به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

"حرف حساب"  هر بار به معرفی یکی از فعالان و تلاشگرانی می پردازد که در مسیر حل مشکلات اقتصادی می کوشند و این بار نوبت به آقای دکتر پویا جبل عاملی می رسد

دکتر پویا جبل عاملی اقتصاددانی است که از جمله در روزنامه دنیای اقتصاد جای خود را به عنوان یکی از شخصیت ها و صاحب نظران در بسط گفتمان اقتصادی کشور باز کرده است. جبل عاملی آزادانه در مورد نقش دولت در تاثیرگذاری بر اقتصاد صحبت کرده و توضیح می دهد که برای پیشرفت و سلامت جامعه، دولت چگونه باید به بهترین وجهی به دنبال آزادسازی اقتصاد باشد. در ماههای اخیر، جبل عاملی در مقابل تصمیم دولت مبنی بر افزایش انزوای اقتصادی کشور موضع گیری کرده و به مخالفت با مداخله دولت در اقتصاد از جمله نرخ گذاری های ارزی و قیمت گذاری ها پرداخته است.

جبل عاملی تحقیقات اقتصادی خود را مستقیماً در ارتباط با مشکلات کنونی به کار می گیرد. به عنوان مثال او هشدار داده است که سیاست هایی که باعث بسته شدن اقتصاد می شوند، نظیر سیاست هایی که تحت عنوان خودکفایی اعمال می گردند، عواقب ناخواسته ای را در پی خواهند داشت. وی می گوید به نظر می ‌رسد که سیاست‌ های فعلی به ظاهر برای دفاع از لایه‌ های پایین اجتماعی و عرضه کالاهای مورد نیاز، وارد سیکلی شده است که به طور فزاینده‌ای رانت‌ های ریکاردویی؛ یعنی رانت قانونی و اقتصادی را که موجب اختلاف طبقاتی می‌شود، تشدید کرده است.

دولت به جای اینکه قدم هایی در جهت باز کردن اقتصاد و آزادسازی بازار برای جلوگیری از فساد و رانت خواری بردارد، به بانک مرکزی این اجازه را داده است تا نرخ ارز را دیکته کند. جبل عاملی معنقد است بانک مرکزی نتوانسته است نرخ بهینه ارز را تعیین کند. وی می گوید مساله آن بود که نرخ های پیش از شوک، آن چنان پایین بود که مشخص بود با ایجاد مشکلی در درآمدهای ارزی، بانک مرکزی قدرت خود را در تعیین و تثبیت نرخ ارز از دست میدهد و این دقیقاً اتفاقی بود که افتاد.  جبل عاملی می گوید ایده آل این است که دولت در این وضعیت بیش از گذشته باید بر نقش سیاست گذاری خود تکیه زند تا آنکه بخواهد بجای بازار بنشیند. در حالی که می توان درک کرد که در این شرایط دولت بیش از هر زمان دیگر در حوزه های غیر اقتصادی درگیر مسائل بی شمار است، نباید بیش از نقش سیاست گذاری در اقتصاد بر بار خود بیفزاید.
 
جبل عاملی در رابطه با دیگر تلاش های ناموفق دولت در مسیر بهبود اقتصاد کشور هم مطالبی نوشته است. بعضی از مقالات و نوشته های او به بحث در مورد مسائل و موارد زیر است:


- عدم موفقیت هدفمندی یارانه ها در آزادسازی بازار با پایان دادن به قیمت گذاری و دادن پول نقد به مردم.
- نبود شفافیت در لایحه بودجه سال 1391 و عدم موفقیت آن در مشخص نمودن قدم های محکم به سوی اهداف اقتصادی بلند مدت دولت.
- مداخله دولت در مدیریت درآمدهای نفتی و کم شدن انعطاف پذیری اقتصاد در مقابل تکانه های نفتی.


امیدواریم که آقای دکتر جبل عاملی به انتشار اطلاعات اقتصادی فوق العاده خود ادامه دهد و سیاستگذاران اقتصادی دیدگاه ها و منطق کارشناسانه او را دریابند.

 

حرف حساب - سید حمید حسینی

حرف حساب - الیاس نادران

حرف حساب - موسی الرضا ثروتی

حرف حساب – مسعود نیلی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:
«امنیت اقتصادی؛ مؤلفه‌ها و پیش‌نیازها»
شبکه مطالعات سیاستگذاری عمومی
داشته های اقتصاد ایران
شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی
اتاق بازرگانی ایران - ویژه نامه نوروزی