به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در دهمین نشست وزیران عضو سازمان تجارت جهانی، افغانستان به عضویت کامل این سازمان در آمد.  یازده سال پس از درخواست برای عضویت کامل در سازمان تجارت جهانی، افغانستان به عضویت کامل در آمد در حالی که پرونده ایران با گذشت 19 سال از پذیرفته شدن درخواست اولیه همچنان به عنوان عضو ناظر در سازمان تجارت جهانی حضور دارد و از مزایای اعضا برخوردار نیست.

بدون تعارف باید اذعان کرد که ایران بزرگترین اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی است و دلایل عدم عضویت کامل ایران را باید در سیاست های مخاصمت جویانه گذشته جست که امیدواریم با اصلاح رویکرد سیاست خارجی و حل مناقشه هسته ای و با اجرایی شدن برجام بتوانیم به روند اعتماد سازی با غرب ادامه دهیم و موانع عضویت کامل در سازمان تجارت جهانی را از پیش پا برداریم.

محمد رضا نعمت زاده در دهمین اجلاس وزرای سازمان تجارت جهانی در نایروبی گفت: اکنون که پس از مذاکرات فشرده تمام سوء تفاهمات در خصوص فعالیت های هسته ای ایران مرتفع شده است قدم بعدی ما این است که همکاری های اقتصادی را ترغیب کنیم و با اقتصاد جهانی عجین شویم و از این رو نهایی نمودن الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی اولویت ماست.  

وی با اشاره به آمادگی ایران برای ارائه گزارش رژیم تجاری تجدید نظر شده در اولین جلسه گروه کاری گفت: تشکیل این جلسه همچنان موکول به تعیین رییس گروه کاری است و بدین منظور به حمایت همه اعضا برای تسهیل فرآیند الحاق و شکل دهی به گروه کاری ایران نیاز داریم.

پیشتر در یادداشت  عضویت در سازمان تجارت جهانی اجتناب ناپذیر است  تأکید کردیم که برای عضویت نیاز به یک عزم ملی داریم و برای ایجاد این عزم ملی باید تمام سازمان ها، ارگان ها و نهادها با یک سیاست ملی و همه جانبه عضویت در سازمان تجارت جهانی را پیگیری نمایند. مسئولیت پیگیری تبدیل عضویت ناظر به عضو دائم ایران در حال حاضر به وزارت امور خارجه سپرده شده است و پیشتر این مسئولیت را وزارت صنعت، معدن و تجارت بر عهده داشت. فارغ از اینکه چه نهادی متولی این کار باشد باید عزمی ملی در این مورد داشت.

در ادامه ذهنیت سازمان تجارت جهانی از اقتصاد افغانستان و ایران را مرور می کنیم.

افغانستان

اقتصاد افغانستان پس از چندین دهه بحران و جنگ داخلی در حال احیاست. اقتصاد این کشور پس از سقوط طالبان در سال 2001 به واسطه کمک های بین المللی به ویژه در بخش های کشاورزی و خدمات بهبود چشمگیری داشته است.  در عین حال با وجود پیشرفت های چند سال گذشته، افغانستان همچنان بسیار فقیر است به آب های آزاد دسترسی ندارد و به کمک های بین المللی وابستگی دارد. بخش عمده ای از جمعیت افغانستان با کمبود مسکن، محدودیت دسترسی به آب قابل شرب، برق، مراقبت های بهداشتی و بیکاری مواجه است. عدم امنیت، ضعف دولت، ضعف قانونمندی، کمبود زیرساخت های لازم و افزایش جرائم رشد اقتصادی این کشور را با چالش های جدی مواجه ساخته است. افغانستان در میان پایین ترین کشورهای جهان از منظر استاندارد زندگی قرار دارد. در عین حال جامعه بین المللی همچنان به توسعه افغانستان متعهد است. نه کشور جهان در کنفرانسی به همین عنوان متعهد شدند تا بین سال های 2003 تا 2010 میلادی 67 میلیارد دلار به این کشور کمک کنند. در سال 2012 و در کنفرانس توکیو 16 میلیارد دلار دیگر برای توسعه افغانستان تا سال 2015 تعهد شد. با وجود این کمک ها، دولت افغانستان اقدامات چالش برانگیز دیگری را نیز در دستور کار خود دارد. از جمله، جبران کمبود درآمدهای مالیاتی، بیکاری مزمن، فساد اداری سنگین، ضعف در ظرفیت های دولت و ضعف زیرساخت های عمومی.

ایران

اقتصاد ایران در یک نگاه کلی، اقتصاد دولتی ناکارآمد و وابسته به درآمد نفت تلقی می شود. کنترل قیمت ها، یارانه ها و دیگر ناهنجاری های اقتصادی بر بدنه اقتصاد سنگینی می کند و به بخش خصوصی اجازه رشد نمی دهد. بخش اقتصاد غیر رسمی بسیار بزرگ است و فساد در اقتصاد نهادینه شده است. کاهش شدید درآمد دولت در پی افزایش تحریم ها در سال 2012 میلادی علیه بانک مرکزی و صادرات نفت ایران باعث کاهش درآمد دولت و کاهش 60 درصدی ارزش ریال شد. در فاصله دو سال پس از آن رشد اقتصادی کشور منفی بود. نرخ دو رقمی بیکاری از مشکلات مزمن اقتصاد کشور است.  عدم وجود فرصت های مناسب کاری برای فارغ التحصیلان دانشگاهی باعث تداوم روند نامطلوب فرار مغزها شده است. با وجود این وضعیت از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و اتخاذ سیاست تعامل سازنده با جهان شاهد توافق برجام و نوید آغاز دوران پساتحریم بوده ایم.  هر چند انتظارات ما از دوران پساتحریم باید واقعبینانه باشد اما می توان امیدوار بود که با تداوم سیاست های بهینه بتوانیم در مسیر پیوند با اقتصاد جهانی گام برداریم.

جدول زیر نگاهی گلی به آمارهای سال های 2012 و 2013 میلادی است که نشان می دهد تا چه اندازه اقتصاد ایران ظرفیت های بهتری نسبت به اقتصاد افغانستان برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی دارد اما هنوز به دلیل ملاحظات سیاسی از الحاق به این سازمان بازمانده است.

الحاق به سازمان تجارت جهانی منجر به کاهش فساد اقتصادی می شود

به سازمان تجارت جهانی خوش آمدید؟

اتحادیه اقتصادی اوراسیا یا سازمان تجارت جهانی؟

ایران و مشارکت در اقتصاد جهانی

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: