به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

قیمت دارو در کشور به مراتب از متوسط جهانی پائین تر است، که البته به معنای مصرف کمتر دارو در ایران نیست، اما ارزش 3 درصد داروی وارداتی 30 تا 40 درصد بازار را در دست دارد. مهدی پیرصالحی، رئیس سازمان غذا و دارو گفته بود در حال حاضر ۴۸۵ میلیارد تومان برایمان به عنوان یارانه دارو و ۱۵۰۰ میلیارد تومان هم به عنوان اعتبار مابه‌التفاوت نرخ ارز قرار داده‌ شده ولی همین امروز نیاز ما تقریبا دو برابر این عدد است. این در حالی است که بیش از یک میلیارد دلار ارز برای واردات دارو اختصاص داده شده.

با حدود 140 شرکت فعال تولید دارو در کشور که 97 درصد داروی مصرفی داخلی را تولید میکنند، باز هم صنعت داروسازی ما با چالشهای جدی روبروست. همکنون بطور خاص تامین ارز - برای تهیه مواد اولیه - به اصلی ترین چالش برای صنعت دارو تبدیل شده.

داروسازی  تاجرانتوسعه صنعت داروسازی در گرو خصوصی سازی و رقابت واقعی است ولی مداخله ها و تصدیگری های دولت، سد بزرگی در راه ایجاد رقابت و واقعی کردن قیمت هاست. افزون بر دخالت دولت در قیمتگذاری و نقش نهادهای دولتی در مالکیت شرکتها، و همچنین تصمیم گیری های انحصاری در بازار دارو، وجود تحریم ها، نوسانات ارزی، مشکلات جذب سرمایه و تامین مالی، و قوانین ناکارآمد نیز به بحران این صنعت دامن زده اند.

حضور پررنگ شرکت های دولتی در صنعت دارو طی سال ها و اخذ تصمیمات غیر کارشناسی، به همراه ضعف مدیریت، منجر به ایجاد رکود در این صنعت شده است.  گلایه چند ماه پیش عباس کبریائی زاده، نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی، از وضعیت اسفبار صنعت داروسازی کشور شاهدی بر این مدعا است.  کبریائی زاده در نامه ای خطاب به رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت که ریشه مشکلات داروئی کشور در درجه اول مربوط به سیاست ها و روش های دولت در حوزه اقتصاد و مدیریت اجرائی است. وی در ادامه به عدم بازگشت مطالبات، چرخه عملیات پیچیده اداری در نهاد های دولتی مانند سازمان غذا و دارو، وزارت صنعت و معدن، بانک مرکزی و گمرک اشاره نمود که صنعت داروسازی کشور با آن مواجه است.  

حجم داروهای وارداتی و هزینه های مصروف شده در این زمینه نیز قابل تامل است. سعید نمکی، وزیر بهداشت می گوید واردات دارو صنعت داخلی را لگد مال کرده است، زیرا بیش از یک میلیارد دلار ارز برای واردات دارو اختصاص داده شده، در حالیکه ارز در نظر گرفته شده برای ساخت داروهای تولید داخلی تنها  550 میلیون دلار است، و در این زمینه توازنی وجود ندارد. به باور بسیاری از دست اندرکاران این صنعت، با اینکه کیفیت داروهای ایرانی به اندازه کیفیت داروهای وارداتی است، باز هم تمایل برای خرید داروهای خارجی بیشتر است. به گفته رئیس انجمن داروسازان، دکتر حمید خوئی، تصور این است که هر داروئی که از خارج وارد شود، حتی اگر از چین، هند و بنگلادش باشد، و به 6 برابر قیمت داروی ایرانی باشد بهتر است. دکتر خوئی این مسئله را یک ننگ ملی خواند. 

از طرف دیگر، دکتر محمد رضا شانه ساز، عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران، بر این باور است که وجود رقابت ناسالم در داخل کشور مشکلات بسیاری برای صنعت داروسازی بوجود آورده است.  دکتر شانه ساز می گوید با اینکه دانش ساخت دارو و زیر ساخت های آن در کشور وجود دارد، رقابت ناسالم میان تولیدکنندگان دارو به دلیل ارزان نگاه داشتن قیمت آن باعث میشود که برخی تولیدکنندگان، داروهای ارزان قیمت و بی کیفیت تولید کنند تا بتوانند به حیات اقتصادیشان ادامه دهند. 

تحقیق و توسعه داروئی   تاجرانیکی از بخش های این صنعت که در سال های اخیر پیشرفتی نداشته، بخش تحقیق و توسعه است که به علت عدم سرمایه لازم با مشکلاتی روبروست. به گفته دکتر آرش محبوبی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، به دلیل نبود سرمایه و نقدینگی، کارخانه های داروسازی نتوانسته اند به دنبال تولید محصولات جدید باشند و برخی از آن ها حتی با داشتن پروانه تولید نیز قادر به تولید دارو نبوده اند.        

به رغم اینکه ارزش بازار شرکت های داروئی بیش از 170 هزار میلیارد تومان برآورده می شود که بیش از دو و نیم درصد از ارزش کل بورس تهران را شامل می شود و از آن به عنوان صنعتی کم ریسک برای سرمایه گذاری نام برده شده، با این حال هنوز چالش نقدینگی یکی از مشکلات اساسی در زمینه درمان و دارو است، و در این میان داروخانه ها نیز با مشکلات مالی عدیده ای روبه رو هستند. به گفته نجفی عرب، رئیس کمیسیون سلامت اتاق تهران، به دلیل اقتصاد ناسالمی که در صنعت دارو و سلامت بوجود آمده، داروخانه ها نه قادر به دریافت مطالباتشان از شرکتهای بیمه بوده اند و نه توانسته اند به تعهدات خود عمل کنند و در نتیجه با بدهی های سنگینی روبرو هستند. 

صنعت داروسازی  تاجرانباید یادآور شد که راه برون رفت از مشکلات کنونی صنعت داروی کشور، افزایش کمک های دولتی نیست. مرتضی خیرآبادی، عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی گفته که اگر دولت یک درصد از حمایتی را که از صنعت خودروسازی دارد در خصوص صنعت دارو انجام می داد، قادر به تولید 99 درصد داروی مورد نیاز کشور بودیم.  هرچند تسهیل گری دولت در حوزه دارو و درمان ضروری است ولی نباید به دنبال کمک های بود که نهایتا به از میان رفتن رقابت و کیفیت خواهد انجامید. واقعیت این است که حمایت های دولت از صنعت خودروسازی به زیان این صنعت بوده و نباید در پی تکرار اشتباهات گذشته بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: