به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بناهای کم نظیری که تاریخ کهن کشورمان برای ما به جای گذاشته است و یادگارهای پیشینه که امروز در موزه ها حفظ می شوند تنها نماد هائی ظاهری و بی جان نیستند، بلکه میراث فرهنگی غنی و یادآور هویت ملی ما هستند که هم از نظر معنوی و هم از نظر مادی، سرمایه ای عظیم برای ایران عزیز است. در هر قدم از سواحل شمال تا کرانه های جنوب، و از مرزهای شرق تا خطوط غربی کشورمان جای پای تاریخ و ماندگارهای باستانی همچنان باقی است و این میراثی است که باید حفظ شود و برای آیندگان باقی بماند.

سلاح ورزی تاجرانلزوم بهره برداری از سرمایه عظیم میراث فرهنگی کشور موضوعی است که همواره مطرح بوده ولی متاسفانه اراده سیاسی لازم برای توسعه این حوزه و صنایع هم خانواده وجود نداشته. حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران در همایش توسعه اکوتوریسم و رشد کارآفرینی با اشاه به اینکه در شرایط کنونی، رسیدن به رشد 8 درصدی اقتصاد بعید به نظر می رسد، تاکید کرد استفاده از صنعت گردشگری و رشد ابعاد فعالیت‌های خدماتی، تنها راهکار تقویت رشد اقتصاد کشور است. در این میان سازمان میراث فرهنگی وظیفه خطیری دارد که متاسفانه در چند سال اخیر، کارنامه قابل قبولی در رابطه با بهبود وضعیت اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری نداشته است.

در حوزه میراث فرهنگی، علاوه بر سوء مدیریت و آشفتگی در اولویت بندی ها، مسئله سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم خارجی هم چالش بزرگی بوده است. توجه مسئولان به مرمت و مدیریت بناهای تاریخی از یک سو، و تلاش برای جذب گردشگر خارجی از دیگر سو، لازم و ملزوم یکدیگرند و از همین رو، مسئله میراث فرهنگی، تنها محدود به سیاستهای محلی و داخلی نمی شود و تنش زدایی و تعامل مثبت با کشورهایی که گردشگر صادر میکنند نیز بسیار مهم می شود.

سنگ نگاره  تاجرانبرخی از نمایندگان مجلس با انتقاد از ضعف مدیریت سازمان میراث فرهنگی، در آمد پائین صنعت گردشگری، عدم رسیدگی به محوطه های باستانی و نحوه ثبت آثار تاریخی، بارها تلاش نموده اند تا طرح تبدیل این سازمان به وزارتخانه را عملی کنند و با صراحت عنوان کرده اند که از عملکرد این سازمان راضی نیستند. از طرف دیگر در برخی موارد فعالیت های تخریبی سازمان های دیگر دولتی بدون اخذ مجوز از این سازمان و نهاد های تابعه آن انجام شده که منجر به نابودی بناهای تاریخی شده است.  سید محمد حسینی، مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی در سال گذشته عنوان کرد که فعالیت های معدن کاوی در منطقه تاریخی «تیمره» که مجوز آن به وسیله سازمان صنعت، معدن و تجارت آن استان و بدون استعلام نظر میراث فرهنگی صادر شد نابودی سنگ نگاره های باستانی آن منطقه را به دنبال داشته است. نهایتا یک ماه پس از آن، حسینی با اشاره به اهمیت حفظ آثار تاریخی از تعطیلی دو معدن در اطراف سنگ نگاره های تیمره خبر داد و گفت هویت و اصالت یک جامعه تا قسمت زیادی در گرو حفظ داشته‌ها و تاریخ آن جامعه است و حرکت در جهت سوددهی کوتاه‌مدت، نه تنها باعث از بین رفتن ثروت‌های ملی می‌شود بلکه هویت آینده کشور نیز با مخاطره روبرو می‌شود .شمار سنگ نگاره های تخریب شده که قدمت آن ها به 40 هزار سال می رسد از 7000 نیز گذشته است، و تاریخی که طبیعت قادر به نابودی آن نبوده  دارد به دست بشراز بین می رود.    

نمونه دیگری از تخریب زیبائی های طبیعی به دلیل اجرای برنامه های بی حساب، بی آبی چشمه علی به دلیل پروژه مترو درجنوب تهران است. به رغم ادعای مدیر عامل شرکت مترو تهران که مسیر اولیه خط مورد نظر مترو برای حفظ ابنیه تاریخی از آسیب تغییر کرده، و قول وی که از اواسط تیرماه آب دوباره به چشمه علی باز می گردد، دوستداران و فعالان میراث فرهنگی نگرانند که چرا هنوز آب به چشمه بازنگشته است.  

اجناس عتیقه  تاجرانکشور ما همیشه به دلیل قدمت تاریخی بهشت باستان شناسان بوده و طی کاوش های حساب شده مکان های باستانی، تمدن ها و فرهنگ های بسیاری کشف شده و مورد مطالعه قرار گرفته است، اما حفاری های غیر مجاز در دهه های اخیر منجر به سرقت آثار باستانی ارزشمند کشورمان از تاریخی ترین و کهن ترین شهرها شده که غنائم آن گاها از موزه های اروپائی سر در آورده اند، و این خود نشانی از بی توجهی سازمان میراث فرهنگی و یا سازمان های دولتی دیگر در بها دادن به میراث فرهنگی و هویت ملی ما است.

شکی نیست که سازمان میراث فرهنگی باید هم از نظر مالی و هم از جنبه مدیریت تقویت شود.  در این راستا، عملکرد ادارات استانی میراث فرهنگی نیز باید بهبود یابد. چند ماه پیش، شهردار همدان با انتقاد از میراث فرهنگی گفته بود که متاسفانه این نهاد با عملکرد ضعیف خود هیچگونه جوابی به  نامه های شهرداری برای حفظ بناهای قدیمی همدان که در حال تخریب و برای شهروندان خطر آفرین هستند نداده است. این درحالی است که در گذشته نیز شورای شهرهمدان از عدم همکاری اداره میراث فرهنگی آن شهربرای حفظ و مرمت بناهای قدیمی انتقاد کرده بود و آن را بی مسئولیتی خوانده بود. با وجود اینکه دلیل برخی از این بی مسئولیتی ها و بی توجهی به اهمیت حفظ بناهای تاریخی کمبود اعتبارات و عدم دسترسی به بودجه لازم می باشد، متاسفانه باید به سوء مدیریت که در موارد دیگرنیز به چشم می خورد و بی تفاوتی نسبت به داشته های ارزشمند ملی نیز توجه نمود. 

سازمان میراث فرهنگی  تاجرانیکی از اهداف سازمان میراث فرهنگی ترویج گردشگری و تبدیل ایران به یکی از قطب های گردشگری دنیا است. اما نگاهی به آمارهای مربوط به 9 ماه نخست سال گذشته نشان دهنده رشد منفی گردشگری ورودی است. با اینکه نقش دولت در ایجاد زمینه های لازم برای رونق این صنعت حیاتی است، این نقش بسیار ضعیف انجام می شود. در واقع سوء مدیریت و عملکرد ضعیف دولت است که امکانات مناسبی برای جذب گردشگر فراهم نمی کند. در سند چشم انداز ۲۰ ساله در افق ۱۴۰۴ برای بخش گردشگری پیش بینی شده است که ایران باید میزبان ۲۰ میلیون گردشگر خارجی با حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار درآمد باشد.  آیا اگر دولت و سازمان های مسئول نتوانند گام مثبتی در حفظ بناهای تاریخی و فرهنگی کشوربردارند و یا قادر به ایجاد زیرساخت های لازم برای جذب گردشگر نباشند، می توان به این هدف نائل شد؟  آیا نباید سازمان میراث فرهنگی به رسالت راستین خود عمل کند؟  افزون بر آن، آیا رونق گردشگری نوعی پیروزی در مقابل تحریم ها نیست؟

حفاظت از میراث فرهنگی، حفاظت از هویت ملی ما و نسل های آینده است.  نگذاریم این هویت به دست فراموشی سپرده شود. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

کدامیک از موارد زیر باید در محوریت فعالیتهای اتاق نهم باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: