به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 مشارکت در اقتصاد جهانی و همگامی تجاری با دنیا نیازمند وجود یک دیپلماسی کارآمد است. در این راستا دکتر ظریف برنامه ای مشخص برای سیاست خارجی دولت دوازدهم تدوین نموده که جنبه های گوناگونی دارد و از مشکلات زیست محیطی تا بهبود روابط منطقه ای و پررنگ نمودن نقش ایران در یک نظم جهانی چند قطبی را مورد توجه قرار می دهد. اما مرکز توجه در دیپلماسی دولت دوازدهم اقتصاد و تجارت است. محوریت تجارت در رویکرد سیاست خارجی ما تحولی مثبت در رستای تقویت برونگرایی و توجه به نیازهای ضروری برای تحقق اقتصاد مقاومتی است. 

ظریف  سایت تاجراندیپلماسی تجارت محور تنها یک حرکت تاکتیکی نیست بلکه رویکردی درازمدت و زیرساختی است که نمایانگر درک ضرورتهای تاریخی در جهان چند قطبی است. در جهان به هم تنیده امروز، رفاه اقتصادی داخلی به تقویت روابط تجاری بین المللی گره خورده و این تعاملات عملا اجتناب ناپذیر شده است. هر چند درونزایی اقتصادی و توجه به ظرفیتهای بومی همواره باید مد نظر قرار گیرد، ولی باید توجه داشت که تمرکز بر تجارت بین المللی و جذب سرمایه گذاری خارجی نیز از ارکان اصلی امنیت اقتصادی است و دیپلماسی تجارت محور یکی از هوشمندانه ترین سیاستها در این راستا تلقی می شود.

در جهان چند قطبی و تجارت محور امروز، ما می توانیم با ایجاد فضای امن اقتصادی در داخل کشور، به تحکیم جایگاه خود در صحنه بین الملل بپردازیم. گروه های مختلف دولتی و غیر دولتی مسئول ایجاد این فضای امن کسب و کار در داخل کشور هستند، ولی در کنار این تلاش ها، دیپلماسی تجارت محور که در قالب سیاست های تنش زدا و برون گرا تحقق می یابد نیز بسیار ضرورری است.

اتاق روحانی شافعی تاجرانهمفکری دیپلمات های وزارت امور خارجه با فعالان اقتصادی و رهبران پارلمان بخش خصوصی کشور هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پیش از تشکیل کابینه دوازدهم، مطالبه بخش خصوصی این بود که کارآفرینان باسابقه و دست اندرکاران بخش خصوصی حضوری موثر در تیم اقتصادی دولت داشته باشند. تیم دیپلماتیک دولت هم باید ارتباطی تنگاتنگ با بخش خصوصی داشته باشد تا سیاست خارجی اقتصاد محور با بینش افراد کارکشته و دلسوز در حوزه تجارت و اقتصاد همراه شود.

نکته مهم دیگر، بحث سکانداری وزارت امور خارجه در حوزه دیپلماسی است. با گذار از فاز امنیتی به فاز دیپلماتیک، وزارت امور خارجه باید با بهره گیری از رهنمون های رهبری، کاردار اصلی در حوزه دیپلماسی و تعاملات مربوطه با دولت های خارجی باشد. در ضمن دکتر روحانی و تیم ایشان باید باب گفتگویی را با دیگر نهادهای دخیل در سیاست خارجی باز کنند و آنها را نسبت به لزوم پیگیری دیپلماسی اقتصاد محور توجیه کنند. باید به گروه هایی که اقتصاد را فرع سیاست و ایدئولوژی می دانند نشان داد که محوریت دیپلماسی تجاری به نفع انقلاب و آرمان هایی خواهد بود که همه دلسوزان نظام در پی حفظشان هستند. برجام یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک بود که به بسیاری از بن بست های سیاسی و به تبع آن اقتصادی پایان داد و نقشه گروه هایی که در پی ترویج ایران هراسی بودند را نقشه بر آب کرد. حفظ این دستاورد دیپلماتیک با همکاری همه گروه ها میسر خواهد شد ولی سکانداری وزارت امور خارجه در این میان به تسهیل همکاری ها و کاهش نگرانی شرکای بالفعل و بالقوه خارجی برای تعامل با ما خواهد انجامید. 

اتاق سیدنی تاجراندر این میان بخش خصوصی هم باید با تلاش بیشتری در پی ارائه رهنمون های لازم به دولت باشد. اتاق بازرگانی و سایر نمایندگان بخش خصوصی واقعی باید قدم پیش گذاشته و توانمندی های خود را برای دولت تشریح کنند. بخش خصوصی می تواند مشاوری مطمئن برای دولت در زمینه انتخاب سفرا و نمایندگان تجاری ایران در خارج از مرزهای کشور باشد. این بخش که همواره خواستار توانمندی بیشتر برای هدایت اقتصاد کشور بوده، می تواند با آموزش روئسا و مدیران به تسهیل سیاست های تجارت محور در داخل و خارج از کشور کمک کند. حضور موفقیت آمیز فعال پارلمان بخش خصوصی کشور در اجلاس  اتاقهای بازرگانی در سیدنی هم نشان از توان این فعالان در تعامل با شرکای خارجی دارد و دولت باید از ظرفیت های بین المللی اتاق های بازرگانی نهایت استفاده را بکند.

دیپلماسی تجاری سایت تاجرانشکی نیست که موفقیت دیپلماسی تجاری ساده نخواهد بود. البته همه کشورها خواهان بهبود اوضاع اقتصادی و گسترش حلقه متحدان خود می باشند، ولی با توجه به فراز و نشیب هایی که ما طی سال های اخیر در صحنه جهانی داشته ایم و با توجه به فشارهایی که پیش از امضای برجام بر ما تحمیل شد، کار ما دشوار تر شده است. به نظر می رسد که اولین قدم ضروری که تغییر گفتمان است برداشته شده و این امر در اتخاذ سیاست خارجی اقتصاد محور متبلور گشته است. همکنون این تغییر رویکرد باید با اتخاذ روش هایی عملگرایانه برای پیگیری سیاست های اقتصاد محور همراه شود و در این راستا همراهی با بخش خصوصی واقعی و استفاده از تجربیات و ظرفیت های این بخش باید جزء اولویت های دولت دوازدهم باشد.

مجمع عمومی و مجمع خصوصی برای صلح

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: