به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

محمد جواد ظریف در مراسم روز ملی صادرات گفت: ما امروز شرایط جدیدی را در برابر کشور داریم ، شرایطی که نقطه پایانی بر یک دوران تلخ سیاه نمایی از ایران گذاشته است، دورانی که از ایران یک تهدید امنیتی برای جهان ساخته بودند و براساس این تهدید فضایی را شکل داده بودند که ارتباط ، گفت و گو و حمایت از ایران را دارای هزینه کرده بود.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: در دوران تحریم و سیاه نمایی علیه ایران آنچه باعث می شد ایران نتواند در صحنه بین الملل حضور داشته باشد و کسانی که در صحنه اقتصاد مقاومتی و پیشبرد اهداف توسعه ملی پیشگام بودند وتلاش می کردند، در جهان خارج با مشکلاتی مواجه شوند ،یک فضای روانی ناحق علیه ایران بود،امروز این فضا در خارج از ایران فروریخته است.

وی افزود: اگر می خواهیم کسی دیگر بر این کشور تحریم اعمال نکند باید امروز این فضای روانی را تبدیل به واقعیتی کنیم که دیگران آنچنان اقتصادشان با ما گره بخورد تا دیگر نتوانند با شرایط خاصی برما تحریم اعمال کنند. وزیر امور خارجه افزود: ما در وزارت خارجه تعهد می کنیم هر کاری را که در این زمینه بتوانیم انجام خواهیم داد و در خدمت همه فعالان اقتصادی هستیم.

ظریف با اشاره به برگزاری سمینار ویژه ای با حضور سفرای ایران در همه کشورها گفت: قرار است در نیمه اول آبان سمیناری با حضور همه سفرا تشکیل دهیم و با هدف تبدیل فضای روانی پساتحریم به یک واقعیت عینی یک روز کامل را در خدمت معاون اول و تیم اقتصادی دولت خواهیم بود.  وی خاطرنشان کرد:سفرای ما این آمادگی را دارند که بعد از این همایش با حضور در اتاق های مختلف اقتصادی و بازرگانی جلساتی با حضور فعالان این حوزه برگزار کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین تأکیدکرد: توجه به موضوع دیپلماسی اقتصادی از اولویت های وزارت خارجه است. این در حالی است که علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی به پایان رسیدن مذاکرات هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و 1+5 و قرار گرفتن در مرحله اجرای برجام را زمینه‌ساز شکل گیری افق جدید در مناسبات منطقه‌ای و بین المللی عنوان کرد و افزود:‌ گزینه مورد توجه جمهوری اسلامی ایران در دوران پسابرجام ایجاد شرایط مناسب برای تعامل سازنده منطقه‌ای و بین‌المللی مبتنی بر گفت‌وگو و مفاهمه است.  

در عین حال این سوال مطرح است که جایگاه بخش خصوصی در دیپلماسی فعال اقتصادی با توجه به این رویکرد جدید و در فضای پساتحریم چه خواهد بود؟  

حامد واحدی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، در این خصوص میگوید: در بازار صادراتی علاوه بر مزیت ها باید به فرهنگ سازی و بازارسازی از طریق دیپلماسی توجه ویژه کرد که امیدواریم دولتمردان ما هرچه زودتر بتوانند دیپلماسی اقتصادی را در کنار دیپلماسی سیاسی فعال کنند تا از مباحث مطرح شده بهره مند شویم. وی گفت : نقل و انتقال پول، بحث های مالیاتی و بیمه ای در داخل کشور، نبود حمایت های سازمانی و نبود بازارهای متنوع همچنین وجود مجوزهای زائد در امور مالیاتی و عوارض، حقوق مالکانه در معادن ، محدودکردن پتروشیمی در بورس از عمده ترین چالش های پیش رو در بازارهای صادراتی است و موجب بروز اشکال در بازارهای هدف ما می شود. واحدی افزود: در پساتحریم، بازارهای اروپا و آمریکا علاوه بر بازارهای هند و آسیای جنوب شرق بر روی محصولات ایرانی باز می شود و باید نگاه ما به بازارهای صادراتی با کیفیت بالا باشد،  استانداردهای خود را ارتقا دهیم تا مشتریان با ثبات خود را نگه داریم و با جذب مشتریان ، گردش مالی خوبی با این شرکا ایجاد کنیم.

هادی صادق، کارشناس ارشد روابط بین الملل، معتقداست: باید این واقعیت را در نظر داشت که حیات سیاسی جمهوری اسلامی ایران به حیات اقتصادی‌اش بستگی دارد و پیشنهاد می‌گردد با توجه به موارد یاد شده برای کمک به نوسازی اقتصادی و حركت به سوی فراگیری هنر دیپلماسی اقتصادی، دستگاه‌های دولتی، نیمه دولتی و یا خصوصی به نخبگان این عرصه قدرت واقعی بدهند و اجازه شکل گرفتن بحث‌های گسترده و بی‌پرده ای را داده تا نیازهای اقتصادی هر منطقه شناسایی شوند و در نهایت با استفاده از ظرفیت‌های موجود در نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران و مقیمین ایرانی خارج كشور از "سِحر دیپلماسی اقتصادی" به نفع منافع ملی بهره‌مند گردیم.

کارشناسان تاجران از توجه وزارت امور خارجه و اولویت دادن به دیپلماسی اقتصادی و تجاری استقبال می کنند و امیدوارند از فضای ایجاد شده در پساتحریم نه تنها برای بسط روابط تجاری و اقتصادی استفاده شود بلکه این امر بتواند در به حاشیه راندن افراطگرایی موثر واقع شود، به خصوص در منطقه ای که توسعه آن نیازمند ثبات و امنیت است.  

افراطگرایی، توسعه پایدار و دیپلماسی تجاری

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: