به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

یکی از پارادوکس های روابط بین المللی در عصر حاضر این است که فعالیت کشورها در سطوح بین المللی ارتباط مستقیمی با تمایل آنها برای بازنگری در میزان حق حاکمیت دارد.  نکته ای که مایلم به آن توجه کنیم این است که هر چند حق حاکمیت و دفاع بی قید و شرط از منافع ملی به نظر امری مطلق به نظر می رسد اما در واقعیت و در سطوح بین المللی همیشه بخشی از حق حاکمیت در تعامل با سایر کشورها و با توجه به تحولات شرایط بین المللی بازتعریف می شود. 

برای نمونه پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی که خواست اکثر فعالان اقتصادی و بسیاری از سیاستگذاران است بدون بده و بستان نخواهد بود. هر ملت و یا کشوری بخشی از حق حاکمیت خود را در مسیر پیوستن به جریانی بهتر و بزرگتر تبادل می کند. این به آن معنی نیست که حق حاکمیت یا تمامیت ارضی ما زیر سؤال رفته باشد یا یک گروه نظامی خارجی بخشی از خاک کشور را اشغال کنند. 

از زمانی که بحث همکاری جمهوری اسلامی ایران با کارگروه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم FATF آغاز شد باز هم شاهد داغ شدن موضوع حق حاکمیت هستیم.  برخی حتی این موضوع را تهدیدی برای حاکمیت ملی تلقی کرده اند. برای نمونه، سید باقر حسینی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی، گفت: اگر الحاق ایران به FATF اتفاق افتاده باشد مسئولان مربوطه خائن هستند!

اینکه ایشان چگونه به این نتیجه رسیده اند که پیوستن کشور به نظام و سازمانی که هدفش مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم است یک خیانت محسوب می شود کار دشواری است.

وقتی رئیس جمهور محترم  در مقابل جامعه جهانی می ایستد و از «جهان علیه خشونت و افراطی گری» می گوید و این پیشنهاد او با اجماع کشورها در قالب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب می شود چگونه می توانیم بگوییم که به بهانه حق حاکمیت ملی ازمبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم چشم پوشی خواهیم کرد؟!

محمد جواد جمالی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز همنوا با مخالفان گفت که توافق FATF امنیت ایران را به خطر می اندازد. وی افزود: غربیها با این توافق درصدد دخالت‌های بیشتر در امورات داخلی ایران هستند. آنها می‌خواهند به‌صورت نامحسوس گردش‌های پولی و بانکی نظام را تحت نظر خود قرار دهند.

در عین حال همانگونه که حبیب نیکجو در یادداشت روزنامه خراسان نوشت، کسی از منتقدین تا کنون توضیح نداده که بر چه اساس چنین ادعایی می کنند؟ نگفتند که کدامیک از 40 توصیه منتشر شدهتوسط این نهاد بین المللی چنین نتیجه ای را گرفته اند؟ و اینکه چگونه این موضوع در رابطه ما با حزب ا...، فرارگاه خاتم الانبیا و ... تأثیر می گذارد.  نیکجو در پایان به دولت پیشین و مجلس پیشین اشاره می کند که به جد در صدد پیوستن به FATF بودند و متن توصیه های 40 گانه را سال ها پیش به تصویب رسانده اند اما کسی در آن سال ها از خیانت و تهدید حق حاکمیت سخن نگفت.  نتیجه گیری نیکجو مبنی بر اینکه گمان به سمت شائبه های سیاسی می رود، نتیجه گیری معقولی است.

از زمان توافق برجام، مخالفان دلواپسگرا، در مسیر تلاش های دولت برای برقراری مجدد رابطه بانکهای ایرانی با سیستم بین المللی اختلال ایجاد کرده اند. با وجودیکه از همان ابتدا، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، تأکید کرد که بانک مرکزی اطلاعات مشتریان و حساب ‌های بانکی را در اختیار FATF قرار نمی دهد. اکبر کمیجانی، قائم مقام وی نیز گفت بانک‌هایی که می‌خواهند با بانک‌های ایرانی همکاری کنند، باید اطمینان داشته باشند ترازنامه بانک‌ها از سلامت مالی و استحکام مالی برخوردار است. این سخنان سخنانی نیست که «خائنان» به زبان آورده اند! مسئولان دلسوز نظام می دانند که تهدید پولشویی و فساد در نظام مالی تا چه اندازه جدی است و امکان سوءاستفاده از این ضعف ها باید از بین برود.

حقیقت این است که کشورهایی که با FATF همکاری می کنند با جدیت متعهد به مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم هستند. این موضوع نه تنها باعث بازگشت اعتماد بانک های بین المللی است بلکه برای ساختن شالوده ای قوی برای رشد و توسعه اقتصادی لازم است.

اگر می خواهیم در دوران پساتحریم پیشرفت کنیم، اگر می خواهیم تأثیرات تفاهمنامه سیاسی برجام با تکمیل تفاهمنامه اقتصادی FATF برای مردم ملموس و محسوس شود نباید به تعریف نادرست حق حاکمیت متوسل شویم.  اقدامات بین المللی در سایه تعامل و تسامح و اعتماد و احترام متقابل شکل می گیرد.  این مطلب را با گفته سید محمد صادق الحسینی به پایان می بریم که گفت عدم توجه به FATF نیز معامله ای دو سر باخت است.

ایران و کارگروه مالی سازمان بین المللی مبارزه با پولشویی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: