به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سفیر کشورمان روز اخیرا در وبلاگ خود در شبکه اجتماعی روسی لایف ژورنال نوشت: وزرات صنایع و بازرگانی ایران مذاکرات با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اتحادیه گمرکی برای کاهش تعرفه های گمرکی میان دو کشور را شروع کرده است. وی افزود انتظار می رود سال آینده موافقت نامه میان دو طرف به امضا برسد. سفیر ایران خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه روسیه به غیر از کشورهای همسود با هیچ کشور دیگری موافقت نامه تسهیلات گمرکی ندارد در حال حاضر تنها راه استفاده از تعرفه های پایین برای صادرات به روسیه، ارسال کالاها از طریق کشورهای واسطه ای همچون ارمنستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان و ارمنستان تشکیل شده و قرقیزستان هم قرارداد پیوستن به این اتحادیه را امضا کرده و قرار است با تصویب این قرارداد در مجلس قرقیزستان طی مراحل مراسمی، در ماه می به آن بپیوندد. سنایی هچنین از امضای تفاهم نامه کنسولی جدید میان ایران و روسیه در سال 2016 خبر داد و افزود: این سند بطور قابل توجهی دریافت روادید برای کارفرمایان، بازرگانان و گردشگران را تسهیل می کند. سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو در ادامه این مطلب با اشاره به مشکلات انتقال پول میان ایران و روسیه از طریق بانکی گفت: با تلاش های به عمل آمده توسط بانک مرکزی این مشکل حل شده است. وی افزود: در حال حاضر انتقال وجوه مالی در هر اندازه ای میان ایران و روسیه توسط بانک میر بیزنس بانک و دفتر مبادله ارزی بانک مرکزی در تهران انجام می گیرد. سفیر کشورمان همچنین در مطلب خود خاطر نشان کرد که با گروهی از تولید کنندگان ایرانی در مسکو دیدار کرده است و آنها را در جریان اقدامات به عمل آمده برای تسهیل در همکاری های اقتصادی میان ایران و روسیه قرار داده است.

این درحالی است که منابع روسی از کاهش مبادلات بازرگانی با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اتحادیه ای که جایگزین اتحادیه گمرکی پیشین شده است خبر داده اند. الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، در آبانماه امسال با ابراز شکایت از عدم اجرای جریان آزاد کالا افزود که هنوز منتظر به حقیقت پیوستن این قرارداد است. لوکاشنکو ضمن ابراز ناخرسندی از اقدامات یک طرفه روسیه که مخالف با قرارداد اوراسیا است گفت: بعضی از اقدامات روسیه حتی بدون رضایت رئیس جمهوری این کشور پوتین بوده است که نشانگر عدم وجود شفافیت و نظارت در سیستم اداری این کشور می باشد. همچنین مدینه ابوالقاسم آوا، معاون وزیر اقتصاد ملی قزاقستان ضمن اشاره به کاهش مبادلات گفت: رکودی که در روسیه شاهد آن هستیم و بطبع احتمال رشد منفی اقتصاد و رکود بازرگانی که توسط کارشناسان بسیاری پیش بینی شده است، بی شک اثر منفی خود را در حجم گردش مالی تجاری بین کشورها این اتحادیه خواهد گذاشت. این در حالی است که پوتین رئیس جمهور روسیه معتقد است که اتحادیه اقتصادی اوراسیا هنوز به مرحله باروری نرسیده و هدف از این اتحادیه ایجاد بلوک تجاری در منطقه در حد سازمان تجارت جهانی است و قدرت و حیات اتحادیه اقتصادی اوراسیا با پیوستن دیگر کشورهای علاقه مند به این اتحادیه تقویت خواهد شد.

اگرچه در زمان اتحادیه گمرکی پیشین مبادلات بازرگانی بین کشورهای عضو افزایش یافت اما در حال حاضر این روند سیر نزولی داشته و بعضی منابع روسی معتقدند که روسیه از اتحادیه جدید سود چندانی نخواهد برد. با توجه به مشکلات بازارهای داخلی در این کشورها و فشارهای بین المللی انتظار می رود که کاهش حجم مبادلات به سیر نزولی خود ادامه دهد. این وضعیت بیانگر این نکته است که ما نباید امید و سرمایه کشورمان را صرف اتحادیه های تجاری منطقه ای کنیم که شامل کشورهایی با اقتصاد ضعیف است. پیوستن کشورهایی با اقتصاد موفق به این اتحادیه چیزی از آنها کم نمی کند چرا که این کشورها یا در سازمان تجارت جهانی جای خود را محکم کرده اند و یا در دیگر سازمان های جهانی برای خود جایی باز نموده اند اما ما در شرایطی نیستیم که بتوانیم چنین ریسکی را متحمل شویم. بدتر از آن خطر ورود به اتحادیه ای است که در آن کشور نسبتاً قدرتمندی چون روسیه توان اعمال قدرت بی چون و چرا بین کشورهای عضو را دارد. اگرچه در حال حاضر و در شرایط کنونی پیوستن به چنین اتحادیه های منطقه ای از هیچی برایمان بهتر است ولی نباید فراموش کنیم که هدف و تمرکز اصلی مان پیوستن به سازمان تجارت جهانی است و ادغام در اقتصاد جهانی.

ایران و زمستان سرد اقتصادی روسیه

آسیای میانه، منطقه گرایی و بخش خصوصی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:
شبکه مطالعات سیاستگذاری عمومی
داشته های اقتصاد ایران
شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی

 

اتاق تهران

خبرخوان یافت نشد

دارایان

خبرخوان یافت نشد

اتاق ایران

خبرخوان یافت نشد