به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در ادامه مقاله آقای مرادپور با عنوان سرمایه گذاری خارجی، بازار سهام و خصوصی سازی مناسب است به این مطالب نیز توجه شود. به گفته رامین ربیعی، مدیر شرکت سرمایه گذاری فیروزه، تنها کمتر از نیم درصد سهام در بازار بورس تهران متعلق به خارجی هاست. این تصویر در اقتصادهای نوظهور کاملا متفاوت است و خارجی ها 20 تا 30 درصد سهام ارائه شده در این کشورها را در دست دارند. در واقع نزدیک به 64 درصد سهام در بازار بورس استانبول متعلق به خارجی هاست. لازم به تاکید نیست که بازار بورس تهران هم می تواند شرایط بهتری را برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم کند، ولی متاسفانه این مهم تاکنون محقق نشده است.

در حال حاضر بانک های کشور در تلاشند تا وضعیت ترازنامه های خود را بهبود بخشند و در همین حال بسیاری از بنگاه های تولیدی از دریافت اعتبار باز مانده اند. اگر ما سرمایه خارجی بیشتری را در بازار بورس پایتخت جذب کنیم، در آن صورت بسیاری از واحدهای تولیدی خواهند توانست با فروش سهام، سرمایه لازم برای فعالیت و رشد را جذب کنند و پس از جذب ارز لازم می توانند سرمایه خارجی را در داخل کشور به کار گیرند و ظرفیت های تولیدی خود را بالا ببرند. چنین روندی مآلا به بهبود وضعیت زیرساختی کشور خواهد انجامید. نکته مهم اینست کارخانه ها با جذب سرمایه گذاران خارجی، از دریافت وام (و ریسک بازپرداخت وام) بی نیاز خواهند شد و روند فوق الذکر بدون افزایش بدهی های بخش دولتی و بخش خصوصی امکان پذیر خواهد گشت.

اما باید توجه داشت که سرمایه گذاران خارجی با موانع زیادی برای ورود به بازار بورس تهران مواجهند. به گفته رامین ربیعی، بیش از 65 سرمایه گذار بالقوه طی نه ماه گذشته به تهران آمدند اما این سفرها عملا به سرمایه گذاری نیانجامیده است که البته این امر به علت تحریم ها و مشکلات مربوط به انتقال ارز به داخل ایران می باشد. نبود بانک های متولی بین المللی در تهران نیز مسئله مهمی است. از دیگر مشکلات سرمایه گذاری در ایران می توان به قوانین دست و پاگیر اداری و نیز مقررات مربوط به قیمت گذاری و ظرفیت پائین نقدینگی اشاره کرد که خرید و فروش سهام را با دشواری روبرو می کند. در نتیجه این مشکلات، پرداخت سود سهام از سوی شرکت ها و کارخانه های ایرانی دشوار می شود. البته همانطور که آقای ربیعی هم یادآوری کرده، از نظر سرمایه گذاران خارجی، شاید تصدی گری دولت در اقتصاد مهمترین خطر در سرمایه گذاری و تجارت باشد. هر چند که اقدامات مثبتی برای خصوصی سازی صورت گرفته، ولی مدیران بخش خصوصی همچنان با محدودیت های زیادی روبرو هستند. فرهنگ قراگوزلو، متخصص بازار بورس، می گوید که بزرگترین مشکل برای سرمایه گذاران خارجی ناشی از تحریم هایی است که ورود سرمایه به بازار بورس را محدود می کند. اگر این محدودیت های قانونی رفع شود، در آن صورت سرمایه گذاران خارجی خطرات و ریسک هایی را که بخشی ارگانیک از نظام تجارت و سرمایه گذاری در ایران است خواهند پذیرفت، زیرا به هر حال ایران با اقتصادهای نوظهور همچون همسایگان ما مقایسه می شود و در آن کشورها هم سرمایه گذاری با ریسک های مشابهی روبروست.  

در اینجا بد نیست نگاهی بیاندازیم به وضعیت بازار بورس و سرمایه گذاری خارجی در عربستان سعودی. همکنون خارجی ها کمتر از 5 درصد از بازار عربستان سعودی را در دست دارند و حضور کمرنگتری هم در بازار بورس این کشور دارند. اما این کشور ممکن است قانونی را برای افزایش سرمایه گذاری در بازار بورسش به تصویب برساند. اگر بازار عربستان سعودی به روی سرمایه گذاران خارجی باز شد و اگر فرض را بر این بگیریم که پس از این تحول، میزان حضور خارجی ها در عربستان مانند وضعیت دیگر بازارهای سهام منطقه خواهد شد ( حدود 15 درصد)، در آن صورت عربستان خواهد توانست میزبان 35 تا 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی فزاینده باشد. این در حالی است  که از سال 2009 تاکنون (پس از آنکه مالکیت غیر مستقیم امکان پذیر شد) سرمایه خارجی ها در عربستان تنها به 4 میلیارد دلار رسیده است. با توجه به این گمانه زنی هاست که امسال صندوق بین المللی پول پیشبینی کرده رشد عربستان به 4,6 درصد افزایش خواهد یافت. وقتی که ما وارد دوران پساتحریم شویم، دلیلی ندارد که این مسیر را طی نکنیم.     

افزایش سرمایه گذاری خارجی در بازار بورس تهران به معنی افزایش ظرفیت نقدینگی در بازار است. در بازارهای بورسی که ظرفیت نقدینگی بالایی دارند، فروش سهام به سهولت صورت می گیرد و شرکت ها و کارخانه ها می توانند سرمایه خود را به سرعت افزایش دهند. بدون وجود چنین بازار بورسی، بسیاری از سرمایه گذاری های درازمدت و سودآور محقق نخواهد شد، زیرا خریداران سهام مجبور خواهند بود برای مدتی طولانی به سهام خود دست نزنند و واضح است که اکثر خریداران سهام تمایلی به این امر ندارند. برای مثال همکنون سرمایه گذاران خارجی در عربستان سعودی تنها با 1,1 درصد از سرمایه خود به تجارت می پردازند، این درحالی است که متوسط سطح این تجارت 12,2 درصد است. اگر سطح تجارت خارجی ها در عربستان به متوسط سطح منطقه ای برسد، در آن صورت می توان انتظار داشت که ظرفیت نقدینگی بازار بورس عربستان نیز رشدی 11 درصدی داشته باشد.

و در آخر باید یادآور شد که همراه با تلاش ها به منظور شفافیت بازار و تسهیل سرمایه گذاری خارجی، بازار بورس تهران می تواند به محمل مناسبی برای گسترش خصوصی سازی واقعی شرکت های دولتی بدل شود. بورس تهران هر قدر بیشتر باز و شفاف باشد، خصوصی سازی بهتر پیگیری خواهد شد و سوء مدیریت شرکت ها و کارخانه های خصوصی شده به حداقل خواهد رسید.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: