به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

وزیر امور خارجه کشورمان به همراه رئیس دفتر ریاست جمهوری در نشست مجمع اقتصادی جهان در داووس شرکت کردند. در یکی از پنل های این نشست به چشم انداز ایران، منطقه و جهان در پرتو اجرایی شدن برجام و آغاز دوران پساتحریم اختصاص داشت.

در این نشست محمد نهاوندیان ضمن اشاره به بازگشت ایران به اقتصاد جهانی، تأثیر مقدماتی این توافق را دسترسی ایران به دارایی ها خود دانست. ایران یکی از کشورهای معدود در جهان با بدهی کم و تراز خوب ذخیره ارزی است. به این مفهوم که ایران قادر خواهد بود نیاز مالی بسیاری از پروژه ها توسعه داخلی و یا منطقه ای را از محل دارایی های خود و همچنین سرمایه های خارجی تأمین کند. نهاوندیان توضیح داد که دیدگاه دولت تدبیر و امید دیدگاهی منطقه ای است چراکه توسعه اقتصادی به تأمین امنیت و مبارزه با خشونت و افراط گرایی کمک می کند. 

 

نهاوندیان با استناد به مطالعات مؤسسات مستقل اقتصادی،  پیش بینی رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی و سال های پیش رو را بالاتر از میانگین رشد اقتصادی در مقیاس جهانی دانست و افزود رشد حداقل 5 درصدی برای ایران پیش بینی شده است. وی همچنین به هدف رشد 8 درصدی در برنامه ششم توسعه اشاره کرد که هم اکنون مراحل تصویب آن در مجلس در حال پیگیری است.

نهاوندیان به بهبود رتبه ایران در شاخص محیط کسب و کار اشاره کرد و آن را نشانی از تعهد دولت به بهبود مستمر محیط کسب و کار دانست.  نهاوندیان ابراز امیدواری کرد تا سیاست برد-برد که در فضای سیاسی موفق عمل کرده در فضای اقتصادی نیز متحقق شود و روابط اقتصادی کشورهای جهان با ایران نیز بر پایه فلسفه برد-برد شکل بگیرد.

جواد ظریف پیام برجام را در دو بخش منطقه ای و جهانی تشریح کرد. به گفته وزیر امور خارجه، پیام جهانی برجام، موفقیت و کارآمدی دیپلماسی است. وی گفت،  صبر لازمه دیپلماسی است و ترک برتری جویی و جایگزین کردن آن با اراده برای مذاکره و رسیدن به راه حلی مرضی الطرفین دیگر لازمه دیپلماسی است.  از منظر جهانی، پیام سیاسی و اقتصادی برجام رسیدن به اهداف برد-برد برای همه طرفین است.

از منظر منطقه ای و به اعتقاد ظریف اگر ایران و آمریکا با تمام اختلافاتشان توانستند به توافق برسند، کشورهای منطقه که از نظر فرهنگی عقیدتی و ارزشی با هم برادرند می توانند اختلافاتشان را رفع کنند و به توافق برسند. این توافق از دیدگاه ظریف از یک جهت بسیار حائز اهمیت است و آن مبارزه با تهدید مشترک افراطی گرایی در منطقه است.  افراطی گرایی تهدیدی برای همه است و مرز جغرافیایی نمی شناسد. ظریف پیشنهاد گذشته خود مبنی بر تشکیل مجمع گفتگوی منطقه ای را تکرار کرد.  ظریف همچنین تأکید کرد که ایران تهدیدی برای منطقه نیست و آماده همکاری با همسایگان خود است.

نهاوندیان در ادامه سخنان خود راهبرد ایران برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور در مقیاس جهانی را تشریح کرد. وی به اشتیاق سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار انرژی، فناوری و ترانزیت اشاره کرد که به اعتقاد وی این امیدواری را که ایران بتواند جایگاه اقتصادی خود را بهبود بخشد ایجاد کرده است. وی همچنین گفت ایران به نقل از برخی از کارشناسان در دهه آینده یکی از بهترین اقتصاد های نوظهور خواهد شد. وی در عین حال به چالش های موجود از جمله بهبود محیط کسب و کار اشاره کرد. نهاوندیان مدعی شد که قانون حمایت و تشویق سرمایه گذاری خارجی ایران یکی از بهترین انواع آن در منطقه است و مالکیت صد در صدی شرکت های خارجی نیز در آن لحاظ شده است.  برنامه خصوصی سازی یکی دیگر از مواردی بود که نهاوندیان در سخنان خود به آن اشاره کرد. وی گفت، بخش خصوصی قدرت لازم را برای همکاری و مشارکت با شرکت های خارجی پیدا کرده است.  سیاست های مالی مناسب یکی دیگر از نقاط قوت برنامه های اقتصادی دولت است که به اعتقاد نهاوندیان می تواند امید به بهبود جایگاه اقتصادی ایران و رسیدن به رشد اقتصادی لازم را تقویت کند. 

انتخابات مجلس یکی دیگر از موضوعاتی بود که مورد اشاره قرار گرفت.  نهاوندیان در این خصوص گفت که مردم ایران دستیابی به توافق هسته ای را یک پیروزی ملی تلقی می کنند و نه یک پیروزی جناحی.  به اعتقاد نهاوندیان این توافق باعث اتحاد ملت خواهد شد و تأثیرات مثبتی بر مشارکت در انتخابات خواهد داشت. 

برجام زمینه لازم برای مشارکت دیپلماتیک ایران در حل مناقشات منطقه ای را نیز فراهم کرده است. ظریف در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سوریه اشاره کرد.  وی گفت، بحران سوریه راه حلی نظامی ندارد. به اعتقاد وی، همه باید به این نقطه نظر برسند که راه حل این بحران راه حلی سیاسی خواهد بود و نه نظامی.

گزارش مخاطرات جهانی و رقابت پذیری داووس

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: