرفت هایی که در دوران پساتحریم  بدست آمده، شرکای تجاری ما همچون چین، امارات، عراق، ترکیه، کره جنوبی، فرانسه و آلمان خواستار عملکرد بدون وقفه مسیرهای آبی در خلیج فارس هستند و روی ایران و روی امنیت منطقه حساب می کنند. براساس گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، به برکت برجام  فعالیت های کشتیرانی به حالت عادی بازگشته  و شرکت های معتبر مانند کشتیرانی مدیترانه درسوئیس، شرکت اورگرین تایوان، مرسک دانمارک و شرکت فرانسوی سی ام ا سی جی ام همکاری خودشان را با بنادر ایران از سر گرفته اند.

همانطور که محمد سعیدی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اشاره داشته، کشتیرانی بسیار خوب از فرصت برجام استفاده کرد و توانست در سطح بین المللی دو سرویس خود را به 9 سرویس ارتقا دهد. پیشتر سعیدی ابراز امیدواری کرده بود که با قرارداد فاینانس 700 میلیون دلاری به منظور خرید 10 کشتی تازه برای ایران (که 500 میلیون دلار آن توسط بانک های کره جنوبی تامین خواهد شد)، دسترسی بدون وقفه به راه های آبی برای ایران و شرکای تجاریمان ادامه یابد. ضمن بهره گیری از این فرصت ها باید نسبت به تحرکات تنش زا در منطقه هشیار بود و به طور موازی در راستای افزایش تعامل تجاری منطقه ای و کاهش تنش زدایی گام برداشت.

دیپلماسی تجاری

دکتر ظریف به درستی یادآور شده که مهمترین مشکل کنونی در منطقه اشتباه فهم در شناسایی مشکلات منطقه است و همین اشتباه فهم باعث شده که سیاستهای غلطی برای حل معضلات منطقه در نظر گرفته شد. تاکید بر هژمونی منطقه ای بدون در نظر گرفتن امنیت و آبادانی منطقه و ارائه تعریف محدود امنیت تنها بر اساس قدرت نظامی از جمله این سیاست های غلط است که دلسوزان نظام و ملت باید نسبت به آن هشیار باشند.  همچنان که پیشتر دکتر آشنا نیز تاکید کرده بود، با گذار از پارادایم های سنتی تعریف اقتدار، می توان قدرتمند شدن یک دولت در هر منطقه را به قدرتمند سازی فضای داخلی و نیز باثبات سازی کل آن منطقه مرتبط کرد. در این دیدگاه امنیت ما نه فقط در شکل نظامی، بلکه در تعامل با قدرتهای جهانی از یک سو، و نزدیکی با کشورهای همسایه از دیگر سو تحقق می یابد.

دیپلماسی اقتصاد محور و همکاری دولت و بخش خصوصی

صلح مثبت و ایرانی کارآمد در منطقه ای قدرتمند

روابط ایران و عربستان و لزوم انتخاب گزینه های دشوار

مجمع عمومی و مجمع خصوصی برای صلح

بلوغ سیاسی و بازی برد برد

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: