به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

صنعت بیمه کارکردهای مختلفی برای اقتصاد دارد و علاوه بر درآمدزایی می تواند با ایجاد امنیت اقتصادی و آسودگی خیال برای اشخاص حقیقی و صاحبان کسب و کارها، به گونه ای غیر مستقیم هم عاملی برای رشد اقتصادی باشد. به رغم اهمیت این حوزه، بیمه در کشور ما آنچنان که باید و شاید رواج پیدا نکرده است ولی در دوران پسابرجام شرایط مناسبی فراهم شده تا به ظرفیت های نهفته این حوزه پرداخته شود.

نگاهی دقیقتر به صنعت بیمه ایران نشان می دهد که به غیر از حوزه بهداشت، بیمه خودرو و شخص ثالث که اجباری است، اقبال عمومی به انواع دیگر بیمه ها وجود نداشته است. در بسیاری از کشورها، بیمه عمر و بیمه مسکن بسیار رایج است ولی در کشور ما این فرهنگ جانیافتاده است. نگاهی به فاجعه ساختمان پلاسکو و تعداد زیاد مغازه هایی که بیمه نداشتند نشانگر عواقب ناگوار همگانی نشدن فرهنگ بیمه است.

سوای خسارات جانی فاجعه پلاسکو، بیمه نبودن مغازه هایی که در کام آتش و ویرانی قرار گرفتند به این معنی است که نهایتا دولت باید وارد عمل شود و به گونه ای مستقیم یا غیر مستقیم جبران خسارات را تقبل کند. البته خوشبختانه زیرساخت های لازم برای گسترش صنعت بیمه وجود دارد و در دوران پساتحریم فرصت های خوبی پیش روی ما قرار گرفته است. در سال 92 صنعت بیمه ایران، بدون احتساب حق بیمه های اجتماعی، در مقام 42 قرار داشت. اکنون 27 شرکت بیمه در کشور فعال است که شامل یک شرکت دولتی، 19 شرکت خصوصی، 7 شرکت در مناطق آزاد تجاری و دو شرکت بیمه اتکایی می باشد. این شرکت های بیمه خدماتشان را از طریق 1037 شعبه و یک شبکه 34 هزار نفری به همراه 591 کارگزار بیمه به انجام می رسانند.

بیمه عمر از جمله حوزه هایی است که توجه بیشتری باید به آن شود. دکتر عبدالناصر همتی، رئیس شورای عالی بیمه تاکید دارد که ضریب نفوذ بیمه به طور میانگین در دنیا حدود شش است؛ با این حال ضریب نفوذ بیمه های غیرعمر ۲.۷ است و این رقم در ایران ۱.۸ است که نشان می دهد در بیمه های غیرعمر زیاد از دنیا عقب نیستیم. به گفته دکتر همتی در دنیا بیشترین ضریب نفوذ مربوط به بیمه های عمر است که به طور میانگین ۳.۸ درصد است با این حال این رقم در ایران ۰.۲۵ درصد است که باعث شده بیمه ها نتوانند نقش مناسبی در تامین مالی داشته باشند. رئیس شورای عالی بیمه نقش بیمه ها در ارزش افزوده را کمتر از شش درصد و نقش بازار سرمایه را در ارزش افزوده کمتر از ۳ درصد عنوان کرده و افزوده است یکی از مهمترین مشکلات صنعت بیمه این است که اوراق بدهی بلندمدت در کشور نداریم؛ از آنجایی که بیمه های عمر تعهدات بلندمدت دارند می توانند اوراق بدهی بلندمدت را جذب کنند.

یکی از پیشرفت هایی که در دوران پسابرجام داشته ایم، در حوزه بیمه اتکایی بوده است. پیش از وضع تحریم ها، شرکت های بیمه ایرانی برای یافتن بیمه اتکایی معتبر به بازارهای خارجی وابسته بودند. اما با وضع تحریم ها، این روند متوقف شد و ما چاره ای نداشتیم جز اینکه برای شرکت های بیمه ایرانی امکان بیمه دهی اتکایی فراهم کنیم. با رفع تحریم ها، ایران دوباره شاهد تمایل کارگزاران و شرکت های بیمه اتکایی برای ورود به بازارهای ایران است و همانطور که برخی کارشناسان هم اشاره کرده اند، در این وضعیت مشکل عدم انتقال مازاد ظرفیت ریسک های بزرگ به شرکت های بیمه اتکایی خارجی وجود نخواهد داشت و تجمیع ریسک در داخل کشور به دلیل ایجاد پوشش­های اتکایی در داخل با توزیع آن در بازار بین­ المللی مرتفع خواهد شد. در همین حال همانطور که دکتر صادق، نایب رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل بیمه دانا اشاره کرده با ورود شرکتهای بیمه خارجی به صنعت بیمه کشور در وهله اول بازار صنعت بیمه رقابتی خواهد شد و در ضمن شرکتهای داخلی موظف می شوند خود را با ارائه محصولات جدید به روز کنند. خوشبختانه شاهد نشانه های مثبتی هم هستیم. برای مثال شرکت سهامي بيمه ايران در بخش اتکايی با بيمه گران معتبر بين المللی همچون سنديکايهای لويدز، شرکت مونيخ ری، اسکور، زوريخ اينشورنس، آکسا، مفری، آليانز، پاريس ری، اينفراشور، هانور ری، کرين ری، مالزين ری، صندوق فير، جی آی سی، آی جی آی، تراست و غیره همکاری می کند.

به رغم دستاوردهای فوق، برخی از کارشناسان صنعت بیمه معتقدند شرکت های بیمه کشور برنامه ریزی های لازم را برای بهره گیری از فرصت های پیش آمده در پسابرجام انجام نداده اند. ابراهیم کاردگر مدیر عامل بیمه آسیا گفته است در اولین روزهای پس از برجام، خبرهایی مبنی بر ورود شرکت های بیمه ای و سرمایه گذار خارجی به ایران و صنعت بیمه کشورمان شنیده می شد که تا به امروز شاهد چنین موردی نبوده ایم. کاردگر عدم استفاده از این موقعیت را نبود برنامه و اهداف دانسته و افزوده است درباره اهداف و دستاوردهای بیمه ای در پسابرجام باید از بیمه مرکزی سوال شود که چه هدفی را مد نظر قرار داده و از شرکت های بیمه ای داخلی چه می خواهد.

حال که تعامل های منطقه ای و بین المللی افزایش یافته، باید توجه ویژه ای هم به مسئله شفافیت داشته باشیم. در شرایط موجود و با حضور عرضه کنندگان متکثر بیمه، رقابتی در بازار به وجود می آید که به طور مستقیم به شفافیت بیشتر عملکرد شرکت ها منجر می گردد. خوشبختانه تاکنون کارنامه دولت یازدهم در این حوزه مثبت بوده. بنا به گزارش وزارت اقتصاد و دارایی، افزایش تعداد ارزیابان، ایجاد فضای رقابتی و توسعه همکاری با بیمه های خارجی، تمرکز زدایی و گسترش خدمات بیمه ای در سراسر کشور از جمله تلاش های دولت یازدهم بوده است. امید است این تلاش ها با برنامه ریزی های درازمدت همراه شود تا نهایتا هم فرهنگ بیمه به طور درستی در کشور جاافتد و هم محصولات جدید بیمه به مشتریان عرضه گردد. در چنین شرایطی بازماندگان حوادث ناگواری همچون فاجعه پلاسکو وضع و حال بهتری خواهند داشت و هم کارمندان و هم کارفرمایان با اطمینان خاطر بیشتری به فعالیت های اقتصادی خواهند پرداخت.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:
شبکه مطالعات سیاستگذاری عمومی
داشته های اقتصاد ایران
شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی