به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سی اف تی CFT FATF تاجرانپس از ماهها بحث فنی و جنجال های سیاسی، بالاخره مجلس لایحه پیوستن ایران به «کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم» (CFT) را به عنوان آخرین لایحه از لوایح چهارگانه اف ای تی اف (FATF) تصویب کرد.

برغم تاکید مقام معظم رهبری بر برخورد کارشناسی با موضوع و برغم اینکه 143 تن از منتخبین مردم CFT را تصویب کرده اند، ولی هنوز صداهای مخالف بلند است و مسئله تاسف بار این است که اکثر این اعتراض ها ناشی از انگیزه های جناحی است که در تقابل با منافع ملی قرار می گیرد. البته اعتراض ها را تنها نمی توان با انگیزه های سیاسی یا ایدئولوژیک توجیه کرد و متاسفانه اشخاص و گروه هایی که در پی کاهش هر چه بیشتر شفافیت مالی در کشورند و از حرکت در سایه بهره برده و می برند، پرچم دار مخالفت ها علیه CFT شده اند.

هیچ اشکالی ندارد که ما در پی منافع گروهی یا جناحی خود باشیم البته به شرط اینکه این منافع در تقابل با منافع ملی قرار نگیرد. در رابطه با بخش خصوصی واقعی می توان گفت که منافع این بخش در تولید و کارآفرینی واقعی است که این امر ماهیتا در راستای منافع ملی قرار می گیرد. در بحث FATF هم با توجه به الزامات تولید و اشتغال بوده که فعالان بخش خصوصی از پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم حمایت کرده اند. در واقع نمایندگان پارلمان بخش خصوصی متفق‌القول معتقدند در شرایط فعلی تصویب الزامات FATF باعث می‌شود تا ایران در جبهه مخالف با اتحادیه اروپا، که در ماه‌های اخیر تلاش حائز اهمیتی برای حفظ برجام داشته است، قرار نگیرد و از طرفی این همکاری ها به دنیا ثابت می‌کند که مراوده مالی با ایران پرخطر نیست.

اما در سوی دیگر معادله، گروه هایی قرار دارند که با ارعاب و تهدید و دادن آدرس های غلط، در پی اعمال فشارهای غیرقانونی و شبهه دار هستند. در یک گفتمان معقول سیاسی که هدف منافع ملی است ارعاب و تهدید چه پیامی دارد و ارعاب کننده از کجا پیام می گیرد؟ معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی گفته خلیل موحد، عضو سابق شورای شهر مشهد پشت پیامک های تهدیدآمیز به نمایندگان در جریان بررسی لایحه سی اف تی بوده. آقای موحد که به جبهه پایداری در مشهد نزدیک است مدیر کانال تلگرامی «خط هشتم» نیز هست که در جریان اعتراضات دی ماه 96، یکی از مراجع دعوت‌کننده مردم به تجمعات خیابانی بود. ولی چرا حلقه پایداری مشهد باید اینچنین با لایحه CFT  مخالفت کنند؟

علم الهدی تاجران FATFچند ماه پیش هم یکی از اصلی ترین صداهای مخالف با FATF از مشهد به گوش رسید. البته سخنان آیت الله علم الهدی که با دادن آدرس غلط، موافقان پیوستن به FATF را جزو «مملکت فروشان» خوانده بود، با واکنش علی مطهری نایب رئیس مجلس روبرو شد که گفت آقای علم الهدی شاید بتواند به کشف منشا پیامک‌های بعضا تهدیدآمیز ارسالی از مشهد برای نمایندگان در ایام طرح لایحه مرتبط با FATF کمک کند. این هفته هم علی مطهری از دادستان کل کشور خواسته دستور رسیدگی، تحقیق و کشف عاملان ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز برای نمایندگان در جریان بررسی لایحه CFT را صادر کند. قوه قضائیه با آزمون بزرگی روبروست که انشاالله بدون جناحی کاری، از این آزمون سربلند بیرون بیاید.

همانطور که علی مطهری خواستار پیگیری قانونی پیامک های تهدید آمیز شده، دیگر دلسوزان منافع ملی نیز ضمن تاکید بر پیگیری قانونی امور، باید از یک سو به اطلاع رسانی در خصوص مزایای پیوستن به FATF ادامه دهند و از دیگر سو، پرده از نیات واقعی مخالفان دو آتشه این لایحه بردارند. باید پرسید چرا حجت الاسلام علی شیرازی، نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه، با مصادره به مطلوب کردن سخنان مقام معظم رهبری همچنان بر طبل مخالفت می کوبند و خواستار رد لایحه از سوی شورای نگبهان می شوند؟ انزوای بیشتر ایران و افزایش تهدیدهای حیاتی علیه کشور به سود چه کسی است؟

قاعدتا شورای نگهبان با معیار قانون اساسی و موازین شرع نظر خود را نسبت به CFT بیان می کند، که اگر این رویه بدون توجه به ملاحظات گروهی و جناحی پیگیری شود، دلیلی بر رد لایحه وجود ندارد. لازم است دلسوزان نظام و ملت در خصوص ضرورت و اضطرار همراهی ما با نظام مالی بین الملل روشنگری کنند. همانطور که پدارم سلطانی یادآور شده، انطباق مدیریت ریسک عملیات پولی و بانکی با سازوکارهای مقابله با پول‌شویی تأمین مالی تروریسم تقریباً در تمامی کشورهای دنیا به درجه‌ای رعایت می‌شود و طی 10 سال گذشته پیشرفت محسوسی در انطباق با این سازوکارها در کشورهای دنیا اتفاق افتاده است و حتی چین و روسیه هم پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای در انطباق قوانین و مقررات خود با FATF  داشته اند. در واقع فارغ از نگاه‌های ایدئولوژیک و ژئوپلیتیک با غرب و آمریکا، کشورها پذیرفته‌اند که رعایت سازوکارهای FTAF  و دستاوردهای پیوستن کشورها به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم حیاتی است.

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: