به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به دنبال اجرایی شدن برجام و توسعه برنامه های گردشگری، ایران در صدد گشودن درهای خود به روی گردشگران غربی می باشد. در بهمن ماه گذشته دکتر روحانی در هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری گفت که درهای ایران نسبت به دهه گذشته به روی میهمانان خارجی بازتر است. روحانی همچنین خاطرنشان ساخت که دوران دیوارکشیدن گذشته است. رئیس جمهوری آماری از ورود گردشگران خارجی به ایران در شش ماه گذشته ارائه نمود که نمودار رشد چشمگیری در این زمینه می باشد.  به طور مثال حضور گردشگران از فرانسه 104 درصد، از جمهوری چک 53.4 درصد، از هلند 43.3 درصد و از کشورهای دیگر مثل سوئیس، ایتالیا، دانمارک، انگلستان، فنلاند، آلمان، بلژیک، اتریش، اسپانیا، یونان و روسیه نیز به همان ترتیب افزایش یافته است.

ضمن برشمردن منافع گردشگری در توسعه اقتصادی و اشتغال آفرینی برای ایران و برای صلح و امنیت بین المللی، رئیس جمهوری به راهنمایان گردشگری خاطر نشان ساخت که ایران همه تلاش خود را برای بهبود زیرساخت های لازم در جذب گردشگران خارجی به کار خواهد برد از جمله ناوگان هوایی کشور را اصلاح کرده، ریل قطار را نوسازی نموده و ساختن اتوبان های کشور را به عنوان یکی از اهداف خود قرار می دهد.

کنوانسیون راهنمایان کردشگری میزبان 400 راهنما از 45 کشور دنیا بود که طی آن راهنمایان از بناهای تاریخی در اصفهان، شیراز، تخت جمشید، قزوین و سایر شهرها دیدن کردند. این کنوانسیون یکی از سلسله رویدادهای اخیر برای جلب توجه جهانی به جاذبه های گردشگری ایران بود.

19 و 20 بهمن تهران میزان همایش سرمایه گذاری در بخش هتلداری و گردشگری بود که با شرکت دهها تن از مسئولین کشوری و بین المللی، سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کارهای مربوطه که مایل به سرمایه گذاری در ایران هستند برگزار شد.

18 تا 21 بهمن 65 شرکت خارجی از 21 کشور و 381 شرکت ایرانی در دهمین دوره نمایشگاه گردشگری تهران شرکت کردند.

26 بهمن ماه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران میزبانی نمایندگان یونسکو و ذینفعان صنعت گردشگری از جمله سازمان های غیر دولتی، مسئولین دولتی و دانشگاهیان را در برپایی جلسه مشورتی برای گردشگری پایدار بر عهده داشت.

شانزدهم آبان ماه گذشته رئیس جمهور خانم زهرا احمدی پور را به جای مسعود سلطانی فر به ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب کرد. رئیس جمهور از خانم احمدی پور خواست تا تلاش های ویژه ای برای توسعه جوامع روستایی و تبدیل آنها به مناطق مناسب گردشگری و تقویت صنایع دستی بکار گیرد تا مشکلات بیکاری در آن جوامع کاهش یابد.

در سراسر ایران اقدامات تازه ای برای بازسازی بناهای قدیمی که بسیاری از آنها تقریبا هیچگاه محل بازدید گردشگران خارجی نبوده آغاز شده است. بطور مثال 43 ساختمان قدیمی در شهر سمنان در حال نوسازی می باشد و در همانجا یک نمایشگاه صنایع دستی محلی نیز دایر شده است.  اینها از نمونه های مطلوب است اما باید در ابعاد وسیعتری دنبال شود. برای نمونه گزارش هایی از قلعه 1700 ساله ساسانی فلک الافلاک دیده شده که حاکی از نفوذ رطوبت به این بناست و متأسفانه به رغم تأمین بودجه مرمت آن با کندی صورت می گیرد.

شکوفایی صنعت گردشگری در ایران در کنار گسترش زیرساختی آن مشروط به وجهه سیاسی ایران در دنیا نیز هست. از زمان امضای توافق لوزان و پس از آن توافق برجام و اجرایی شدن آن، نگرش دنیا تا حدی از ایران هراسی فاصله گرفته و دیدگاه ها تا اندازه ای مثبت شده است. در عین حال هنوز ذهنیت ها در خصوص فعالیت ها و اقدامات کشورمان در منطقه در سایه ای از ابهام و ترس است و این مهم می تواند بر صنعت گردشگری تأثیری منفی داشته باشد. مدیر عامل شرکت فوروارد کیز که یک شرکت تحلیلگر در امور گردشگری است در گزارشی اعلام کرد که تحولات سیاسی، ایران را بیشتر مورد دسترسی قرار داده و تصویر ایران از منظر بین المللی در حال تغییر است. در ادامه این گزارش پیش بینی شده که شمار گردشگران در ایران تا جایی که ظرفیت فرودگاهی ایران توانایی داشته باشد افزایش یابد.

هرچند سیاستمداران و سیاستگذاران هزینه های ما در منطقه را به عنوان هزینه های استراتژیک توجیه می کنند، اگر نتوانیم با شفافیت و اعتمادسازی در مسیر کاهش تنش های منطقه ای گام برداریم هرگز نخواهیم توانست ذهنیت های جهانی را نسبت به کشورمان به عنوان مقصد امن گردشگری تغییر دهیم. جای بسی خوشحالی است که به نظر می رسد بیشتر مسئولین دولتی و موسسات منافع اقتصادی گردشگری و نیاز به تلاش برای حل منازعات منطقه ای را درک می کنند. سفرهای اخیر رئیس جمهوری عمان و رئیس جمهور کویت به دنبال تلاش برای آغاز یک گفتمان با همسایه های عرب یکی از این نمونه هاست.

میراث فرهنگی و تاریخی غنی و امکانات پذیرایی از گردشگران از ملزومات ابتدایی جذب گردشگران است. در عین حال مسئله امنیت گردشگران باید از اولویت بیشتری برخوردار شود. وزارت اطلاعات در این زمینه تلاش هایی انجام داده است اما هماهنگی میان کلیه نهادها از جمله دستگاه قضایی کشور باید ارتقاء یابد. دستگیری ها و یا اقدامات خودسرانه که خلاف قوانین جاری مملکت است می تواند صدمات جبران ناپذیری به صنعت گردشگری کشور وارد کند.  

در مهرماه 1394 رئیس جمهوری در پیام خود به مناسبت روز جهانی گردشگری از گردشگری به عنوان یکی از مؤلفه های مهم قدرت نرم کشور یاد کرد و گفت: توسعه گردشگری در سرزمین پهناور و اقلیم‌های رنگارنگ ایران، بدون مشارکت مردمی، بخش خصوصی و لحاظ کردن ویژگی‌های خاص و محلی، و تنوع‌های فرهنگی، مذهبی و محیط زیستی ناممکن است. دولت می‌تواند تنظیم‌گر و مقررات‌گذار توسعه گردشگری، و تسهیل‌کننده توسعه ارتباطات گردشگری داخلی و بین‌المللی باشد، نظارت و پایش به قصد تضمین توسعه پایدار و بدون اثرات مخرب را دنبال کند. اما دولت قطعاً برای تصدی‌گری و فراهم آوردن سرمایه لازم برای این بخش، گزینه مناسبی نیست. بنابراین توسعه گردشگری باید با تأکید بر مشارکت بخش خصوصی و تعاونی صورت گیرد.

در همین حال نگاه ما به صنعت گردشگری باید در یک مفهوم بین المللی تعریف شود. در همین راستا باید همگام با استانداردهای بین المللی این صنعت حرکت کنیم. به گفته مدیر عامل بانک شهر، حسین محمدپور زرندی، گردشگری یکی از پرمنفعت ترین صنایع در دنیاست که 15 درصد از تولید ناخالص ملی فرانسه و ایتالیا و 10 درصد از تولید ناخالص ملی آمریکا و انگلستان را در بر می گیرد. توسعه صنعت گردشگری می تواند یکی از راهکارهای عملی رشد تولید و اشتغال در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی در دوران پساتحریم باشد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: