به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

محسن طرز طلب، مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی می گوید در ساخت این نیروگاه ها تقریبا به مرز خودکفائی رسیده ایم، و مسئول دیگر آن شرکت نیز از خود کفائی 90  درصدی ایران در ساخت قطعات و تجهیزات نیروگاهی و تعمیرات سخن می گوید. با این حال، نرسیدن به مشکلات موجود باعث کندی رشد این صنعت و عدم توانائی برای تولید برق کافی در آینده شده است. طبق برنامه ششم توسعه باید 80 درصد از صنعت برق در اختیار بخش خصوصی باشد، اما در حال حاضر تنها 60 درصد برق کشور در نیروگاه های خصوصی تولید می شود، و به رغم وجود امکانات رشد و توسعه به نظر نمی رسد بخش خصوصی تمایل چندانی برای سرمایه گذاری بیشتر در این صنعت داشته باشد، زیرا فعالان این بخش از نحوه پرداخت توسط دولت راضی نیستند.

اقتصاد برق  تاجرانمحمد علی وحدتی، رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت های تولید کننده برق، مناسب نبودن شرایط اقتصاد برق را عاملی برای گریز سرمایه گذاران از این بخش می داند.  به گفته وحدتی سال گذشته سه نیروگاه توسط دولت برای خصوصی سازی عرضه شد، اما هیچ سرمایه گذاری مایل به خرید این نیروگاه ها نبود.  به گفته سید احمد مطهری، نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت های تولید کننده برق ، حجم مطالبات نیروگاه های بخش خصوصی از دولت 25 هزار میلیارد تومان است.

دبیر سندیکای شرکت های تولید کننده برق نیز با اشاره به بیماری مزمن صنعت برق به دلیل عدم توازن درآمد و هزینه هایش و مواجهه با بدهی های فراوان می گوید این بدهی ها به شرکت های تولید کننده برق تحمیل می شود و به دلیل سهم بالای تولید برق توسط بخش خصوصی نباید این چنین باشد.  پرویز غیاث الدین می افزاید شرکت های خصوصی حدود 30 هزار میلیارد تومان طلبکارند که در برابر آن باید بدهی های موجود به بانک ها، موسسات و صندوق ها را بپردازند. غیاث الدین قیمت اندک فروش برق و افزیش بدهی های سرمایه گذاری در این بخش را مشکلی عمده می داند و می گوید برای سرمایه گذاران، دیگر جاذبه و انگیزه ای باقی نمی ماند وگرنه تاکنون می بایست طبق برنامه ششم توسعه سهم بخش خصوصی در تولید برق به 80 درصد رسیده باشد. 

یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره این سندیکا بر این باور است که بورس انرژی مجموعه ای انحصاری است که مدیریت و کنترل قیمت های آن در دست توانیر است.  ابراهیم خوش گفتار می گوید دولت به جای آنکه پول خود را به طلبکاران بدهد، اعتبارات را در بورس هزینه می کند، و در جائی که باید صادرات برق به بخش خصوصی واگذار شود، صادرات به صورت انحصاری در دست وزارت نیرو است.  بخش خصوصی تنها به عراق برق صادر کرده است و فعالان این بخش باید 10 درصد هزینه کنند تا پول برق فروخته شده به عراق را دریافت کنند، اما تا به امروز همچنان بیش از یک میلیارد دلار بابت فروش برق از این کشور طلب داریم.   

صنعت برق  تاجرانافزون بر دیرکرد پرداخت دولت به نیروگاه ها، مشکلات مضاعف دیگری که شرکت های خصوصی این صنعت با آن مواجه هستند نوسانات بازار ارز، افزایش ناگهانی و غیر منتظره در نرخ سوخت مصرفی، و تورم قیمت ها به نسبت سرمایه گذاری های اولیه، هزینه تعمیرات و حفاظت محیط زیست بوده است.  تا زمستان سال گذشته وزارت نیرو بیش از 22 هزار میلیارد تومان به نیروگاه های خصوصی بدهکار بود، اما به گفته محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، بدهی دولت به پیمانکاران و سرمایه گذاران این بخش، تا پایان سال 97 تصفیه خواهد شد. 

تولید کنندگان انرژی های تجدید پذیرنیز با مشکلات مشابهی روبرو هستند.  به گفته دکتر بهزاد آسائی، عضو هیئت مدیره انجمن انرژی بادی، ساخت پروژه های نیروگاه های خورشیدی و بادی به دلیل نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر متوقف شده است و احتمال خاموشی های گسترده به دلیل کاهش تولید برق در آینده نزدیک وجود دارد.  آسائی با اشاره به سه برابر شدن هزینه ها می گوید برخی از بانک های کشور به سرمایه گذاران گفته اند که طرح ساخت انرژی تجدید پذیردر وضعیت کنونی توجیه اقتصادی ندارد و ریسکی غیر قابل قبول است.   

کارت انرژی  تاجرانمسئولین دولتی و غیردولتی با ارائه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت تلاش می کنند. اصلاح ساختار تعرفه برق موضوعی است که به گفته سخنگوی صنعت برق ایران هنوز نهائی نشده است. این اصلاح در قالب الگوی مصرف به صورت سوبسیدی، و یا کارت انرژی مطرح شده است که تا عملی شدن نیاز به زمان دارد. محمود رضا حقی فام همچنین بر ضرورت تبدیل وزارت نیرو به یک نهاد رگولاتوری در صنعت برق و ورود بخش خصوصی به تعاملات عرضه و تقاضا تاکید می کند. پیش از این نیز، محمد علی وحدتی تنها راه اصلاح مشکلات این صنعت را تشکیل یک نهاد رگولاتوری خوانده بود مشروط بر اینکه به دولت وابسته نباشد.  

اخیرا وزیر نیرو از بررسی و حل و فصل مشکلات نوسانات نرخ ارز بر حوزه های انرژی تجدید پذیرخبر داد و گفت با تحقق این مسئله حضور سرمایه گذاران در این بخش سرعت بیشتری خواهد گرفت و با فراهم کردن تسهیلات لازم برای بخش خصوصی سرمایه گذاران این بخش می توانند با کشورهای همسایه برای صادرات برق قرادادهائی منعقد کنند.  برای بخش خصوصی، اما تا زمانی که حرف به عمل تبدیل نشده است و چالش های مالی افزون بر مشکلات دیگر همچنان وجود دارند، سرمایه گذاری دراین صنعت منطقی به نظر نمی رسد.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: