سرمایه گذاری

از لحاظ دارایی های بانکی، ایران در میان کشورهای ارائه دهنده خدمات بانکداری اسلامی در مقام اول قرار دارد. با توجه به اهمیت نظام بانکی کشور، جای تعجب نیست که بانک مرکزی ایران به عنوان رئیس دوره ای هیئت خدمات مالی اسلامی برای سال جاری میلادی انتخاب شده است. پیش از این هم بانک مرکزی معاونت این هیئت را برعهده داشت. ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی در آیین گشایش بیست و هفتمین همایش سالیانه بانکداری اسلامی گفت: جمهوری اسلامی با داشتن بیش از 37 درصد دارایی های بانکی منطبق با شرع، از نظر حجم، رتبه نخست دارایی های بانکی را بین کشورهای ارایه کننده خدمات مالی اسلامی به خود اختصاص داده است و اکنون وقت آن رسیده تا کشورهای اسلامی با همسوسازی و تمرکز کوشش ها، بانکداری اسلامی را مبتنی بر یک راهبرد بلندمدت و در تراز جهانی محقق کنند.

هیئت خدمات مالی اسلامی می تواند چارچوب خوبی برای کوشش هایی باشد که آقای سیف بر آنها تاکید نهاده است.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

مدتی است که مقامات کشورمان از انتشار اوراق بهادار توسط شرکت های ایرانی جهت جذب سرمایه گذاری خارجی سخن گفته اند. بهادر بیژنی معاون امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشته پروژه ای در دست است تا هم دولت و هم شرکت های سهامی عمده کشور بتوانند اوراق بهادار را در خارج به فروش رسانند. گزارش ها حاکی است بورس کره جنوبی برای فروش اوراق بهادار ایران با اولویت صکوک دولتی در این کشور اعلام آمادگی کرده است. در همین حال سازمان بورس تلاش دارد در آینده نزدیک به انتشار اوراق قرضه دولتی در بازارهای بورس منطقه ای و بین المللی بپردازد.

شاپور محمدی، مدیر عامل سازمان بورس گفته است: مقامات مالی ایران و کره برای تسریع معاملات ارزی به توافق رسیده و ابزار مالی مناسبی راه اندازی خواهند کرد که از ریسک های ارزی اجتناب شود و استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی را اجرا نموده تا شفافیت امور مالیاتی در بازار بهبود یابد.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

بنگاه های کوچک و متوسط تجاری و تولیدی موتور محرک رشد و توسعه اقتصادی هر کشور است و بازار کار به شدت به این بنگاه ها وابسته است. بر اساس آمار بانک جهانی، در اقتصادهای در حال رشد، 45 درصد از فرصت های شغلی بوسیله کسب و کارهای کوچک و متوسط تامین می شود. اقتصادهای هند، تایلند و مالزی به خوبی از اینگونه کسب و کارها برای ایجاد شغل استفاده کرده اند و تجربه این کشورها نشان می دهد که موفقیتشان ناشی از تلاش هایی همچون اختصاص منابع مالی و تسهیل امور قانونی و مقرراتی است. در همین حال تلاش برای ایجاد محیط مناسب کسب و کار و توجه به سیاست های صادراتی و رقابتی و تشویق نوآوری و توسعه منابع انسانی از دیگر فاکتورهای موثر در رشد بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط است.

بر اساس تعریف سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، بنگاه های کوچک شامل واحدهایی است که حداکثر 50 کارگر و کارمند دارد و بنگاه های متوسط حداکثر 100 نفر را به استخدام می گیرند. در کشور ما واحدهای کوچک و متوسط در حوزه های مختلف غذا و کشاورزی، پوشاک، چرم، صنایع چوب و فلزات، مواد شیمیایی، ماشین آلات، وسائل الکترونیکی، تجهیزات پزشکی و غیره فعالیت دارند.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

سرمایه گذاری یکی از اصلی ترین پایه های رشد اقتصادی بوده که کرارا مورد تاکید رئیس جمهوری نیز قرار گرفته است. همانطور که دکتر روحانی در سال های اخیر تاکید داشته، دولت شرایط را برای ورود سرمایه خارجی مهیا خواهد کرد چرا که سرمایه داخلی برای همه طرح های پیش روی کشور کافی نیست.

در همین حال آقای روحانی اعتقاد دارد که رونق بخش خصوصی وابسته به حمایت دولت است. تناقض این موضع گیری در اینجاست که گفته شده سرمایه خارجی باید متوجه بخش خصوصی و نه دولت باشد ولی در عین حال بخش خصوصی محتاج به پشتیبانی دولت است. سوالی که در اینجا طرح می شود اینست که نقش بخش خصوصی در کجا تعریف می شود و مسئولیت آن در جذب سرمایه گذاری چیست؟

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

تداوم خشکسالی در سالیان اخیر اثرات زیانباری برای کشور داشته است. شاکله اصلی این مشکلات به نحوه مدیریت و یا سوءمدیریت بازمی گردد و عدم بازیافت فاضلاب یکی نمونه از این دست است.  در پایتخت کشور مدیریت پساب نقش کلیدی را در مواجهه با مشکلات روزافزون کمبود آب ایفا می کند. با توسعه توانمندی های داخلی، دولت باید جلب همکاری های خارجی را ضمیمه همکاری با بخش خصوصی کنید.

اولویت اصلی دولت، تصفیه و بازچرخانی پساب ها در مناطق رو به رشد شهری است و در این راستا تصفیه خانه هایی در چند مرکز شهری احداث شده است. به گفته یکی از روزنامه های اقتصادی کشور، تکمیل پروژه عظیمی برای تصفیه پساب در برخی از مناطق تهران و انتقال آن به تصفیه خانه جدیدی در برنامه سال 95 قرار داشت در حالی که قسمت عمده پایتخت به این شبکه متصل نیست. این تصفیه خانه آب بازیافتی و کود زیستی برای مصارف کشاورزی تولید می کند. شهر مشهد با استفاده از فناوری و تجهیزات یک شرکت دانمارکی در حال توسعه شبکه انتقال پساب و تصفیه خانه های خود بوده است. پیشتر، فاضلاب شهری در کشف رود تخلیه می شد اما امروز برای مصرف صنایع و آبیاری مزارع محلی بازیافت می شود.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

نظرسنجی

شما به کدامیک از گزینه های زیر برای اشتغالزایی اولویت می دهید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: