به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

انرژی های تجدیدپذیر تاجرانبا اینکه توجه به انرژی های تجدید پذیر برای دست یافتن به نیاز های حال و آینده ضروری است، کشورمان در رسیدن به این هدف با مشکلات عظیمی روبرو می باشد. موانعی که دستیابی به اهداف انرژی های تجدید پذیر را مشکل می کنند درد حال حاضر عدم سرمایه کافی، نداشت تکنولوژی، مقررات ناکارآمد، و فساد سیستماتیک است. این موانع و مشکلات به دلیل خطر تحریم ها و نیز وجود سوء مدیریت داخلی وضعیت جذب سرمایه گذاری را با چالش های جدی روبرو کرده و پیشرفت در حوزه انرژی های تجدید پذیر را عملا به حال تعطیلی کشانده.

کشورمان با میزان تقریبی 90 درصد موفقیت در تولید انرژی خورشیدی و انرژی باد، از منابع لازم برای خود کفایی در این حوزه برخوردار است، اما برغم این موفقیت توسعه انرژی های تجدیدپذیر در حد قابل انتظار نیست. اگر حاکمیت تسهیل گری لازم را برای کارآفرینان داخلی فراهم می کرد و اگر شرایط برای جذب سرمایه گذاری خارجی مسدود نمی شود، ما می توانستیم ظرفیت های تولید انرژی های بدیل را چنان افزایش دهیم که قدرت صادراتی بالایی هم در این زمینه داشته باشیم. در واقع این هدفی بوده که در قالب تبدیل شدن به قطب انرژی منطقه، برای اهداف برنامه پنجساله ششم درنظر گرفته شده بود. 

انرژی های تجدید پذیر  تاجرانمهرداد داوری فر، مشاورعالی سازمان انرژی های تجدید پذیر، با اشاره به خاموشی های تابستان سال جاری، بر این باور است که تنها گزینه عبور از بحران برق در سال ۹۸ و جلوگیری از خاموشی‌ها روی آوردن به انرژی‌های تجدیدپذیر است. به گفته داوری فر، احداث یک نیروگاه حرارتی هزار مگاواتی نیاز به دو یا سه سال زمان و هزینه بالا دارد، حال آنکه گزینه تجدید پذیرنیازی به زیر ساخت آنچنانی و تولید خط انتقال ندارد و بدون پرداخت هزینه بالا می توان نیروگاه ها و پنل های خورشیدی را در بیایان ها نیز برقرار نمود. سید محمد صادق زاده رییس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره ‌وری انرژی برق (ساتبا) می گوید ایران تصمیم جدی دارد تا سال 2030 هفت هزار و 500 مگاوات ظرفیت به ظرفیت نیروگاه های تجدیدپذیر کشور اضافه کند.  با اینکه به گفته صادق زاده در مورد مزیت استفاده از انرژی‌های نو به‌ ویژه انرژی خورشیدی، کشورمان در طول سال از ظرفیت خوبی در این زمینه برخوردار است ، این مقدار باز هم نمی تواند مصرف روز افزون داخلی را تامین کرده و یا با افزایش صادرات، ایران را به قطب انرژی منطقه تبدیل کند.

به گفته سید محمد جواد موسوی، عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدید پذیر اتاق بازرگانی ایران، در صورتی که دولت و مجلس از شرکت های زیر مجموعه انجمن انرژی های تجدید پذیر حمایت کنند، قادر به تامین 1500 مگاوات در پیک تابستان سال آینده خواهیم بود. تابستان سال جاری به دنبال خاموشی های پی در پی، دولت در یک نشست خبری و صدور بیانیه ای به دنبال آن، ضعف مدیریت در حوزه برق کشور را عامل اصلی این مشکل خواند و با تاکید بر ضرورت توجه به انرژی های نو، خواستار حمایت جدی برای توسعه نیروگاه های تجدید پذیر شد.

با تعامل نزدیک با سرمایه گذاران خارجی، تخصیص زمین برای نیروگاه های انرژی باد و انرژی خورشیدی، اعطای مشوق به سرمایه گذاران داخلی، صیانت از سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر، و نرخ تعدیل قرارداد خرید انرژی خورشیدی، دولت به دنبال تسهیل در تولید انرژی های تجدید پذیر و حمایت از سرمایه گذاران است. در آغاز تیرماه، همایش همکاری های ایران و اروپا، با هدف مشخص نمودن افق های جدید همکاری به ویژه در زمینه انرژی و با تمرکز بر منابع تجدید پذیر، در بلژیک برگزارشد و یکی از ویژگیهای برجسته این رخداد حضور گسترده مسئولین عالیرتبه و کلیدی از ایران برای تبادل نظر با شرکت کنندگان این همایش بود. ولی باید توجه داشت که تنها برگزاری نشست و امضاء قرارداد تفاهم کافی نیست بلکه باید با اعتماد سازی و تضمین نسبت به امنیت سرمایه، شرایط برای حضور شرکت های خارجی فراهم شود. متاسفانه در شرایط کنونی و با تلاطمات شدید ارزش ریال، حتی قراردادهای گذشته هم با تهدید روبروست.

انرژی های تجدید پذیر  تاجراندر سطح کشور نیز فعالیت هائی در حمایت از انرژی های تجدید پذیر در جریان بوده است. اخیرا در شهرضا زمینی به مساحت 100 هکتار برای ایجاد نیروگاه خورشیدی به یکی از سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار شد، و در سمنان نیز مسئولین استانی سه هزار هکتار زمین برای احداث نیروگاه های بادی و خورشیدی واگذار نمودند.   به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین، این استان با ارائه مجوز برای ساخت سه هزار مگاوات نیروگاه بادی به قطب تولید انرژی بادی ایران تبدیل می شود.  منوچهر حبیبی در تیرماه گذشته خبر داد که در سه ماه آینده 100 مگاوات نیروگاه برق بادی در استان قزوین راه اندازی خواهد شد.   

انجمن انرژی های تجدید پذیرایران در تیرماه گذشته طی نامه ای به مجتبی خسروتاج، معاون وزیرصنعت و رئیس سازمان توسعه و تجارت خواستار قراردادن مواد اولیه نیروگاه های خورشیدی در اولویت اول تخصیص ارز شد تا ورود پنل و اینورتر برای سرمایه گذاران تسهیل شود. از مشوق های دیگر اینکه به گفته سید محمد صادق زاده، بر طبق بخشنامه وزیر نیرو اگر سرمایه گذاران انرژی های تجدیدپذیر، تجهیزات خود را از تولیدکنندگان داخلی خریداری کنند، وزارت نیرو برق تولیدی آنها را 30 درصد گرانتر خریداری می کند. 

انرژی های تجدید پذیر  تاجرانهر چند تاثیر منفی تصدی گری و دولت محوری بر تولید و کارآفرینی بر همگان روشن شده، ولی مسئولان همچنان مشکل را تنها در بحث بودجه دنبال می کنند. به گفته سید محمد جواد موسوی اولویت درتخصیص بودجه به بخش انرژی های تجدید پذیر از مشکلات موجود در این زمینه خواهد کاست. مشکل اینجاست که حتی اگر تمرکز را بر تخصیص بودجه بگذاریم، باز هم گره بسته صنایع انرژی تجدیدپذیر باز نمی شود زیرا در آن صورت، باز هم خصولتی ها و سپاه هستند که سهم اصلی این بودجه را تصاحب خواهند کرد و باز هم شاهد ادامه فساد و ناکارآمدی در این بخش خواهیم بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: