به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روجانی محیط زیست گرد و غبار سایت تاجران پساتحریمدکتر روحانی در آغاز کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار گفت نمی توانیم بدون همکاری با همسایگان و دیگر کشورها در معضل محیط زیست پیروز شویم. رئیس جمهوری تاکید کرد تبدیل شدن به قوی ترین کشور در منطقه نباید هدف اصلی باشد بلکه هدف باید تبدیل شدن به قوی ترین منطقه باشد. دکتر روحانی افزود همه باید به فکر یکدیگر باشیم و بدانیم که معضل زیست محیطی، معضل فرا ملی و فرا منطقه ای است. سخنان دکتر روحانی یادآور فرمایشات گذشته مقام معظم رهبری بود که در نامه ای به روئسای قوا از لزوم تقویت دیپلماسی زیست محیطی سخن گفته بودند. در بیانات رهبری این امر از طریق تلاش برای ایجاد و تقویت نهادهای منطقه ای، توسعه مناسبات و جلب مشارکت و همکاريهای دوجانبه و چندجانبه منطقه ای و بین المللی مورد تاکید قرار گرفته بود.

کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار که با حضور دهها تن از نمایندگان کشورهای مختلف و نهادهای بین المللی در تهران برگزار می شود، آغاز خوبی برای این همکاری های منطقه ای و فرا منطقه ای و پیش برد دیپلماسی زیست محیطی کشور است.

ابتکار محیط زیست گرد و غبار سایت تاجرانمسئله ریزگردها، چالشی فراملی است و از همین رو تنها با همکاری های فراگیر قابل حل است. همانطور که معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرده امروزه پدیده گرد و غبار به یک چالش جهانی تبدیل شده و همایش مقابله با ریزگردها فرصت مناسبی برای همپیمانی و ارتباطات میان کشورها و سازمان ملل است. جا دارد که از این فرصت هم برای انتقال دانش فنی مقابله با چالش های زیست محیطی و هم برای همگرایی بیشتر با همسایگان بهره برد.

در پی امضای برجام و گذار کشور به دوران پساتحریم، امکان تعامل با شرکای منطقه ای و بین المللی بسیار بهتر از گذشته فراهم شد و در حوزه محیط زیست هم شاهد اثرات برجام بودیم. مجید شفیع پور، رییس مرکز بین‌الملل و کنوانسیون‌های سازمان‌ حفاظت محیط زیست می گوید عمده تاثیراتی که پس از اجرایی شدن برجام در بخش محیط زیست و مشخصا در سازمان حفاظت از محیط زیست کشور محقق شد، بسترسازی برای مبادله تفاهم نامه ها و همکاری‌های زیست محیطی با کشورهای توسعه یافته و یا کشورهایی بود که به عنوان کشور صنعتی و با اقتصاد قوی قابلیت انتقال فناوری‌های زیست محیطی در عرصه‌های مدیریت و حفاظت را دارند.

صندوق ملی محیط زیست سایت تاجرانبه گفته شفیع پور تاکنون در سه نوبت کشور ژاپن برای کمک های فنی و کارشناسی احیاء دریاچه ارومیه، سه میلیون دلار تامین کرده تا از طریق برنامه عمران سازمان ملل بتواند جوامع محلی، کشاورزان و روستاییان بالادست و پیرامون دریاچه ارومیه را بسیج کند و با آموزش برای افزایش بهره وری محصولات و همزمان با کاهش مصرف آب، در احیاء دریاچه مشارکت داشته باشند. همکاریهایی نیز با دولت چین برای مقابله با تغییرات آب و هوایی از طریق صندوق ملی محیط زیست ایران صورت گرفته است. این قرارداد که عملا با کاهش گازهای گلخانه‌ای همسو بوده، تقریبا 3 میلیون دلار ارزش داشت و شامل نیروگاههای کوچک خورشیدی است که می‌تواند محیط‌بانی‌های ایران را به برق خورشیدی مجهز کند.

از دیگر فعالیتهای صندوق ملی محیط زیست در دوران پسابرجام می توان به تفاهمنامه بین بانک بین‌المللی رایفایزن اتریش و صندوق ملی محیط زیست اشاره کرد برای تامین منابع مالی اجرای پروژه‌های محیط‌زیستی در بخش دولتی، خصوصی و عمومی محقق شده است. بدین ترتیب، تمام پروژههای که تاثیرات مثبت زیست محیطی دارند، امکان تامین منابع مالی یورویی را (بدون در نظر گرفتن پیش‌نیازهای معمول) تا سقف 3 تا 5 میلیارد یورو می یابند. سال گذشته نیز حمید چیت چیان، وزیر انرژی، توافقنامه ای را با آفریقای جنوبی، کره جنوبی، دانمارک و دیگر کشورها برای مدیریت و تصفیه فاضلاب امضا کرده بود. امید است با همکاری های نزدیک فراملی و فرامنطقه ای، بیش از پیش از مرحله امضای تفاهمنامه به مرحله اجرای پروژه های مشترک حرکت کنیم.

واقعیت این است که در دنیای صنعتی معاصر، توجه به محیط زیست از یک دلمشغولی ساده فراتر رفته و به امنیت ملی و حتی بقای کشورها گره خورده است. با وجود اینکه دیپلماسی زیست محیطی هنوز در مراحل اولیه تکوین است ولی خوشبختانه روندی در حال شکل گیری است که به ما کمک می کند تا بتوانیم شراکت و همکاری سازنده و نزدیکی با همسایگانمان داشته باشد و در ضمن از کمک های بین المللی هم بهتر بهره گیری کنیم. با توجه به اینکه در دوران پسابرجام بسیاری از محدودیت ها برای تعامل های منطقه ای و بین المللی از میان برداشته شده، پیگیری دیپلماسی محیط زیست آسان تر نیز شده است و شایسته است دولت دوازدهم بیش از پیش در پیگیری این دیپلماسی کوشا باشد.

مجید شفیع پور سایت تاجران محیط زیست گرد و غبارکنفرانس بین المللی گرد و غبار که هم اکنون در جریان است اقدام مهمی در این راستاست. بیانیه سیاسی وزیران که در پایان سه نشست وزیران با اجماع کامل بر روی مفاد آن به تصویب رسید از اولین اسناد برون برد این کنفذانس است.  اهمیت این بیانیه به آن است که بیش از 90 درصد شرکت کنندگان در این اجلاس خواستار آن هستند که این بیانیه به دستور کار وزیران و سران کشورهای شرکت کننده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که اواخر شهریور سالجاری در سطح سران برگزار می شود، برسد تا تمهیدات مناسبی در مقیاس سازمان ملل برای مقابله با این پدیده پیش بینی شود.  به گفته مجید شفیع پور در پایان روز سوم اجلاس بین المللی مقابله با گرد و غبار، چالش ها و راهکارهای علمی، دومین سند برون برد کنفرانس بین المللی تهران به تصویب خواهد رسید.  به گفته وی هر دو سند اجلاس تهران همراه با گزارش کامل اجلاس به مجمع عمومی سازمان ملل متحد عرضه خواهد شد.

احیای دریاچه ارومیه، نماد ملی حفظ زیست بوم

هامون و ابعاد امنیتی بحران های زیست محیطی

عزم ملی و همکاری فراملی، راهکار مقابله با آلودگی هوا

سیاستهای سدسازی آزمونی برای مدیریت پویای منابع طبیعی است

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: