به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دولت تدبیر و امید برنامه های گسترده ای برای جذب گردشگران خارجی دارد. همانطور که پیشتر هم اشاره کرد بودیم، جذب گردشگران خارجی و رونق صنعت گردشگری از زمان توافق برجام وارد فاز تازه ای شده است و  این موضوعی است که مسولان و دست اندرکاران حوزه گردشگری هم بر آن تأکید نموده اند.  زهرا احمدی پور، رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اولین روز کاری خود تأکید کرد بی‌تردید رشد و رونق گردشگری خارجی یکی از جدی ‌ترین اثرات اجرایی شدن برجام بوده است. خانم احمدی پور افزود ظرفیت‌های بسیاری در حوزه گردشگری در کشور وجود دارد که سازمان میراث فرهنگی مسئولیت بالفعل کردن آنهاست. در این رابطه احمد محمد اصغری قاجاری، رئیس كمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی هم گفته بود پسابرجام، زمان طلایی برای جذب سرمایهگذاران خارجی در صنعت گردشگری است. رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران تاکید کرده طی دهه‌های اخیرصنعت گردشگری در جهان  رشد و توسعه داشته  و حال با رقم خوردن دوران برجام باید درصدد ارائه اقدامهای مهم در راستای جذب گردشگر و سرمایهگذار در این راستا باشیم.

واضح است دستاوردهای دوران پساتحریم در حوزه گردشگری،  دستاوردهای مهم و درازمدتی در عرصه اقتصاد کشور به ارمغان می آورد. در این راستا اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری گفته است: رشد و توسعه صنعت گردشگری در ایران یکی از مهمترین راهکارهای رهایی از اقتصاد تک محصولی مبتنی بر نفت و کمک به توزیع عادلانه درآمدها و ایجاد اشتغال پایدار است.  نگاهی به آمارهای مربوطه می تواند بسیار روشنگر باشد. برای مثال، علی اصغر مونسان، مدیرعامل سازمان منطقه ازاد کیش، گفته است درآمد حاصل از جذب یک گردشگر خارجی با فروش 15 بشکه نفت برابری می‌کند.

خوشبختانه در دوران ریاست مسعود سلطانی فر بر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اقدامات خوبی برای جذب گردشگری و توسعه زیرساخت های مربوط به این صنعت صورت گرفت و انشاالله با ریاست زهرا احمد پور بر این سازمان، تلاش ها کمافی السابق ادامه پیدا کند. دکتر روحانی که در جلسه هیئت دولت از دستاوردهای سال های اخیر سازمان میراث فرهنگی سخن می گفت، ضمن آرزوی موفقیت برای خانم احمدپور گفت مواردی همچون بازگرداندن چهار مجموعه از اشیاء با ارزش میراث فرهنگی به داخل کشور، ثبت پنج مورد از آثار فرهنگی کشور در یونسکو، توسعه هتل‌سازی و گردشگری و واگذاری اماکن به بخش خصوصی از دستاوردهای سال های اخیر سازمان میراث فرهنگی بوده است. دکتر روحانی با تاکید بر اولویت اشتغال برای کشور، توسعه گردشگری، احیای روستاها با استفاده از جاذبه‌های گردشگری و تقویت صنایع دستی را از فرصت‌های مهم برای تقویت اشتغال در کشور دانست. آقای سلطانی فر هم در آخرین سخنانانش به عنوان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفته بود اشتیاقی که در دو، سه سال گذشته برای سفر به ایران به وجود آمده ایران را به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در دنیا معرفی کرد که نویدبخش آینده خوبی در این بخش است و ما فکر می‌کنیم باید از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.

هر چند که پیشرفت های صورت گرفته در صنعت گردشگری بسیار دلگرم کننده است، ولی باید توجه داشت که هنوز اقدامات زیادی برای توسعه زیر ساختی این صنعت باید صورت گیرد. برای مثال بر اساس آمار ارائه شده از سوی آقای سلطانی فرد، 36 هتل چهار و پنج ستاره و بیش از ۱۰۰ هتل با گریدهای مختلف به صنعت گردشگری کشور اضافه شده است ولی به نظر نمی رسد که این تعداد هتل کافی باشد زیرا که اکنون تمامی هتل ها برای اقامت گردشگران خارجی  تا پایان سال رزرو شده است. البته باید توجه هم داشت که این آمار نمی تواند مربوط به تمامی هتل های کشور باشد زیرا طبق آمارهای ارائه شده، از ۱۱۰۰ هتل کشور، تنها ۱۴۰ هتل ۴ و ۵ ستاره بوده و مناسب میزبانی گردشگردان خارجی می باشد. در ضمن اقداماتی نیز برای احداث هتل های جدید در جریان است. به گفته آقای سلطانی فر، حدود ۱۷۰ هتل چهار و پنج ستاره توسط بخش خصوصی در نقاط مختلف کشور در حال احداث است و در مجموع بیش از ۸۰۰ هتل یک تا پنج ستاره و هتل‌آپارتمان توسط بخش خصوصی اجرا شده و یا در حال اجرا است.

خوشبختانه تلاش هایی هم برای تعامل با شرکای خارجی در جریان است و مذاکراتی با گروه های هتل داری آلمانی، ترک و فرانسه  صورت گرفته تا به مسئله کمبود هتل در اصفهان، یزد، شیراز و اصفهان رسیدگی شود. در همین راستا محمد خزاعی، معاون وزیر اقتصاد و رییس سازمان سرمایه گذاری، از معافیت مالیاتی 100 درصدی سرمایه گذاران خارجی بخش گردشگری و هتلداری به مدت 13 سال خبر داده است. در همین حال "کریستوفر لندیس" مدیر اجرایی گروه هتل های "آکور" فرانسه نیز در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اظهار داشته که گروهش در حال کار برای اجرای 10 تا 15 پروژه در ایران است. گروه هتل های "آکور" نخستین شرکت بین المللی در صنعت هتلداری است که پس از توافق هسته ای در ایران شعبه افتتاح کرده است.

خبرهای خوبی هم در رابطه با اصلاحات زیر ساختی حمل و نقل به گوش می رسد. عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، در حاشیه امضای ۶ سند همکاری حمل و نقلی با وزیر حمل و نقل آلمان گفت در حال حاضر ۳۰ پرواز بین ایران و آلمان در هفته انجام می شود که افزایش حجم رفت و آمدهای هوایی بین دو کشور در دستور کار قرار دارد. در همین حال،  امکان همکاری آلمان در توسعه فرودگاه های امام خمینی و اهواز هم فراهم شده است. الکساندر دوبرینت وزیر حمل و نقل و زیرساختهای دیجیتال آلمان هم در این دیدار ضمن اشاره به  سریع سازی خط تهران-تبریز گفت آلمان در بحث سیگنالینگ با شرکت راه آهن ایران همکاری می کند و در ضمن قرار است ۷۰ لکوموتیو دیزلی برای ایران تامین نماید.

البته باید توجه داشت که تهران آینده گردشگری کشور را رقم نمی زند و برای ایجاد توسعه پایدار در صنعت گردشگری نگاه ها باید به شهرستان ها باشد. در همین راستا محمدعلی فیاضی، مدیر کل همکاری و توافق های ملی گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفته است که کمیته ملی طبیعت گردی تلاش هایی برای ایجاد بومگردی، ارائه هنرهای سنتی و معماری بومی و محلی انجام داده  و بدین منظور مبلغ 100 میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود بانکی 4 درصد اختصاص یافته است. در همین حال  تاکنون 300 اقامتگاه بومگردی در استان‌های مختلف ایجاد و 500 روستا به عنوان روستاهای هدف گردشگری شناسایی شده است. همانطور که  آقای فیاضی هم  به درستی تأکید کرده،  شناسایی ظرفیت‌های استانی و شهرستای گردشکری  در راستای تحقق پروژه اقتصاد مقاومتی است. در‌واقع اگر توسعه درازمدت زیرساخت های صنعت گردشگری با  توجه به متنوع کردن مقصدهای گردشگری همراه شود، جای جای کشور از توسعه این صنعت بهره مند خواهد شد و جهانیان نیز تمامی ایران را متفاوت خواهند دید.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: