به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اعضای ستاد اقتصادی پساتحریم اتاق تهران در دوازدهمین نشست خود اعلام کردند این ستاد حاضر است برای بهبود دیپلماسی اقتصادی کشور در خارج از مرزها و برای معرفی اقتصاد ایران هر آنچه در توان دارد و قانون اجازه می‌دهد، انجام دهد. در ابتدای این نشست بهروز علیشیری بر تقویت آنچه که رفتارهای ژئوپلتیک ایران از آن نام برد، تاکید کرد و گفت: در حال حاضر در عرصه روابط کشورها، یارگیری‌ها در سطح منطقه با محوریت کشور چین در حال شکل‌گیری است، از این رو، سیاستمداران ما باید به این مسئله توجه جدی داشته باشند. علیشیری هم‌چنین با انتقاد از تحرک پایین برخی سفارت‌خانه‌های کشور در خارج تاکید کرد که تیم اقتصادی سفارت‌خانه‌ها به ویژه رایزنان بازرگانی باید اطلاعات دقیق و مشخصی از قوانین و مقررات کشورهای محل ماموریت خود داشته باشند و آن را در اختیار فعالان اقتصادی قرار دهند.

کارشناسان تاجران از این توجه ستاد اقتصادی پساتحریم و اعلام آمادگی بخش خصوصی برای حمایت و مشارکت در اسقرار دیپلماسی اقتصادی موثر استقبال می کنند. 

در یک نگاه کلی شاید انتظار عمومی این باشد که دیپلماسی اقتصادی مسئولیت وزارت امور خارجه است. هرچند این دیدگاه از نظر اجرایی تا حد زیادی درست است اما موفقیت دیپلماسی اقتصادی مستلزم مشارکت و انسجام همه نهادها و دستگاه ها و از آن مهم تر نوع نگرش مردم و فضای عمومی کشور است.

حسین امیری خاکانی، نماینده مردم زرند در مجلس، پس از نخستین دیدار نمایندگان مجلس دهم با رهبر انقلاب، در گفتگویی با ایسنا گفت: اگر دیپلماسی اقتصادی به عنوان دیپلماسی نظام تبیین شود و سه قوه و سایر نهادهای تاثیر گذار نسبت به آن پایبند باشند قطعا تاثیرات خوبی را شاهد خواهیم بود.

نوذر شفیعی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در یادداشتی با عنوان مأموریت اقتصادی دیپلمات ها تأکید می کند: هرچند نقش دیپلماسی و دیپلمات‌ها در تقویت و گسترش دیپلماسی اقتصادی و جذب سرمایه خارجی بسیار پررنگ است،‌ اما باید توجه داشت که سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است. همچنان که پیشبرد موفقیت‌آمیز برجام، ناشی از این برداشت بود که در عرصه داخلی ایران، توافق نظر نسبی برای پیشبرد این برنامه وجود دارد، کسب بیش از پیش مزیت‌های برجام نیز ناشی از تداوم این برداشت است.

چندی پیش امین قاعه ای مقاله ای در سایت امید هسته ای ایرانیان نوشت با عنوان دیپلماسی اقتصادی و چالش های آن. وی معتقد است دیپلماسی اقتصادی بخشی از عقلاییت مبتنی برمنافع ملی در دنیای امروز است. عقلانیتی که در پی آن، نشر ارزش های سیاسی و اجتماعی در فضای جهانی امکان پذیر بوده و بسترمناسب را برای نفوذ سیاسی و فرهنگی درجوامع دیگر محیا می سازد.

حیدر مستخدمین حسینی، مشاور اقتصادی وزیر اقتصاد نیز در یادداشتی در روزنامه اعتماد تأکید کرد: با شرایط امروز ایران، دیپلماسی اقتصادی یکی از صداهایی به شمار می‌رود که نیازمند توجه جدی است. وی افزود: دیپلماسی اقتصادی نیازمند دخالت گسترده صاحب‌نظران اقتصادی است.  از این روست که اعلام آمادگی کمیته پساتحریم اتاق از دید کارشناسان تاجران بسیار اهمیت دارد.

محسن جلال پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران، در بازگشت از اروپا گفت: اگر جهت گیری وزارت امور خارجه به همراهی هیات اقتصادی معطوف شود و فعالان اقتصادی نیز زیربنا و نیازهای آن را ایجاد کنند و با هیات های سیاسی همراه شوند، در گسترش روابط اقتصادی موفق خواهیم بود. وی افزود وزیر امور خارجه در همه دیدارها و گفت وگوها، برمحوریت بخش خصوصی در سفرهای آتی وزیرخارجه تأکید داشت و بر اینکه سفارتخانه های ایران باید یاری رسان تجار و بازرگانان باشند، تأکید کرد؛ همچنین وزیر امور خارجه از آمادگی برای تنظیم برنامه سفرهای مشابه خبر داد و گفت، آماده ایم با حضور فعالان اقتصادی به دیگر کشورهای اروپایی سفر کنیم و به طور حتم برنامه سفر به کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین را نیز تنظیم خواهیم کرد.

هر چند در دولت یازدهم شاهد همراهی نمایندگان و فعالان بخش خصوصی در سفرهای هیأت دولت بوده ایم و هر چند وزارت امور خارجه و مسئولان دولت بر اهمیت دیپلماسی اقتصادی و تجاری تأکید دارند اما تا دیپلماسی اقتصادی به اولویت سیاست گذاری تبدیل نشود نمی تواند آنچنان که بایسته و شایسته است در تأمین و تضمین منافع ملی مؤثر واقع شود.  مردم و همه نهادها باید به شکلی هماهنگ و منسجم در این مسیر مشارکت کنند. 

سید جلال دهقانی فیروزآبادی و مرتضی دامن پاک جامی حدود دو سال پیش پژوهشی با عنوان جایگاه دیپلماسی اقتصادی در سیاست خارجی دولت یازدهم منتشر کردند که در آن آمده:  از آنجاکه ماهیت و کارکرد دستگاه دیپلماسی اساسا مأموریت محور است، دستگاه های اقتصادی کشور نیز باید برای بهره گیری مناسب از ظرفیت های دیپلماسی، دستورکار و برنامه مشخصی را برای وزارت امور خارجه به ویژه سفارتخانه های ایران در خارج از کشور ترسیم کنند و بخش خصوصی کشور نیز به کمک دستگاه دیپلماسی بشتابد.

راهکارهایی برای دیپلماسی اقتصادی پساتحریم

رویکرد اقتصادی وزارت امور خارجه

دیپلماسی اقتصادی ظریف و موثر

افراط گرایی، توسعه پایدار و دیپلماسی تجاری

هفت محور دیپلماسی اقتصادی در پسابرجام

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: