به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

با آغاز سال جدید میلادی، برای اولین بار قطار باربری چین از این کشور عازم اروپا شد و پس از گذشت از کشورهای  قزاقستان، روسیه، بلاروس، لهستان، آلمان، بلژیک و فرانسه وارد بریتانیا شد. دولت پکن امیدوار است با احیاء مسیری که به جاده ابریشم جدید تعبیر شده، ارتباط تجاری نزدیک تر و مطمئن تری با اروپا داشته باشد. در این میان ایران هم به عنوان یکی از کشورهای راه ابریشم جدید از اهمیت زیادی برخوردار است.

برنامه های پکن برای احیاء کریدور جاده ابریشم به سال 2013 باز می گردد، زمانی که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، از طرح موسوم به «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» و احیای «جاده ابریشم دریایی در قرن بیست و یکم» خبر داد.

چندی بعد مقام های پکن خبر از تاسیس بانک سرمایه گذاری زیرساختی آسیا با 100 میلیارد دلار سرمایه خبر دادند و صندوق جاده ابریشم جدید هم با سرمایه ای  40 میلیارد دلاری تاسیس گردید. البته نباید از یاد برد که دولت پکن همیشه برنامه هایی برای گسترش تجارت با منطقه حاشیه اقیانوس آرام داشته و از همین رو طرح هایی از جمله موافقتنامه همکاری های جامع اقتصادی منطقه ای و نیز منطقه آزاد تجاری آسیا-پاسیفیک مدنظر چین بوده است.

سال گذشته در بیانیه مشارکت جامع راهبردی ایران و چین، مقام های کشورمان از ابتکار ایده « کمربند اقتصادی جاده ابریشم» و « راه ابریشم دریایی قرن 21» استقبال کردند. امضای اسنادی از جمله « یادداشت تفاهم بین دولت ایران و چین درخصوص ایجاد مشترک کمربند اقتصادی جاده ابریشم و راه ابریشم دریایی قرن 21» و «یادداشت تفاهم جهت همکاریهای ظرفیت صنعتی، معدنی و سرمایه گذاری ایران و چین » در راستای تعامل در حوزه های مختلف نظیر، حمل و نقل، راه آهن، بنادر، انرژی، صنایع تجارت و خدمات است.

رابطه تجاری ایران و چین از یک سو و جایگاه ژئوپولیتیک کشورمان از دیگر سو باعث شده که ما بتوانیم نقش مهمی در طرح جاده ابریشم جدید داشته باشیم. مقام های پکن هم بر اهمیت این نقش تاکید داشته اند زیرا که سرزمین ما می تواند راه های اتصال و حمل نقل مناسبی میان چین و خاورمیانه و منطقه اوراسیا فراهم کند. مسئولان مربوطه کشورمان نیز از طرح جاده ابریشم جدید استقبال کرده و از مزایای متنوع سازی شرکای تجاری سخن گفته اند. اخیرا وزیر امور خارجه کشورمان که در همایش تجاری ایران و چین سخن می گفت، با تاکید بر اینکه ایران و چین با یک دیدگاه نسبت به بازی برد-برد در روابط بین‌المللی حضور دارند تاکید کرد: ما مطمئنیم ابتکار آقای شی‌جین‌پینگ برای احیای جاده ابریشم به صورتی مدرن و روزآمد، می‌تواند متضمن منافع همه کشورها باشد و بنابراین ما به آینده‌ای بسیار روشن در روابط ایران و چین نگاه می‌کنیم. آقای شافعی هم در این همایش با اشاره به نقش جاده ابریشم در روابط دو کشور گفت: اهمیت جاده ی ابریشم به عنوان یک فرصت طلایی در توسعه تجارت خارجی چین و ایران بر همگان آشکار بوده و ایران برای مشارکت در پروژه بین‌المللی جاده ابرشیم با چینی‌ها و تکرار نقش تاریخی خود آمادگی دارد.

از جمله تلاش های غیر دولتی برای پیگیری طرح جاده ابریشم جدید، تاسیس اتاق بین المللی جاده ابریشم بوده. این نهاد بین المللی و غیر دولتی باهدف احیاء تجارت و فرهنگ جاده ابریشم تاسیس شده است. باعث افتخار ماست که چندی پیش، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران به عنوان نایب رییس این اتاق منصوب شد. همانطور که دکتر بهکیش اشاره کرده، انتصاب غلامحسین شافعی برگ برنده‌ای برای ایران محسوب می شود زیرا حضور ایشان در اتاق بین المللی جاده ابریشم می‌تواند در راستای مطلوب ‌سازی مسیرهایی که ایران در آن حضور دارد باشد و به تامین مالی از سوی این اتاق سازماندهی و سهم ایران از این سرمایه فعال شود. این تامین مالی از طریق سرمایه‌گذاری‌هایی خواهد بود که در اتاق بین‌المللی جاده ابریشم صورت خواهد گرفت. قطعا برای استفاده بهینه از این مسیرها نیاز به ترمیم و ساخت جاده‌های کشور است. ایران نیز برای اینکه بتواند در جاده ابریشم جدید نقش بسزایی را ایفا کند و مشارکت قابل‌ توجهی داشته باشد، نیاز به مسیرهای ارتباطی و حمل و نقل مطلوب و استاندارد دارد.

زمانی که ما هنوز وارد دوران پساتحریم نشده بودیم، چین به یکی از مهمترین شرکای تجاری ما بدل شد و مبادلات تجاری در حوزه های مختلف انرژی، صنایع دفاعی و تکنولوژی گسترش یافت. در سال 2014، مبادلات تجاری میان ما و چین به 52 میلیارد دلار رسید. این ارتباط در دوران پساتحریم می تواند ابعاد بسیار گسترده تری پیدا کند. بنا به گزارش ها شرکت خط لوله نفت چین (CPPB) که پیشتر برای سرمایه گذاری و اجرای طرح خط لوله گاز از بندر گوادر تا نوابشاه اعلام آمادگی و توافق کرده بود، اخیرا برای مشارکت در احداث خط لوله از بندر گوادر تا مرز ایران نیز ابراز تمایل کرده است. ما می توانیم با استفاده از این فرصت ها نقش پررنگ تری در عرضه انرژی در حوزه جاده ابریشم جدید بازی کنیم. البته با توجه به فرصت های سرمایه گذاری که دوران پساتحریم فراهم کرده، نقش ما باید از عرضه انرژی فراتر رود و ابعاد تازه ای نیز پیدا کند.

راهبرد تجاری یک وجهی یا چند وجهی؟

لزوم توجه به اقتصاد و توسعه منطقه ای

سازمان تجارت جهانی یا سازمان همکاری های شانگهای؟

مناطق آزاد در دوران پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: