به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تداوم خشکسالی در سالیان اخیر اثرات زیانباری برای کشور داشته است. شاکله اصلی این مشکلات به نحوه مدیریت و یا سوءمدیریت بازمی گردد و عدم بازیافت فاضلاب یکی نمونه از این دست است.  در پایتخت کشور مدیریت پساب نقش کلیدی را در مواجهه با مشکلات روزافزون کمبود آب ایفا می کند. با توسعه توانمندی های داخلی، دولت باید جلب همکاری های خارجی را ضمیمه همکاری با بخش خصوصی کنید.

اولویت اصلی دولت، تصفیه و بازچرخانی پساب ها در مناطق رو به رشد شهری است و در این راستا تصفیه خانه هایی در چند مرکز شهری احداث شده است. به گفته یکی از روزنامه های اقتصادی کشور، تکمیل پروژه عظیمی برای تصفیه پساب در برخی از مناطق تهران و انتقال آن به تصفیه خانه جدیدی در برنامه سال 95 قرار داشت در حالی که قسمت عمده پایتخت به این شبکه متصل نیست. این تصفیه خانه آب بازیافتی و کود زیستی برای مصارف کشاورزی تولید می کند. شهر مشهد با استفاده از فناوری و تجهیزات یک شرکت دانمارکی در حال توسعه شبکه انتقال پساب و تصفیه خانه های خود بوده است. پیشتر، فاضلاب شهری در کشف رود تخلیه می شد اما امروز برای مصرف صنایع و آبیاری مزارع محلی بازیافت می شود.

برخی از شهرستان ها موفقیت های بزرگی در تصفیه فاضلاب داشته اند. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- معاون وزیر اقتصاد در سوم آبانماه اعلام کرد تصفیه خانه قم نمونه از دانش و توانمندی متخصصان ایرانی است و آنرا مورد تمجید قرار داد.

- به دستور وزارت نیرو قرار است تصفیه خانه اضطراری یاسوج با هزینه یکصد میلیارد ریال ساخته شود.

- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان از برنامه هایی برای افزایش ظرفیت تصفیه خانه های کردستان خبر داد.

با وجود پیشرفت هایی که ایران در تولید عناصر زیرساختی برای مدیریت پساب داشته است که از این جمله می توان به تولید لوله های فایبرگلاس جی آر پی اشاره کرد، ولی به دلیل کمبود اعتبار نتوانسته به بسیاری از اهداف خود برسد. برای نمونه، گزارشی از قوچان اشاره دارد که کمبود اعتبار باعث کندی پیشرفت در احداث کانال فاضلاب برای تصفیه خانه شهری که طرح آن شش سال پیش کلید خورده شده است.

دولت برای جبران کمبود اعتبار  نیاز به اتکا به سرمایه گذاری بخش خصوصی دارد. یکی از مسئولین، اخیرا به خبرگزاری ایرنا گفت که شرکت خصوصی مهندسی آب و فاضلاب به دلیل کثرت برنامه و محدودیت بودجه از تکمیل پروژه ها بازمانده است.  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی از فرسودگی بیست درصد شبکه فاضلاب این استان گله مند است.

با وجود این محدودیت ها، ستار محمودی، معاون وزیر نیرو، اظهار داشته است که صنعت پساب کشور تا آن حد پیشرفت نموده که تصفیه خانه هایی در پانزده کشور دیگر احداث کرده است. وی مدعی شده است که ما در اجرای پروژه های تصفیه خانه به حد خودکفایی رسیده ایم و شرکت ها و تصفیه خانه های ایران در کشورهای خاورمیانه و آفریقا در پروژه های آب و تصفیه پساب مشغول به کار هستند.

واقعیت این است که ما راه درازی برای خودکفایی در این زمینه پیش رو داریم که نیاز به سرکایه گذاری داخلی و خارجی و همچنین کارشناسان خارجی برای مدیریت تصفیه پساب شهری داریم. در یکسالگی اجرایی شدن برجام و در دوران پسابرجام دولت و بخش خصوصی به دنبال جذب سرمایه گذاری و مشارکت با شرکت های خارجی برای انتقال فناوری مدیریت پساب هستند. در سال گذشته شاهد عقد چند قرارداد و امصای تفاهم نامه هایی در این زمینه بوده ایم:

- چیت چیان و همتای وی از آفریقای جنوبی در حضور رؤسای جمهور دو کشور تفاهمی را امضا کرده اند مبنی بر همکاری در مدیریت منابع آبی، کیفیت سنجی و تصفیه آب و تجهیزات صنعتی در تصفیه پساب.

- وزیران نیروی کره جنوبی و ایران هفت تفاهم نامه در زمینه احداث تصفیه خانه و جنبه های گوناگون فناوری منابع آب امضا کردند. کره جنوبی تعهد کرده است تجهیزات آب و پساب در اختیار ما بگذارد.

- آقای چیت چیان همچنین با همتای دانمارکی خود ملاقاتی داشت و خواستار همکاری بخش خصوصی دو کشور در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، توسعه و بهبود کیفیت منابع آبی و بازچرخانی پساب شد.

به اعتقاد کارشناسان تاجران، ریل گذاری ها برای مدیریت آب و پساب صحیح انجام شده است اما رمز پیروزی در فعال سازی هر چه بیشتر بخش خصوصی در این زمینه است. باید انگیزه ها و مشوق های لازم به بخش خصوصی داده شود تا این بخش بتواند سهم مؤثری در مدیریت پساب داشته باشد. به همین میزان، میزان تعامل سازنده و همکاری های نزدیک ما با جامعه بین المللی در دوران پساتحریم حائز اهمیت است تا به اتفاق بتوانیم با امتزاج سرمایه و تخصص خارجی و داخلی گام های مثبتی در مسیر رفع این مشکلات برداریم.

اولویت های صنعت کشاورزی در دوران پساتحریم

آب و سراب مدیریت منابع آبی

از آب تا آبادانی؛ هیدروپلتیک ایران و دیپلماسی آب

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: