به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در مقیاس جهانی در سال 2014 حدود 16 درصد کاهش داشته است و در این سال به 1.23 تریلیون دلار رسید. عوامل اصلی این کاهش به استناد آخرین گزارش سرمایه گزاری جهانی که توسط سازمان ملل منتشر می شود، شکنندگی اقتصاد جهانی، عدم اطمینان سرمایه گذاران به سیاستگذاری ها و افزایش مخاطرات ژئوپلتیک گزارش شده است.

کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد (UNCTAD) پیش بینی کرده است که سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2015 تا 11 درصد افزایش یابد و به رقم 1.4 تریلیون دلار برسد. همچنین پیش بینی شده که این روند مثبت بماند و در سال 2016 به 1.5 تریلیون دلار و در سال 2017 به 1.7 تریلیون دلار برسد. 

تأثیر تحریم ها بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران بسیار ملموس است و علیرغم تغییر رویکرد سیاست خارجی کشور و برداشتن قدم های مثبت برای حل مناقشه اتمی و رفع تحریم ها سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در فاصله دو سال گذشته یعنی از سال 2012 تا 2014 بیش از 50 درصد کاهش داشته است.

4.6 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در سال 2012 به 3 میلیارد دلار و 2.1 میلیارد دلار در سال های 2013 و 2014 کاهش یافت.

گزارش 2015 کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد

سوال اینجاست که چگونه با وجود پیشرفت هایی که در مذاکرات اتمی داشته ایم و علیرغم توجه مسئولان به اهمیت جذب سرمایه گذاری خارجی و سمینارها و کنفرانس های متعدد در این زمینه شاهد این روند نزولی بوده ایم. جواب بسیار ساده است.  تا توافق نهایی حاصل نشود، تحریم ها به قوه خود باقی هستند و تا تحریم ها وجود دارند این روند همچنان نزولی باقی خواهد ماند. به همین دلیل است که رسیدن به توافق نهایی در کوتاهترین زمان ممکن تنها راه باز کردن این گره نامیمون است. 

جذب سرمایه گذاری خارجی یک انتخاب نیست، یک اجبار است

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: