به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در اوائل خردادماه امسال، ولی اله افخمی راد، معاون وزیر صنعت، گفت: چین برای باقیماندن به عنوان شریک نخست تجاری ایران باید موانع بانکی را از پیش رو بردارد، در افزایش کیفیت کالاهای خود بکوشد و در ایران سرمایه‌گذاری کند.اما شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در همین ماه پاسخ ایران را با استقبال از جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور در ضمن ملاقاتشان در حاشیه نشست سران گروه بیست داد.

وی برگزاری موفق نخستین نشست کمیسیون مشترک عالی چین و عربستان سعودی را تبریک گفت. رئیس جمهور چین با اشاره به توسعه مطلوب روابط دو کشور اظهار داشت: چین عربستان سعودی را یکی از شرکای مهم خود در اجرای طرح «یک کمربند و یک راه» دانسته و مایل است با تلاش مشترک با عربستان سعودی روابط همه‌جانبه راهبردی دو کشور را غنی‌تر ساخته و رفاه بیشتر برای مردم دو کشور ایجاد کرده و به صلح منطقه و جهان یاری کند.  یک کمربند و یک راه اشاره به برنامه بلندپروازانه چین برای احیای جاده ابریشم است که باعث تنوع سازی اقتصادی و توسعه بیشتر صنایع تولیدی چین خواهد شد.

در ضمن این دیدار دو طرف تفاهمنامه هایی برای توسعه منابع معدنی و انرژی، مسکن، وام های بانکی و همکاری برای مدیریت منابع آبی عربستان به امضا رساندند. به علاوه توافقاتی برای همکاری ها میان وزارت علوم و فناوری چین و شهر علم و فناوری ملک عبدالعزیز به امضا رسیده است. همچنین تفاهم نامه همکاری در زمینه ترجمه و انتشار متون کلاسیک ادبی میان دو کشور نیز به مجموعه همکاری ها میان عربستان و چین اضافه شده است.

با وجود این برنامه ریزی های خوشبینانه باید دید تأثیر کندی رشد اقتصاد جهانی بر اقتصاد چین تا چه اندازه بر اجرای این موافقتنامه ها اثر خواهد داشت. نکته  قابل توجه این است که چین در عربستان سعودی به عنوان یک همسایه یا شریک خوب سرمایه گذاری نمی کند بلکه مانند هر کشور دیگر که اقتصادی وابسته به صادرات دارد و وابسته به انرژی است،  به تجارت و سرمایه گذاری ارزشی فراتر از درگیری های نظامی می دهد و رابطه اش را با عربستان از این جهت سودآور می بیند.

نگاه چین به عربستان نگاهی راهبردی است و تداوم توسعه روابط بانکی و نفتی میان چین و عربستان یکی از ستون های اصلی پیوند اقتصاد چین به اقتصاد جهانی است.  درست است که چین در حال تقویت توان نظامی و ارتش خود است و تحرکات خود را در دریای جنوبی چین افزایش داده و موجب افزایش فعالیت های نظامی ژاپن که نگران این وضع است نیز شده است اما از زمان روی کار آمدن دنگ ژیائوپینگ اقتصاد حرف اول را در جهت گیری سیاست های چین زده است و امور نظامی در متن قرار نداشته و ندارند.

مقصود از این گفتار این است که در سایه رهنمودها و هدایت های مقام معظم رهبری و اقدامات رئیس جمهور، روحانی، در دوران پساتحریم، کشور ما پیشرفت قابل ملاحظه ای در مسیر بازگشت به اقتصاد جهانی داشته است. صادرات نفت ما به میزان پیش از تحریم رسیده است؛ قراردادهایی با چینی ها بسته ایم تا یال شمالی میدان نفتی مسجد سلیمان را توسعه دهد؛ وزیر ارتباطات، واعظی، اخیرا از کره جنوبی بازدید کرد. وی با اشاره به سابقه طولانی همکاری های حوزه ICT  و شرکت های بخش خصوصی دو کشور، اظهار داشت: با توجه به فضای پساتحریم زمینه های گسترده همکاری وجود دارد و مایلیم شرکت های کره ای در زمینه انتقال تکنولوژی پیشرفته و بخصوص در زیرساختهای ارتباطی نقش موثرتر و فعال تری داشته باشند و این همکاری ها به سرمایه گذاری و تولید مشترک تغییر یابد؛  موافقت وزیران خارجه آسه آن و تنظیم سند الحاق ایران به پیمان مودت و همکاری آسه آن. توافقنامه ها و تفاهم نامه های متعدد میان ایران و آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی و جذب هر چند تدریجی سرمایه گذاری مستقیم خارجی  و بسیاری شواهد دیگر دال بر مسیر درست سیاست های پساتحریم است.

هرچند تلاش های ما برای بسط روابط تجاری و همکاری های اقتصادی در شرق، غرب و شمال امیدوارکننده است اما اگر برای جنوب برنامه جامعی نداشته باشیم تنها راه را برای تنش های فزاینده با همسایگان عرب خود هموار خواهیم کرد. با وجود اقدامات مثبت برای در مسیر مذاکرات برنامه های درازمدت میان ایران و کویت وامارات هنوز باید تلاش مضاعفی داشته باشیم تا بتوانیم شاهد کاهش تنش با همسایگان جنوبی باشیم.  البته رابطه دو طرفه است و نمی توان انتظار داشت که ما یکجانبه تمام مسائل را حل کنیم اما باید به سهم خود تلاش کنیم.  شاید با کمی خلاقیت از همان نوعی که ما را در بحرانی ترین شرایط اقتصادی و سیاسی از مهلکه های متعدد رهانید بتوانیم روابط خود را با کشورهای حاشیه خلیج فارس چنان تعریف و ترمیم کنیم که به جای چین، ایران شریک استراتژیک آنها باشد. مقامات چینی اگر سودی در آینده نمی دیدند هرگز وقت و سرمایه و انرژی خود را صرف بهبود روابط با همسایگان ما نمی کردند. ما نیز باید از این رویکرد درسی بیاموزیم و یادمان نرود که اطلب العلم ولو بالصین!

ایران پساتحریم، بازیگری تعیین کننده در اوراسیا

اقتصاد ناآرامی های سیاسی بحرین

برجام و فرجام چابهار- با یک گل چابهار نمیشه

هزینه اقتصادی تروریسم و افراطی گرایی

راهکارهایی برای دیپلماسی اقتصادی پساتحریم

لزوم توجه به اقتصاد و توسعه منطقه ای

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: