به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در کنار تقدیر از هنرمندان سینمای کشور در جشنواره فیلم فجر، اتهام پولشوئی و سرمایه گذاری در این عرصه هنری با پول کثیف نیز خبر ساز بود. برخی از این اتهامات مبنی بر پرداخت پول های نجومی از منابع غیر قانونی به فیلم سازان و بازیگران برای ایفای نقش و تولید فیلم است. بر اساس این اتهامات، حتی هنرمندانی که با بازیگری خود جوایز بین المللی را نصیب فیلم های کشورمان کرده اند نیز با دریافت پول های هنگفت در فیلم هائی شرکت کرده اند که سرمایه آنها از طریق پولشوئی تامین شده است. 

ورود پول های مشکوک به عرصه سینمای کشور و استفاده از پول کثیف برای پرداخت دستمزد و تولید فیلم آنقدر گسترده است که قشر وسیعی از هنرمندان نامدار و بی نام و نشان را آلوده کرده. هرچند سخنان هاتف علیمردانی که گفته بود سینمای ایران به وسیله‌ای برای پولشویی تبدیل شده و آدم‌های بسیار زیادی دارند در سینما پولشویی می‌کنند، کمی اغراق آمیز باشد، ولی واقعیت پول های کثیف در سینمای کشور را نمی توان انکار کرد. خوشبختانه دادستان تهران نیز وجود پول های کثیف در سینمای کشور را پذیرفته است.   

پولشوئی در سینما   تاجرانفعالان سینمائی با شکایت از وجود پول کثیف در سینمای کشور در سال های اخیر، خواستارتحریم برخی از فیلم ها و تولیدات سینمائی شده اند. دستگیری تهیه کننده یکی از محبوب ترین سریال های تلویزیونی در سال های اخیر به جرم پولشوئی و اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان منجر به بروز انتقادات بسیاری به پروژه های فیلم سازی و سریال هائی شد که سرمایه آنها از روش های غیر قانونی تهیه می شود. به باوربرخی از دست اندکاران سینمائی، داستان سینمای امروز کشور پول کثیف در جیب کثیف است، و افرادی که به عنوان سرمایه گذار وارد این عرصه می شوند باقی مانده پول هائی را که از طریق نامشروع به دست آورده اند هزینه ساخت فیلم و سریال های هفتگی می کنند. 

علاوه بر حاشیه سازی و بدنامی، حضور منابع مالی مشکوک در سینما، به کیفیت هنر هفتم کشورمان صدمه زده. به گفته احمد احمدی که خود تهیه کننده است، ورود پول های مشکوک به سینما و دستمزدهای نجومی برخی بازیگران باعث نابودی بخش خصوصی سینما میشود. احمدی بر این باور است که وجود پول های ناپاک می تواند سینمای ایران را به سمت و سوئی بکشاند که عاقبت آن ورود پولشوها و خروج شخصیت های فرهنگی از حوزه سینماست.  طنین چنین رویدادی در کشورمان یاد آورعرصه های دیگر اقتصادی است که در آن نفوذ افراد غیرکارشناس به خاطر دسترسی به منابع مشکوک، رفته رفته به کنارگذاشتن کارشناسان بخش خصوصی واقعی و مستقل منجر شده. احمدی میگوید همراهان این مسئله به موریانه هایی تبدیل می شوند که سینمای ایران را از درون می خورند و عاقبت باعث سقوط این هنر خواهند شد. 

سینما   تاجرانسینمای امروز یک مولفه هنری و نمایانگر ویژگیهای فرهنگی یک ملت است که باید به عنوان یک صنعت پولساز در یک چارچوب فرهنگی در سرگرم نمودن و افزایش درک مردم از موضوعات و موازین اجتماعی و بین المللی نقشی بسزا داشته باشد.  درعین حال تاثیر این عرصه هنری بر رشد اجتماعی، فکری و فرهنگی جامعه، نیاز به سلامت و ارتقای کیفی این هنر را ایجاب می کند.  متاسفانه تاثیر فساد مالی در سینما، رفته رفته فرهنگ سینمایی کشور را تغییر می دهد.

در کشورهای پیشرفته، سینما نقش مهمی در گردش مالی کشور ایفا می کند. البته پدیده پولشویی در عرصه هنر بسیاری از کشورما وجود دارد، ولی وجود سازوکار های مناسب نظارتی و حضور پررنگ مطبوعات مستقل، از گسترش حضور پولهای کثیف جلوگیری می کند. پرسش جمال ساداتیان، تهیه کننده با سابقه سینما این است که چرا سینما خود مسیری ندارد که افراد مجبور نشوند پول‌های خارج از سینما را جذب کنند؟ چرا در کنار صنعت کشور برای سینما اعتبار مناسبی در نظر گرفته نمی‌شود؟ ولی واقعیت این است که وضعیت پول های کثیف در سینما بی شباهت به وضعیت پولشویی در دیگر عرصه ها نیست.  

انجمن تهییه کنندگان مستقل سینما   تاجرانتهیه کنندگان مستقل سینمائی از دخالت دادستانی برای مبارزه با پول های کثیف و پولشوئی دراین عرصه استقبال کرده اند و براین باورند که ورود این پول ها به بخش تولید فیلم های سینمائی و سریال ها، هم اقتصاد سینما را دچار تلاطم نموده و هم اعتماد به فیلم سازی سالم را خدشه دار کرده است. مشکل این جاست که برغم واقعی بودن این مشکل، راه حلی اصولی برای از میان برداشتن آن ارائه نشده است و با این که تابستان گذشته کانون کارگردانان سینمای ایران با انتشار بیانیه ای ورود سرمایه های مشکوک را خطری برای حیات سینمای کشور اعلام کرد، باز هم به طور مشخص اشاره ای به صاحبان این سرمایه ها و دریافت کنندگانش نشده است. 

امید است با ادامه تلاش ها برای اصلاح نظام بانکی کشور و بهبود وضع سازوکارهای نظارتی، سینمای کشور هم از معضل پولشویی رها شود. اکنون حجم پولشویی در حوزه سینما با ارقام نجومی پول های کثیف در برخی دیگر از حوزه های اقتصادی قابل مقایسه نیست ولی این امر نباید به معنی بی توجهی ما نسبت به مشکل باشد. برخی معتقدند که حرف زدن در این رابطه بی ثمراست و پول کثیف جزء جدائی ناپذیر صنعت سینماست. اما اینگونه گزاره ها، نشان از ناامیدی نسبت به موفقیت مبارزه با فساد دارد که البته چنین ناامیدی در حوزه فرهنگ، تاثیرات بسیار مخربی بر سرمایه اجتماعی خواهد داشت.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: