به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اکنون بیست و یک سال است که گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن برگزار می شود. اقتصاد مقاومتی با تکیه بر تولید و اشتغال و حمایت از کالای ایرانی محور اصلی مراسم امسال است و کارنامه حوزه صنعت و معدن در دولت یازدهم نیز در این روز ارایه شد. شکی نیست که بخش صنعت و معدن در ایجاد اشتغال و افزایش تولید نقش بسزایی ایفا می کند. با توجه به اینکه امسال، سال تولید و اشتغال نام گرفته، روز ملی صنعت و معدن اهمیت بیشتری پیدا کرده و فرصتی شده تا بر تولید ملی، مصرف کالاهای داخلی و نقش حوزه صنعت و معدن در جذب سرمایه خارجی و نهایتا اشتغالزایی مورد تاکید قرار گیرد.

نعمت زاده روز ملی صنعت و معدن سایت تاجرانهمانطور که پیشتر محمد رضا نعمت زاده گفته بود، شاخص هایی مانند استفاده از کالای داخلی، توجه به تولید ملی و نقش وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه اشتغال و تولید از جمله مسائلی قابل توجه در مراسم امسال است. وزیر صنعت، معدن و تجارت  معتقد است در صورتی که امکان انجام امور صنعتی در کشور وجود داشته باشد، نباید آن را به خارج ارجاع داد. نعمت زاده از دولت خواسته است تا تسهیلات و حمایت های بخش خصوصی را مد نظر داشته باشد و برای همین منظور نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت فراخوانی منتشر نموده و طی آن از فعالان اقتصادی و سایر علاقمندان دعوت به عمل آورده تا طرح ها و ایدهای خود را برای حمایت از تولید ملی و کالاهای ایران ارسال کنند.

تلاش های انجام شده و سایر اقدامات پیش رو برای حمایت از تولید داخلی در عین اهمیت، نیاز به اقدامات ساختاری دارد. رونق تولید محصولات بومی با کیفیت مناسب و به همراه آن فرهنگ سازی برای تشویق مصرف کنندگان در استفاده از محصولات ساخت کشور یکی از عوامل ارتقاء شاخص های اقتصادی است. در این مسیر اما هنوز کشورمان درگیر موانعی است که باید با همکاری و همیاری بخش خصوصی و دولت و رسیدن به اتفاق نظر و ایجاد هماهنگی از میان برداشته شود. بدوت تردید توسعه اقتصادی و افزایش تولید داخلی کار ساده ای برای دولت دوازده نخواهد بود که در راستای آن ایجاد اصلاحات نظام بانکی و بهبود محیط کسب و کار اقداماتی است که دولت باید سریعا انجام دهد.

به گفته ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران، برای رسیدن به نرخ رشد 8 درصدی که یکی از اهداف برنامه ششم توسعه در سال 96 است، باید موانع پیش روی حوزه تولید از میان برداشته شود چون این موانع آینده صنعت و تولید را با چالش مواجه کرده اند. روغنی گلپایگانی با اشاره به اهمیت حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط بخش خصوصی یاد آور شد که به هر حال به دلیل اقتصاد دولتی، باید طرح‌های دولتی فعال شود و دولت برای تحریک تقاضا چاره‌اندیشی کند. دولت آینده و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بر صادرات و تولید صادرات‌ محور تمرکز داشته باشند.

همزمان با بزرگداشت روز صنعت و معدن و توجه دستاوردهای حاصل شده در این حوزه، موضوع تفکیک و یا ادغام وزارتخانه های مربوطه همچنان موضوع بحث های گسترده ای است. برخی با اشاره به تفکیک به عنوان اقدامی خلاف کوچک سازی دولت، و برخی دیگر با تاکید بر لزوم تفکیک به دلیل تقسیم کار و نیل به اهداف گسترده تر، مواضع خود را توجیه می کنند. واقعیت اما در نگرش به وظایف وزارتخانه است و اینکه پس از تفکیک آیا وظایف محوله سریعتر و با کیفیت بیشتر انجام خواهد شد یا خیر. در قالب کنونی و با عنایت به موفقیت های پسابرجام که درهای بسته اقتصاد را باز کرد، وزارت صنعت، معدن و تجارت قادر به جذب 13 میلیارد دلار سرمایه خارجی در قالب 165 طرح در کشور بوده است و کشورهای اروپایی در رده اول سرمایه گذاران خارجی در بخش صنعت و معدن بوده و از کشورهای آسیایی پیشی گرفته اند. استراتژی وزارتخانه در جذب سرمایه تاکید ویژه روی جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی، انتقال دانش و فن آوری، انجام تحقیق و توسعه از سوی شرکت های حارجی در داخل کشور و انتقال دانش مدیریتی بوده است.

دستاوردهای فوق بسیار قابل توجه است ولی با توجه به طیف گسترده مسئولیت های وزارتخانه و این حقیقت که مسائل مربوطه به بازرگانی نیاز به گسترده مستقل خود را دارد، بسیاری استدلال می کنند که ساختار فعلی ناکارآمد است. برای مثال به گفته یحیی آل اسحاق، چاره ای جز تفکیک باقی نمانده است. آل اسحاق که نگرش قیاسی بسیاری از کارشناسان را در این زمینه رد می کند با اشاره به شرح وظایف دو وزارتخانه بازرگانی و صنعت و معدن به عنوان بهترین شاخص برای بررسی ضرورت ادغام یا تفکیک خاطر نشان می سازد که چاره کار بازگشت به ابزاری است که رسیدن به اهداف را تسریع کند. این در حالی است که دکتر موسی غنی نژاد معتقد است دولت آینده بهتر است با تکیه بر تجارب گذشته، بویژه عملکرد اقتصاد ایران در دهه 1340، به جای تفکیک به تکمیل وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت اقدام کند.

با استفاده از فرصت روز صنعت و معدن و در نگرش به چگونگی رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار باید یادآور شد که همانطور که همه کارشناسان و فعالان اقتصادی در بحث های خود مطرح کرده اند، موفقیت در ارتقاء شاخص های اقتصادی نیاز به هماهنگی عوامل متعدد و عمل به اقدامات موثر دارد. اکنون در روزی که به پاس از این حوزه اختصاص داده شده باید نظر را به دستاوردهای وزارت صنعت، معدن و تجارت معطوف نمود که مهمترین آنها به گفته آقای نعمت زاده ایجاد اطمینان و امید به آینده بوده است.

شکی نیست که ما با داشتن منابع غنی طبیعی، به عنوان یکی از کشورهای جذاب برای سرمایه گذاری در این حوزه تلقی می شود. از این رو تلاش های بیشتر برای جلب سرمایه گذاری مستقیم خارجی و فراهم کردن شرایط برای بخش خصوصی در داخل به منظور استفاده بهینه از معادن باید در دستور کار باشد تا این حوزه نیز همچون دیگر بخش های مادر اقتصاد کشور در جهت رشد پایدار و تامین منافع ملی حرکت کند.

رقابت بخشهای اقتصادی برای جذب سرمایه گذاری خارجی

سرمایه گذاری، بخش خصوصی و ذهنیت پساتحریمی

چرا به «نهضت رسانه ای برای سرمایه گذاری» نیاز داریم؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: