به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در حالی که اروپایی ها با امیدواری از سازوکار مالی ویژه سخن می گویند، گمانه زنی ها حکایت از آن دارد که این سازوکار حتی در شکل حداقلی خود برای عرضه دارو و غذا به ایران هم با چالش های جدی روبرو خواهد شد. در حالی که فعالان اقتصادی و مقام های مسئول چشم انتظار این بسته ویژه هستند، باید تمام تلاش ها را برای ادامه تعامل با اروپایی ها ادامه داد، ولی در ضمن نباید واقع نگری نسبت به توانایی ها و اراده اروپاها را برای ادامه تعامل اقتصادی با ایران در شرایط تحریم از دست داد.

اتحادیه اروپا تحریمدر این میان نباید تلاش ها و توطئه های دلواپسان داخلی و خارجی را نیز برای افزایش بی اعتمادی میان ایران و اروپا دستکم گرفت. ماه گذشته بود که همزمان با تلاش ها برای شکل گیری سازوکار ویژه مالی اروپا، دولت هلند ما را به مشارکت در دو قتل در سال های 2015 و 2017 میلادی در آن کشور متهم کرد و طی نامه ای به پارلمان آن کشور دخالت ایران در چنین اقداماتی را برای اروپا غیر قابل قبول خواند. پس از این واقعه نیز اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه وزارت اطلاعات و دو تن از کارکنان آن وضع کرد. این تحریمها جنبه نمادین داشت ولی نباید تاثیر مخرب آن را بر افزایش بی اعتمادی اروپایی ها نسبت به ما و تیره تر شدن چشم انداز تعامل تجاری با اروپا را دستکم گرفت.

پیشتر عباس عراقچی به دنبال دیدار با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود که قرار است ساز و کار ویژه مالی اروپا تا یکی دو روز آینده اعلام شود که این امر هنوز عملی نشده است.  وی همچنین در دیدار خود با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و با اشاره به اهمیت حفظ منافع ایران در توافق برجام ابراز امیدواری کرد که اروپا به تعهداتش برای حفظ منافع ایران پایبند بماند تا ایران نیز به همکاری ادامه دهد، و اظهار داشت همه کشورهای اروپائی امیدوارند که این ساز و کار تشکیل شود و قرار است طی یکی دو روز آینده اعلام شود، مگر کسانی که نمی خواهند این مکانیزم شکل بگیرد مانع کار شوند.

بایدتوجه داشت که هرچند تحریم های اتحادیه اروپا بیشتر جنبه نمادین داشته ولی نباید این تغییر رویه اتحادیه را نادیده گرفت زیرا نشان از نزدیکی بیشتر اروپایی ها به نظام تحریم های جدید دارد و در شرایط کنونی که ایران هراسی روندی صعودی دارد، افزایش بی اعتمادی میان ایران و اتحادیه اروپا می تواند تبعات جبران ناپذیری برای ما داشته باشد.

سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا تحریماتهامات اروپا علیه ایران به ویژه در آستانه اعلام ساز و کار ویژه مالی اروپا این سئوال را برانگیخته که کدام دست ها در تحولات اخیر نقش داشتند و دلواپسان داخلی و خارجی تا چه میزان در تخریب اعتماد میان ایران و اروپا موثر بودند؟ هرچند اروپایی ها وعده نهایی شدن سازوکار ویژه مالی را می دهند ولی توطئه هایی که در چند ماه اخیر صورت گرفت، قطعا در این تاخیر موثر بوده و باعث کاهش ظرفیت های تعاملات بالقوه آتی میان ما اروپایی ها نیز شده است.

محمود واعظی گفته بود که اروپا از تاخیر در اعلام مکانیزم مالی خود به دلیل وجود فشار های آمریکا عذر خواهی کرده و گفته است که به دلیل وجود فشارهای آمریکا کار به تاخیر افتاده، اما هدف هنوز دنبال می شود.  در ضمن باید توجه داشت که هرچند فرانسوی ها اعلام کرده اند که تحریم جدید اروپا علیه ایران تنها در برگیرنده افراد و نهادی است که در فهرست تحریم هستد و تاثیری برفعالیت های اماکن دیپلماتیک ایران ندارد، هنوز امکان تحریم احتمالی نهادهای ما در کشورهای اروپائی وجود دارد.

هرچند با توجه به تحولات کنونی و احتمال فاصله گرفتن بیشتر اتحادیه اروپا از ما، سازوکار ویژه مالی اروپا تاثیراتی حداقلی بر اقتصاد و تجارت ما خواهد داشت ولی به هر حال نباید اهمیت اروپا را دست کم گرفت و به هیچ وجه نباید این رابطه را تمام شده تلقی کرد. سوداگران تحریم و دلواپسان داخلی و خارجی که از افزایش انزوای ایران سود می برند، از تعمیق شکاف میان ایران و اروپا استقبال خواهند کرد ولی در این میان بخش خصوصی و تولید کننده ایرانی است که ضرر خواهد دید و رشد اقتصادی کشور است که باز هم کندتر خواهد شد. باید توجه داشت که علاوه بر دولت های اروپایی، تعامل با شرکت های غیر دولتی اروپایی هم متاثر از تحریم های نمادین اتحادیه اروپا علیه ما می شود. با توجه به اینکه اکنون نیز بسیاری از این شرکتها از صحنه سرمایه گذاری ایران خارج شده و تن به فشارهای آمریکا داده اند، اهمیت اعتماد سازی با اروپا دوچندان می شود.

اگر اتحادیه اروپا خلف وعده کند و از همکاری تجاری با ایران سر باز زند، کشورمان دسترسی به بازار چندصد میلیون دلاری نفت خود را از دست خواهد داد. روسیه و چین ممکن است هنوز به تعاملات تجاری خود با ما ادامه دهند، اما بدون رقابت اروپائی ها این دو کشور در تعیین قیمت و اخذ امتیاز از ایران بیش از پیش آزادی عمل خواهند داشت و باز هم ما ناچار به رشوه دهی به پکن و مسکو خواهیم شد. چنین شرایطی البته برای دلواپسان و سایه نشینان اقتصادی خبر خوشی خواهد بود ولی این امر برای بخش خصوصی واقعی و تولید کننده ایرانی که قرار بود طلایه دار صادرات کالای ایرانی باشند خبر ناگواری است که حکایت از دورانی پرچالش و پرتنش را دارد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: