به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

آذر ماه گذشته طی مراسم افتتاحیه نهمین سمپوزیوم مخابرات، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اشاره به فعالیت های حوزه فناوری یاد آور شد که تحول دیجیتالی در دنیا یک اتفاق بزرگ و ناگهانی است که مولفه های حاکمیت کشورها را تحت تاثیر قرار می دهد.  محمد جواد آذری جهرمی با تاکید بر لزوم آشنایی با مفهوم هوشمندسازی افزود: از چالش‌های تحول دیجیتال، افزایش شناخت دستگاه‌ها نسبت به این تحول است؛ به همین دلیل مدیریت شهری، اجرایی، قضایی، قانون‌گذاری و سایر مجموعه‌ها باید با مفهوم هوشمندی آشنا شوند.

انقلاب صنعتی چهارم  تاجرانالبته علاوه بر آشنایی با مفهوم هوشمندی، باید زیرساخت های لازم برای اجرایی کردن تحول دیجیتالی فراهم شود. در شرایطی که مسیر پرچالشی را برای توسعه انقلاب صنعتی چهارم پیموده ایم، باید با یک رویکرد برونگرا، درهای کشور را به روی تعامل تکنولوژیک با دنیا باز کنیم و با ارائه مشوق های مالیاتی، ساده سازی قوانین دست و پاگیر و نیز سرمایه گذاری در زیرساخت های حوزه دیجیتال، مسیر هموارتری را برای توسعه فراهم کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز همچون بسیاری از ناظران امور فن آوری و ارتباطات بر این باور است که بی‌تردید زمان وقوع انقلاب صنعتی چهارم بسیار سریعتر از انقلاب صنعتی سوم رخ می‌دهد و در آینده‌ای نه چندان دور دنیا را دچار تحول و تغییرات شگرفی می‌کند و اگر الان در کشور برای این مسایل زمینه سازی نکنیم نمی‌توانیم اقتصادی برآمده از انقلاب صنعتی چهارم و تحول دیجیتال را شاهد باشیم. آذری جهرمی در زمینه اثرات انقلاب صنعتی چهارم بر توسعه فراگیر می گوید وقتی فضای مجازی توسعه پیدا کند به تبع خود آثار فرهنگی، اجتماعی و رسانه‌ای نیز بوجود می‌آورد.

مسیر تاریخی رشد اقتصادی در دنیا نمایانگر تاثیر قابل توجه انقلاب های صنعتی بر توسعه و پیشرفت اقتصادی، و نقطه عطف این تحولات با آغاز اولین انقلاب صنعتی در قرن 18 میلادی بود که منجر به بروز تغییرات چشمگیری در جنبه های اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و دفاعی جوامع شد.  انقلاب چهارم صنعتی نیز با ترکیبی از مزایای فیزیکی و بیولوژیکی و ادغام آنها با رباتیک، هوش مصنوعی و نانو تکنولوژی بدون تردید اثرات عمیق تری بر زندگی در قرن بیست و یکم و پس از آن خواهد داشت که بروز این تاثیرات در حوزه اقتصاد و اشتغال و کارآئی دولت با ایجاد فرصت ها و ظرفیت های جدید برای حکمرانی بهتر و ارائه خدمات مفید تر به جامعه پر رنگ تر است.

در کنار فرصت ها، نمی توان تهدیدات ناشی از انقلاب صنعتی چهارم را برای دولت ها نادیده گرفت. تجربیات تاریخی نمایانگر تاثیر انقلاب های اول تا سوم صنعتی بر قدرت رهبری و جایگاه کشورها در عرصه جهانی به واسطه توانائی و ظرفیت استفاده ازنوآوری و خلاقیت های این انقلابات بوده است.  نقش دولت ها درنحوه و سیاست استفاده یا عدم استفاده ازمسیر انقلاب صنعتی چهارم می تواند کشورها را به سمت توسعه ویا سراشیبی عقب افتادگی سوق دهد.  همچنین حرکت آهسته  و بی هدف دولت ها در بهره گیری از نوآوری های این انقلاب منجر به عدم توانائی آن ها در ارائه خدمات به شهروندان و به تبع آن ایجاد خساراتی جبران ناپذیر به تارو پود جامعه خواهد بود.     

آذری جهرمی   تاجرانبا اینکه ما هنوز از جزئیات آینده این تحولات و آنچه برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد اطلاعی نداریم، اما باید در مسیر پیشرفت آن با دنیا همگام باشیم و در این راستا همه بخش های جامعه را با هدایت و مدیریت صحیح مشارکت دهیم.  به گفته آذری جهرمی، همگام با تحولات انقلاب صنعتی چهارم، جهت گیری ها باید در عرصه مدیریت عوض شود، چرا که این انقلاب بدون مدیریت فایده ای ندارد. آذری جهرمی همچنین با تاکید بر اهمیت ورود سازمان ها و دستگاه های کشور به حوزه دیجیتال ابراز نگرانی می کند که 95 درصد از آنها آمادگی لازم برای این منظور را ندارند.  

یکی از مشکلات ما در این زمینه نبود ارتباط سازنده دولت با بخش خصوصی و منابعی است که توانائی توسعه محصولات و خدمات دانش بنیان را دارند، و با این که بارها سخن از جایگزینی قوانین دست و پاگیر و غیر قابل اعمال با مقررات به روز آمد برای حمایت از فناوری های نوین به میان آمده، همیشه وعده ها در حد حرف باقی مانده است.  در حقیقت دولت نتوانسته منابع انسانی را برای یک اقتصاد دانش بنیان و یا آمادگی برای سرمایه گذاری در مسیر فناوری های آینده آموزش دهد. 

در شرایطی که یک دولت قادر به نظارت و توجیه مسیر توسعه انقلاب صنعتی چهارم نیست، یا باید درهای خود را به روی تعامل با دنیا باز کند و با مشوق های مالیاتی، مقررات ساده و سرمایه گذاری در زیرساخت های دیگر جاذب سرمایه گذاری در این زمینه باشد، و یا بتواند با ایجاد تغییرات لازم در زمینه فناوری بازارهای خود را مدیریت کند.  در حال حاضر در شرایط تحریمی و رویاروئی با ابهام در افق اقتصادی، بهترین گزینه برای کشورمان تعیین چگونگی استفاده از فناوری های انقلاب صنعتی چهارم برای پیشبرد کشور است. نخستین گام در این مسیر ایجاد دولت الکترونیک و گشایش راه ارتباط میان دولت و شهروندان و میان دستگاه های دولتی است که منجر به ایجاد شفافیت و اعتماد شهروندان به دولت می شود.  با اینکه تلاش برای ایجاد دولت الکترونیک در کشور همچنان در جریان است، هنوز موفقیت های لازم در این زمینه کسب نشده است.  علی لاریجانی اخیرا با اشاره به اینکه 2500  دستگاه باید اطلاعات خود را به مرکز ملی تبادل اطلاعات متصل کنند، گفت هم اکنون شاهد هستیم که حدود یک دهم این دستگاه ها به این مرکز متصل شده اند و این مشکل باید در اسرع وقت حل شود و این در حالی است که ۶۵ درصد این دستگاه ها امکانات اصلی دولت الکترونیک را در درون خود تعبیه کرده اند  اما ارائه خدماتشان به صورت الکترونیکی در اختیار مردم قرار نگرفته و متصل نشده اند.

دولت الکترونیک   تاجرانتوسعه اقتصاد دیجیتال یکی از الزامات هر دولت برای همگامی با دنیا و حضور در بازارهای بین المللی است.  اگر ما بخواهیم با نگرانی و تردید، آینده پر بار چهارمین انقلاب صنعتی برای کشورمان را نادیده بگیریم و موضوعاتی چون امنیت سایبری، دفاع کشور، تارو پود جامعه، بیکاری، و نگرانی از بروز مخالفت های جناحی و اعتراضات مردمی و همه مشکلاتی که با مدیریت صحیح و شفافیت قابل حل خواهد بود را مساله ساز کرده و خود را در پستوی غفلت پنهان کنیم، هیچگاه نمی توانیم درمسیر توسعه اقتصادی و اجتماعی گام برداریم.  اگر هدفمان ایفای نقش در صحنه بین المللی است باید تدارکات لازم برای پیمایش مسیرانقلاب صنعتی چهارم را با خود به همراه داشته باشیم. به گفته آذری جهرمی،  آیا باید نظاره گر خاموش رویدادهای اطراف  خود باشیم و با نفی این تحولات سعی در دورماندن از تأثیرات آن کنیم، یا با چشمان باز یکی از مسافران این قطار پرشتاب شویم و از مزایای آن برای تحقق اهداف و آرمان های عالی خود بهره ببریم؟

قطار دیجیتالی شدن به سرعت در حال حرکت است و بی تردید اگر ملتی به آن نپیوندد و غفلت کند، از این کاروان تحول جا می ماند و در فرایند توسعه دچار مشکل می شود. در حقیقت موفقیت در انتظار ملت هایی است که ترسی از تغییر و همراهی با جریان های نوین جهانی ندارند و می توانند سریع تر بر قطار این تحول سوار شوند و از ظرفیت ها و فرصت های پیش آمده نهایت بهره را ببرند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: