به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

متن زیر چکیده ای از پژوهشی است که خانم نغمه یزدان کریمی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت هرم مدیریت بازار ارس با عنوان نقش سیاست های اقتصادی وزارت امورخارجه و کنسولگری ها و رایزنی های بازرگانی در تحقق اهداف حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی ارائه کرده اند. پیوند به متن کامل در انتهای مقاله درج شده است.

حمایت از افزایش صادرات و فروش کالاهای ایرانی در خارج از کشور و تسهیل قوانین وارداتی مواد اولیه برای تولیدکنندگان کشور موجب افزایش تولید ملی و سرمایه ایرانی می گردد. وزارت امور خارجه با برقراری پیوند دوستی و مودت با کشور های همجوار و کشورهای آسیای میانه می تواند این امر را در توسعه صادرات بخصوص صادرات غیر نفتی کشور تحقق بخشد . با ایجاد نمایندگی بازرگانی و مشاور سرمایه گذاری و بازاریابی از سوی وزارت خارجه در کشورهای مربوطه و همچنین با راه اندازی دفاتر استانی در امور تجارت از سوی وزارت امور خارجه و آشنا سازی قوانین مربوطه و با بکار گیری استراتژی مناسب روابط بین کشور ها می تواند در افزایش تولید ملی نقش بسزایی را داشته باشد . البته در تحقق این هدف رایزن های بازرگانی به نوبه خود نقش مهمی دارند.  با بررسی و نیاز سنجی کالاهای صادراتی و بازارهای هدف جهت فروش کالاهای ایرانی این امر میسر می گردد که در نهایت منجر به افزایش تولید ملی و سرمایه ایرانی می باشد.

اگر چنین اقداماتی صورت نگیرد میزان سرمایه و تولید ملی سیر نزولی را طی می کند و بدون شک در سال های آتی با بحران شدیدتر اقتصادی مواجه خواهیم شد. لازم بذکر است که تقویت نیروی پرسنلی مجرب و آشناکردن و آموزش آنان و ایجاد واحدی مستقل بنام  تجارت و بازرگانی در کنسولگریها ی مستقر در خارج از کشورها و ایجاد ارتباطات قوی با سرمایه گذاران داخلی و خارجی و تولیدکنندگان همگی در شکل گیری افزایش تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی دخیل هستند.

یزدان کریمی در بخش نتیجه گیری این مقاله می نویسد: با توجه به محدودیت‌های ‌در نظر گرفته شده برای انتخاب رایزنان بازرگانی از سوی دستگاه‌های ‌مربوطه و معرفی آنان به وزارت امور خارجه، انتخاب افراد کاری بسیار مشکل و زمان‌بر است و همین امر سبب طولانی شدن اعزام افراد به کشور‌های ‌هدف شده است. رویکرد سیاستهای حمایتی وزارت امورخارجه درراستای تولید و کار و سرمایه ملی می تواند کمکی در جهت تأمین امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری در کشور در جهت ایجاد فضای مناسب کسب و کار باشد. همکاری وزارت امور خارجه با اتاق های بازرگانی و رایزن های بازرگانی و کنسولگری ها دراصلاح ساختارهای کشور نقش مهمی دارد. افزایش توانمندی ها و دانائی های بخش خصوصی رشد و توسعه اقتصادی را موجب می گردد که پیوند اقصاد ملی به اقتصاد بین الملل است و تغییر و تحول فکری در بخش اقتصادی کشور را ایجاد می کند. ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن و کشاورزی در اجرای قوانین مربوطه و مقررات جاری مملکتی و ارتباط با اتاق سایر کشورها و تشکیل اتاق های مشترک و کمیته های مشترک با آنها براساس سیاستهای کلی نظام جمهوری اسلامی ایران می تواند جزو سیاستهای وزارت امور خارجه در راستای افزایش تولید و کار ملی باشد. در نهایت کوشش در راه شناسایی بازار کالاهای صادراتی ایران در خارج از کشور و تشویق و ترغیب سرمایه گذاری داخلی در امور تولیدی بالاخص تولید کالاهای صادراتی غیر نفتی که دارای مزیت نسبی باشند از جمله سیاستهای وزارت امور خارجه و رایزن های بازرگانی است.

نغمه یزدان کریمی در پایان از جمله پیشنهادات زیر را ارائه کرده است:

 1. دیدگاه نسبت به فعالیت رایزنان بازرگانی باید تغییر کند. باید به گزارش‌های ‌ارسالی آنان بیش از هرزمان توجه کرد و چکیده گزارشات را در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار دهد.
 2. افرادی را برای رایزن بازرگانی انتخاب کنند که اطلاعات اقتصادی، تجاری و صنعتی دارد و می‌توانند در جهت رشد اقتصاد کشور حرکتی را صورت دهند.
 3. میان معاونان اقتصادی در سفارتخانه‌ها با رایزنان بازرگانی همکاری وجود داشته باشد تا تجار و فعالان بخش خصوصی بتوانند اطلاعات درست را از سفارتخانه‌ها دریافت کنند.
 4. تقویت روابط نمایندگیهای تجاری و اتاق بازرگانی، تأکید شود.
 5. رایزنان بازرگانی ارتباط خود را با مجموعه اتاق از طریق معاونت بین الملل تقویت کنند.
 6. بیشترین ارتباط رایزنان تجاری با اتاق بازرگانی در ارتباط با هیأتهای تجاری باشد و آنها را ترغیب نماید.
 7. بررسی بازارهای بالقوه و معرفی آنها به تجار و سرمایه گذاران ایرانی در سایر کشور ها توسط رایزن ها و کنسولگیری ها انجام شود.
 8. راه اندازی اتاق بازرگانی ایرانیان خارج از کشور به صورت مجازی و اینترنتی جهت تسهیل ارائه خدمات به بازرگانان و تولیدکنندگان.
 9. ایجاد دفاتر نمایندگی استان ها با توجه به همسایگی بودن هر استان  جهت ارائه مشاوره و خدمات به سرمایه داران ، بازرگانان ، تولیدکنندگان در کشور های مقصد ، به عنوان مثال استان آذربایجان شرقی که با کشور ترکیه ، اذربایجان ، گرجستان از لحاظ مسافت  نزدیک تر از سایر استان های دیگر کشور است و با توجه به امکانات هر استان  می تواند ارتباط نزدیک تری با آن کشور ها ایجاد کند و دارا بودن دفتر بازرگانی استان درآن کشور ها می تواند نقش بسزایی در توسعه صادرات و سرمایه گذاری  ایفا کند و هم در تسهیل کردن و کاهش حجم کاری در امورمربوطه کمک فراوانی به وزارت امور خارجه می شود .
 10. مشکلات  LC و مسائل مربوط به  بانک و  ضمانت بانکی در کشور های مقصد توسط وزارت امورخارجه حل گردد.  
 11. ارائه بانک اطلاعاتی صادراتی و تولیدی و حل اختلافات تجاری، توسط کنسولگیری ها و رایزن های تجاری ارائه گردد.
 12. خط هوایی و حمل و نقل از مراکز استان های کشور ما به مراکز استان های کشور مقصد میسر گردد تا تولید کنندگان و سرمایه گذاران به راحتی بتوانند رفت و آمد کنند .
 13.  ایجاد واحدی مستقل بنام  تجارت و بازرگانی در کنسولگریها ی مستقر در خارج از کشورها موجب ارتباط وسیعتر می گردد.
 14. شناخت و معرفی مزیتهای نسبی هر استان می تواند کمک بسزایی در افزایش کار و سرمایه ایرانی کند.
 15. جذب سرمایه های داخلی و خارجی به منظور سرمایه گذاری های اقتصادی از طریق کاهش هزینه های نقل و انتقال سرمایه، که موجب افزایش سرمایه ملی گردد

متن کامل پژوهش نقش سیاست های اقتصادی وزارت امورخارجه و کنسولگری ها و رایزنی های بازرگانی در تحقق اهداف حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی

از همین نویسنده: فرش اقتصاد مقاومتی برای دوران پساتحریم

مقالات مرتبط

سفرای ایران در دوران پساتحریم

دیپلماسی اقتصادی ظریف وموثر

افراطگرایی،توسعه پایدار و دیپلماسی تجاری

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
 • رای: (0%)
 • رای: (0%)
 • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: