به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

انرژی های تجدید پذیر تاجران پساتحریمدوران پساتحریم و لغو تحریم های ظالمانه بین المللی برای ما فرصت های تاریخی فراهم کرده تا بتوانیم با سهولت به جذب فناوری، تخصص و سرمایه گذاری خارجی در حوزه انرژی های تجدیدپذیر بپردازیم. در پائیز سال جاری تهران با برگزاری کنفرانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر که با هدف جذب سرمایه گذاران خارجی صورت گرفت میزبان 70 کشور اروپایی و آسیایی بود. این همایش فرصتی برای ملاقات شرکت های ایرانی با متخصصین خارجی در زمینه فناوری انرژی های تجدیدپذیر و پیگیری گفتگوها برای تعاملات بین المللی در حوزه های انرژی بادی، خورشیدی، زمین گرمایی و زیست توده بود.

کنفرانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر ایران در شرایطی برگزار شد که توافق های امیدبخشی برای جذب سرمایه گذاری های خارجی صورت گرفته است. از میان توافق های اخیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حمید چیت چیان، وزیر نیرو با سگولین رویال وزیر محیط زیست، انرژی و امور دریایی فرانسه ملاقات داشت. سگولین رویال گفت ایران و فرانسه می توانند در زمینه انرژی های تجدیدپذیر با یکدیگر همکاری کنند. چین چیان خاطر نشان ساخت که ایران و فرانسه در احداث 5000 مگاوات نیروگاه زمین گرمایی با یکدیگر همکاری خواهند نمود.

بنا به گزارش ها، شرکت سوئیسیMECI Group International  برای ساخت یک نیروگاه بادی در شمال ایران به ارزش 750 میلیون یوروو با ظرفیت 270 مگاوات با دولت توافقنامه امضا کرده است. پس از انجام این پروژه انتظار می رود که این شرکت قراردادهای دیگری نیز برای توسعه نیروگاه انرژی پاک با ظرفیت تولیدی 500 مگاوات امضا نماید.

در مهرماه سال جاری حمید چیت چیان که در کپنهاگ سخن می گفت استفاده از انرژی های تجدید پذیر به ویژه فناوری های انرژی باد و انرژی خورشیدی را محور همکاری های دو جانبه ایران و دانمارک عنوان کرد.

در مهر ماه سال جاری قراردادی به ارزش 820 میلیون دلار با شرکت کی تی سی کره جنوبی برای احداث یک نیروگاه خورشیدی در فسا و یک نیروگاه بادی در زابل به امضا رسید. در ضمن همکاری ها برای انتقال فناوری نیز در این قرارداد پیش بینی شده است.

در آذر ماه سال جاری شرکت آلمانی EAB New Energy تفاهم نامه ای برای سرمایه گذاری در زمینه احداث یک نیروگاه انرژی تجدیدپذیر به ارزش 350 میلیون یورو در منطقه آزاد اروند امضا نمود. این نیروگاه ترکیبی از انرژی های تجدیدپذیر شامل 90 مگاوات انرژی بادی، 40 مگاوات انرژی خورشیدی و 20 مگاوات انرژی خورشیدی حرارتی خواهد بود. در ضمن احداث مرکز آموزش بین المللی انرژی های تجدید پذیر نیز در این تفاهم نامه گنجانده شده است.

در آذر ماه سال 95 شرکت آلمانی دیگری به نام «مدیو انرژی» یادداشت تفاهمی به ارزش 104 میلیون دلار به منظور احداث یک نیروگاه 20 مگاواتی خورشیدی در شوشتر و یک نیروگاه 50 مگاواتی بادی در بندر ماهشهر امضا نمود.

در بهمن ما سال 95 مدیر کل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی از همکاری ایران و ایتالیا در قالب انتقال فناوری به منظور «جذب سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر و تامین زیر ساخت های آن به واسطه نوآوری» خبر داد.

انرژی تجدیدپذیر پساتحریمتلاش های صورت گرفته نویدبخش فصل تازه ای از توجه به ظرفیت های انرژی های تجدیدپذیر و پاک کشور است. همانطور که در مقاله «انرژی های تجدیدپذیر و اقتصاد مقاومتی» اشاره شد، تمرکز و اتکای بیش از حد به انرژی های فسیلی نه تنها اثرات نامناسب زیست محیطی داشته، بلکه اقتصاد ما را آسیب پذیر کرده است. با توجه به این وضعیت واضح است که هر قدمی که به سوی تولید انرژی های تجدیدپذیر برداریم، اقتصاد کشور را مقاوم تر کرده ایم. اکنون با توجه بیشتر دولت به انرژی های تجدیدپذیر، راه برای تولید انرژی در محل (به عوض انتقال برق از طریق خطوط راه دور) هموار می شود و در ضمن با کاهش استفاده بومی از سوخت های فسیلی، صادرات نفت افزایش می یابد.

دانش و تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر هر روز در حال پیشرفت است و مشارکت خارجی در این حوزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا که این مشارکت ها هم به افزایش توانایی ما برای دستیابی به دانش فنی و هم جذب سرمایه مورد نیاز می انجامد. اما باید توجه داشت که مشارکت پایدار نیازمند اقدام ایران برای از میان برداشتن موانع اداری و افزایش شفافیت در قوانین است. در ضمن وجود فضای آرام و باثبات داخلی و منطقه ای هم مشوق بسیار مهمی برای جذب سرمایه گذاری خارجی است. امید است در شرایطی که در دوران پسابرجام ایجاد شده، دولت دست به دست بخش خصوصی در مهیا کردن این پیشنیازها با موفقیت عمل کند تا استفاده گسترده از انرژی های تجدیدپذیر در کشور از آرمان به عمل تبدیل شود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: