به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سیزدهمین نشست سازمان همکاری های اقتصادی در شرایطی به کار خود پایان داد که رهبران اکو با نگرانی از مسائل امنیتی و امید به همکاری های درون منطقه ای به آینده می نگردند. حوزه همکاری اکو شامل منطقه ای است که کریدورهای بسیار مهمی را برای تجارت و همکاری های شرق و غرب فراهم می کند و با تبدیل اقتصادهای نوظهور آسیا به قدرت های منطقه ای و بین المللی، این منطقه بیش از پیش اهمیت پیدا خواهد کرد.

همانطور که دکتر روحانی در نشست اکو یادآور شد، قلب اقتصاد جهان از نیمه قرن حاضر به بعد در قاره آسیا خواهد تپید و با تغییر جایگاه اقتصادی برخی اعضای موثر اکو در دهه آینده، این سازمان در آسیای آینده بار دیگر کلید تعامل شرق و غرب خواهد شد.

به رغم ظرفیت هایی که حوزه اکو فراهم کرده، طی سال های اخیر کشور های اکو آنچنان که باید و شاید تعاملات تجاری مناسبی نداشته اند. همانطور که دکتر ظریف اشاره کرده یکی از عوامل نبود تعامل مناسب این بوده که  کشورهای عضو اکو دارای هم‌ تکمیلی اقتصادی نیستند و اقتصادها و تولیدات مشابهی دارند. در ضمن دکتر ظریف تاکید کرده طبق نظریه «نوکارکردگرایی» کشورها هرقدر هم که به یکدیگر نیازمند باشند، اگر اراده لازم برای هم تکمیلی نزد رهبران سیاسی وجود نداشته باشد، منطقه ‌گرایی موفقی شکل نخواهد گرفت. اکنون اما ظرفیت هایی به وجود آمده که می توان این معادله را تغییر داد. در واقع ملاحظات امنیتی مشترکی که میان کشورهای اکو وجود دارد و تمایل به بهره برداری از ظرفیت های اقتصادی کریدورهای حوزه اکو می تواند راه را برای تعامل بیشتر و موفق تر اکو هموار کند.

هر چند یکی از موانع موجود برای همکاری های اکو ادامه ناامنی های منطقه ای بوده، ولی همین امر می تواند به نقطه اشتراکی میان رهبران اکو بدل شود و به افزایش تعامل و همکاری های منطقه ای برای مبارزه با افراطی گری بیانجامد. اکنون نگرانی ها نسبت به تروریسم و تهدیدهای امنیتی به یکی از مسائل اصلی سازمان های منطقه ای بدل شده و چهارچوب جدیدی را برای تعامل اعضای این سازمان ها تعریف کرده است. برای نمونه در نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری شانگهای، یکی از محورهای گفتگوها مبازره علیه تروریسم بود. سازمان همکاری شانگهای بر ضرورت هماهنگی سیاستگذاری ها برای مبارزه با تروریسم و نیز همکاری نزدیک با سازمان های منطقه ای و بین المللی تاکید کرده است و خواستار تصویب کنوانسیون جامع مبارزه با تروریسم بین المللی سازمان ملل شده است. درواقع در حالی که افراطی گری تهدید مشترکی را فراروی جهانیان قرار داده، خطر تروریسم ضرورت هماهنگی و همکاری برای مقابله با این تهدیدات مشترک را بیش از گذشته گوش زد می کند. دوران پسابرجام نیز شرایط مناسبی را فراهم کرده تا کشورهای منطقه با امید بیشتری این همکاری ها را پیگیری کنند. همانطور که دکتر روحانی تاکید داشته، تجربه موفق برجام گام مهمی است که زمینه جهش در همکاری های منطقه ای با کشورهای اکو را پربار و امید بخش می سازد.

از زوایه همکاری های تجاری هم حوزه اکو از ظرفیت های منحصر به فردی برخوردار است. همانطور که رئیس جمهوری محترم هم اشاره داشته، هیچ مسیری از اروپا به آسیا برای تجارت و حمل و نقل با صرفه تر و کوتاه تر از منطقه اکو شناخته نمی شود و در ضمن این مسیر از منظر تأمین و انتقال انرژی نیز حائز اهمیت فراوانی برای جهان است. البته همکاری های تجارت درون منطقه ای در حوزه انرژی در سطح پائینی بوده که امید است در دوران پسابرجام این همکاری ها افزایش یابد.

در راستای استفاده از ظرفیت های تجاری اکو، تلاش های جدید برای طرح های موسوم به «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» و احیای «جاده ابریشم دریایی در قرن بیست و یکم»  قابل توجه است. در همین زمینه  فعالان تجاری پاکستان ابراز امیدواری کرده اند که اکو می تواند همسو با گسترش تعامل های تجاری کریدور چین – پاکستان باشد. ریاض ختاک، معاون رئیس و مدیر منطقه ای فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان گفته است سیزدهمین نشست اکو با توجه به افزایش اهمیت کریدور تجاری چین – پاکستان برای تمامی اعضای اکو قابل توجه است. به گفته آقای ختاک تمای اعضای اکو علاقمندند در این کریدور همکاری داشته باشند زیرا که این مسیر می تواند به اتصال بیشتر منطقه ای بیانجامد. البته باید توجه داشت که برای استفاده از این کریدورهای منطقه ای، باید موانع ارتباطات مردمی ، سفر و دیدارهای شخصی و تجاری از سرراه برداشته شود. در این راستا دکتر روحانی تاکید کرده باید موانع روادید، موانع تعرفه ای، موانع حمل و نقل و موانع سرمایه گذاری را برداریم تا امکان پرواز مشترک به افقهای بلندتر برای بخش های خصوصی و فعالان اقتصادی کشورهایمان فراهم تر شود.

به منظور افزایش تعامل های تجاری حوزه اکو، امضا توافقنامه تجارت آزاد ایران و پاکستان و ترکیه حائز اهمیت است. سرتاج عزیز، مشاور امور خارجه نخست وزیر پاکستان با اشاره به اینکه امضای این توافقنامه به مراحل آخرش رسیده گفت این توافق‌نامه نه تنها تجارت، بلکه سرمایه‌گذاری‌ها را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. سرتاج عزیز افزود در حال حاضر پروژه «یک کمربند، یک جاده»، که از سوی چین ارائه شده، کشورهای اکو را نیز شامل می شود و از همین رو سرمایه‌گذاری‌ها به منظور ایجاد زیرساخت لازم توسط کشورهای منطقه شتاب خواهد گرفت و شاهد گسترش کریدور‌های حمل و نقل و تسهیل عبور گمرک و افزایش حجم تجارت میان تمام کشورهای اکو خواهیم بود.

اکو گردشگری تاجراننباید از نظر دور داشت که همکاری های حوزه اکو باید با تعامل نزدیک بخش های خصوصی کشورهای عضو تداوم یابد. تجارت پایدار تضمین کننده همکاری های پایدار منطقه ای است و باید رهبری این تعاملات تجاری را بخش خصوصی در دست داشته باشد. در این راستا افزایش نقش اتاق بازرگانی اکو برای تقویت تعاملات تجاری منطقه ای و افزایش فعالیت کمیته های تابعه باید در دستور کار باشد. پیشتر غلامحسین شافعی در نشست کمیته اجرایی و کمیته های تخصصی اتاق بازرگانی اکو گفته بود رایزنی اعضا درباره سند چشم انداز 10 ساله 2016م تا 2025 باید در مرکز مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه نقش بخش خصوصی به عنوان قوای محرکه اقتصادهای منطقه و در رأس آنها اتاق های بازرگانی در اولویت قرار گیرد تا بتوان از این رهگذر سند چشم اندازی برای 10 سال آینده طراحی کرد که مطابق با نیازهای اقتصادی منطقه باشد. خوشبختانه امسال در نشست کمیته‌های تخصصی اتاق بازرگانی و صنعت اکو که در حاشیه اجلاس اصلی اکو برگزار شد، بحث های خوبی در رابطه با کارآفرینی بانوان و نیز تسهیل گردشگری مطرح شد.

در بینانیه پایانی نشست سیزدهم اکو، کشورهای عضو ضمن تعهد به مباررزه با تروریسم بر ضرورت توجه به  کریدورهای منطقه ای و اتصال بیشتر کشورهای عضو با یکدیگر تاکید کردند. طبق آمارها ارائه شده، به رغم افزایش تجارت درون منطقه ای اکو طی 17 سال گذشته، هنوز این رقم کمتر از ده درصد مبادلات بازرگانی کشورهای اکو با دیگر حوزه هاست. با توجه به سند   چشم انداز 10 ساله اکو و نیز احساس نیاز بیشتر به همکاری های منطقه ای امید است طی سال های آینده شاهد افزایش قابل توجه حجم تجارت درون منطقه ای باشیم. نباید فراموش کرد که در حالی که چالش های امنیتی به کاهش سرمایه گذاری و تعاملات تجاری می انجامد، در ضمن این تعاملات خود به افزایش ثبات منطقه ای منجر می گردد. روابط نزدیک تجاری و منافع مشترک اقتصادی میان کشورها تضمین کننده ثبات و امنیت است و این مهم در چهارچوب سازمان هایی همچون اکو باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

قدرت ملی و تحولات منطقه ای

تروریسم و افراطی گرایی، دشمن تجارت و توسعه

افراط گرایی، توسعه پایدار و دیپلماسی تجاری

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: