به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روزنامه فایننشال تایم گزارشی در مورد رویکرد موفق شرکت خودروسازی بی ام و در رویارویی با چالش نرخ تبدیل ارز منتشر کرد. این گزارش می تواند یک نمونه کاربردی برای ما در شرایط پساتحریم باشد تا بدانیم سرمایه گذاران خارجی به چه نکاتی توجه دارند.

شرکت بی ام و در ارزیابی فروش خود در سال های 2005 تا 2009 میلادی متوجه شد که رقمی نزدیک به دو و نیم میلیارد یورو به خاطر تبدیل ارز از دست داده است.  یکی از راه های مقابله با این کار تحمیل این ضرر به مشتری است که باعث افزایش قیمت تمام شده برای خریداران است و این موضوع برای بی ام و جذاب نبود. در دهه 80 میلادی رقیب پورشه از این راهکار استفاده کرد و ضرر آن را هم به خصوص در مورد فروش خودروهای خود در آمریکا متحمل شده بود.

بی ام و یک راهکار با دو جنبه را انتخاب کرد تا بتواند ضرر تبدیل ارز را تا حد ممکن کاهش دهد. بی ام و از یک سو راه هایی برای سرمایه گذاری در کشورهایی پیدا کرد که در آنها محصولات خود را می فروخت. به این ترتیب، درآمد خود را می توانست به واحد پول محلی نگه دارد و آن را در همان محل سرمایه گذاری کند.

در عین حال، تمام درآمد خود را نمی توانست در آن کشورها نگه دارد و به همین دلیل تصمیم به تأسیس صندوق های تأمین سرمایه زد و به شکلی سه مرکز خزانه داری برای خود در آمریکا، بریتانیا و سنگاپور تأسیس کرد.

شاید این نمونه برای ما نمونه ای ملموس باشد که چرا باید در مورد یکسان سازی نرخ ارز و همچنین ثبات بازار ارز جدی باشیم البته اگر مایل به جذب سرمایه گذاران خارجی هستیم.  از سوی دیگر باید ملزومات سرمایه گذاری در ایران و ثبات اقتصادی کشور به گونه ای باشد که اینگونه سرمایه گذاران به جای خارج کردن درآمد خود آن را در داخل کشور سرمایه گذاری کنند. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: