سرمایه گذاری

نیروگاه خورشیدی همداندست اندرکاران حوزه انرژی کشور به جد در پی توسعه منابع انرژی خورشیدی هستند که این روند ریشه در تمایل به کاهش آلاینده های زیست محیطی و حفظ زخائر سوخت فسیلی کشور دارد. کشور ما از ظرفیت های بسیار بالایی برای تولید انرژی های بدیل و به طور خاص نیروی خورشیدی برخوردار است.

در منطقه وسیعی از کشور به طور متوسط 300 روز آفتابی و صاف است و هر متر مربع مساحت این مناطق قادر به تولید پرتوی با انرژی 2200 کیلووات در ساعت می باشد. از همین روست که معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اخیرا در محل نیروگاه خورشیدی تازه تاسیس همدان گفت ایران بهترین کشور برای تولید انرژی خورشیدی است و دولت هم برای کاهش آلاینده ها و گازهای گلخانه ای بر گسترش انرژی های تجدیدپذیر تاکید می کند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

صحبت از فساد و مبارزه با آن هیچگاه در ایران تمامی نداشته و با نزدیک شدن به رقابت های انتخاباتی این بحث ها شدت هم خواهد گرفت و احتمالا در مناظرات انتخابی هم ظاهر خواهد شد. اگر اخلاق سیاسی در این زمینه رعایت شود، می توان امیدوار بود که بحث ها درباره فساد در راستای شفافیت بیشتر عمل کند و نهایتا به نفع مردم باشد. در ضمن باید توجه داشت اگر بحث درباره فساد به شکل فراحزبی دنبال شود و با پیگیری های قانونی نیز همراه باشد، در کل به سود کسب و کار و سرمایه گذاری خواهد بود. سرمایه گذاران در پی امنیت و قانون مداری هستند و پیگیری های قانونی در خصوص فساد می تواند به اطمینان خاطر نسبت به عملکرد دستگاه های اجرایی و قضایی کشور بیانجامد.

در گزارش سال گذشته سازمان شفافیت بین الملل، ایران از لحاظ شاخص غیر عینی فساد یا همان ذهنیت فساد در میان 176 کشور در مقام 131 قرار گرفت. علتی که شاخص فساد به طور غیر عینی و بر اساس برداشتی که از فساد وجود دارد تعریف می شود این است که سنجش فساد به طور مطلق و با معیارهای کاملا عینی غیر ممکن است. بر اساس همین گزارش شاخص غیر عینی فساد اداری هر کشور بین صفر (فساد در پائین ترین سطح)  تا 100 (بدون فساد)  تعیین می شود که در این حوزه نمره ایران 29 است و دو رتبه نسبت به سال 2015 پیشرفت کرده ایم. گزارش شاخص فساد بر اساس 12 منبع مختلف و توسط 11 موسسه تهیه شده است.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

مدتی است که مقامات کشورمان از انتشار اوراق بهادار توسط شرکت های ایرانی جهت جذب سرمایه گذاری خارجی سخن گفته اند. بهادر بیژنی معاون امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشته پروژه ای در دست است تا هم دولت و هم شرکت های سهامی عمده کشور بتوانند اوراق بهادار را در خارج به فروش رسانند. گزارش ها حاکی است بورس کره جنوبی برای فروش اوراق بهادار ایران با اولویت صکوک دولتی در این کشور اعلام آمادگی کرده است. در همین حال سازمان بورس تلاش دارد در آینده نزدیک به انتشار اوراق قرضه دولتی در بازارهای بورس منطقه ای و بین المللی بپردازد.

شاپور محمدی، مدیر عامل سازمان بورس گفته است: مقامات مالی ایران و کره برای تسریع معاملات ارزی به توافق رسیده و ابزار مالی مناسبی راه اندازی خواهند کرد که از ریسک های ارزی اجتناب شود و استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی را اجرا نموده تا شفافیت امور مالیاتی در بازار بهبود یابد.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

از لحاظ دارایی های بانکی، ایران در میان کشورهای ارائه دهنده خدمات بانکداری اسلامی در مقام اول قرار دارد. با توجه به اهمیت نظام بانکی کشور، جای تعجب نیست که بانک مرکزی ایران به عنوان رئیس دوره ای هیئت خدمات مالی اسلامی برای سال جاری میلادی انتخاب شده است. پیش از این هم بانک مرکزی معاونت این هیئت را برعهده داشت. ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی در آیین گشایش بیست و هفتمین همایش سالیانه بانکداری اسلامی گفت: جمهوری اسلامی با داشتن بیش از 37 درصد دارایی های بانکی منطبق با شرع، از نظر حجم، رتبه نخست دارایی های بانکی را بین کشورهای ارایه کننده خدمات مالی اسلامی به خود اختصاص داده است و اکنون وقت آن رسیده تا کشورهای اسلامی با همسوسازی و تمرکز کوشش ها، بانکداری اسلامی را مبتنی بر یک راهبرد بلندمدت و در تراز جهانی محقق کنند.

هیئت خدمات مالی اسلامی می تواند چارچوب خوبی برای کوشش هایی باشد که آقای سیف بر آنها تاکید نهاده است.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

سرمایه گذاری یکی از اصلی ترین پایه های رشد اقتصادی بوده که کرارا مورد تاکید رئیس جمهوری نیز قرار گرفته است. همانطور که دکتر روحانی در سال های اخیر تاکید داشته، دولت شرایط را برای ورود سرمایه خارجی مهیا خواهد کرد چرا که سرمایه داخلی برای همه طرح های پیش روی کشور کافی نیست.

در همین حال آقای روحانی اعتقاد دارد که رونق بخش خصوصی وابسته به حمایت دولت است. تناقض این موضع گیری در اینجاست که گفته شده سرمایه خارجی باید متوجه بخش خصوصی و نه دولت باشد ولی در عین حال بخش خصوصی محتاج به پشتیبانی دولت است. سوالی که در اینجا طرح می شود اینست که نقش بخش خصوصی در کجا تعریف می شود و مسئولیت آن در جذب سرمایه گذاری چیست؟

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

نظرسنجی

شما به کدامیک از گزینه های زیر برای اشتغالزایی اولویت می دهید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: