سرمایه گذاری

طی دهه های گذشته، جایگاه کشور ما در عرصه بین المللی با فراز و نشیب های مختلفی روبرو بوده است. با امضای برجام ما توانستیم جایگاه بین المللی خود را تحکیم کنیم و از ثمرات این جایگاه بهره ببریم. اکنون برغم کاهش ایران هراسی در دوران پسابرجام، موقعیت ما برای جذب سرمایه گذاری خارجی هنور با چالشهای مهمی روبروست. این چالشها تنها به دلیل ناآگاهی ها و تبلیغات منفی نیست، بلکه نبود شفافیت لازم، وجود قوانین مبهم سرمایه گذاری، تعریف غیر دقیق مسئولیت های قوه قضاییه و مجریان قانون و قدرت خصولتی ها در اقتصاد از جمله مشکلاتی است که در دل سرمایه گذاران هراس می آفریند و باعث بلاتکلیفی آنان می شود. 

فریزر تاجرانتنها توجیه سرمایه گذاران کافی نیست و باید به رفع موانع سرمایه گذاری پرداخت. توجه به شاخصهای مطرح برای جامعه کسب و کار بین الملل نشان می دهد که ما در بسیاری از حوزه های اقتصادی نیاز به کار داریم. برای مثال، بر اساس آخرین ارزیابی موسسه فریزر در خصوص شاخصهای آزادی اقتصادی، ایران از میان 159 کشور، در رتبه 150 قرار گرفت. کارشناسان این موسسه که شهریورماه در نشستی با نمایندگان پارلمان بخش خصوصی کشورمان شرکت داشتند تاکید دارند آزادی اقتصادی، ضمن کاهش فقر و شکوفایی اقتصادی به توسعه سیاسی و مدنی یک کشور هم می انجامد.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

چهارمین مجمع ایران و اروپا 11 و 12 مهرماه در زوریخ برگزار خواهد شد. این مجمع فرصتی برای گردهمایی سالانه مقامات ارشد تجاری، دولتی و جامعه مدنی متعهد به توسعه اقتصادی ایران فراهم می سازد. به گزارش برگزارکنندگان این نشست، 475 نماینده از بیش از 25 کشور در این نشست حضور خواهند داشت. محمد خزاعی، مهدی کرباسیان، فرزانه شرفبافی، محمد سعیدی، پرویز عقیلی، مسعود خوانساری، فریال مستوفی، پرویز خسروشاهی و غلامرضا حیدری کرد زنگنه از جمله سخنرانان دعوت شده از ایران به نشست امسال هستند.

چهار سال پیش محمد نهاوندیان در سمت رییس دفتر ریاست جمهوری با ارسال نامه ای از برگزاری این مجمع قدردانی کرد و در بخشی از این نامه ابراز امیدواری کرد که شرکت کنندگان در این مجمع قدم های سازنده ای برای همکاری و هم افزایی میان بخش های خصوصی ایران و اتحادیه اروپا بردارند تا چشم انداز حضور رقابت پذیر ایران در اقتصاد جهانی را ترسیم کرده و با اتخاذ رویکرد برد – برد تعاملات منطقه ای و بین المللی را ایجاد کنند.  این نشست پس از توافق لوزان انجام شده بود و سرنوشت برنامه هسته ای و تحریم ها هنوز کاملا روشن نبود.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

با امضای قرارداد اعطای خط اعتباری بیش از 8 میلیار یورو از سوی اگزیم بانک کره جنوبی به کشورمان، بزرگترین وام خارجی در دوران پساتحریم به کشورمان داده شد. کره جنوبی یازدهمین اقتصاد جهان است و واگذاری وام جدید از سوی این کشور نشان از موفقیت تلاش ها در دوران پساتحریم برای بهبود وجه کشور و گسترش و تعمیق روابط با شرکای بین المللی دارد. اعطای چنین وامی شرایط را برای دیگر همکاری ها با کره جنوبی و دیگر کشورهای همسو فراهم می کند و شایسته است که ما با اقداماتی سنجیده و از سر تدبیر، ضمن تثبیت اعتمادی که اکنون نسبت به کشور ما ایجاد شده، گام های لازم را برای افزایش همکاری ها برداریم. همکنون که ما از فاز امنیتی وارد فاز دیپلماتیک شده ایم، فاصله گرفتن بیش از پیش از کشورهایی همچون کره شمالی و افزایش همکاری ها با کشورهایی همچون کره جنوبی در جهت منافع ملی ما خواهد بود.

همانطور که یانگهون چنگ، مدیر اجرایی اگزیم بانک هم گفته، واگذاری وام به ایران بر مبنای تامین منافع مشترک دو کشور است و از همین رو می توان این موافقتنامه را در راستای پیگیری بازی برد- بردی تلقی کرد که در دستور کار اقتصادی و دیپلماتیک دولت یازدهم بود و در دولت دوازدهم هم پیگیری می شود. آقای چانگ تصریح کرده که پروژه های متعددی با تایید بانک مرکزی و سازمان سرمایه گذاری ایران می توانند از خط اعتباری واگذار شده بهره مند شوند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

اولین نمایشگاه بین المللی صنعت هوانوردی و خدمات فرودگاهی «ایروپرشیا» در تهران آغاز به کار کرد. علاوه بر شرکتهای داخلی فعال در صنعت حمل و نقل هوایی، شرکتهای نامدار آسیایی، اروپایی، استرالیایی و آمریکایی نیز در این نمایشگاه شرکت دارند. برگزاری این نمایشگاه فرصت مغتنمی است تا ضمن حضور پررنگ تر بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل هوایی، امکان ارتباط و تعامل نزدیک با شرکای خارجی در این حوزه برقرار شود.

عابدزاده تاجرانبا ورود کشور به دوران پسابرجام و رفع تحریم های ظالمانه بین المللی، تحول بسیار مثبتی برای صنعت حمل و نقل هوایی ما حاصل شد. علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشور می گوید با توجه به شرایط مناسب امروز که موجب کاهش تدریجی ریسک سرمایه گذاری در صنعت هوانوردی شده، بخش خصوصی می تواند در حوزه خدمات فرودگاهی، تامین ناوگان و تجهیزات ناوبری سرمایه گذاری کند. دولت و نیروهای مسلح باید بیش از پیش از نقش تصدی گری خود در حوزه هوانوردی غیرنظامی بکاهند و نقشی نظارتی داشته باشند تا بخش خصوصی بتواند با چالاکی صنعت حمل و نقل هوایی کشور را متحول کند.

ارسال ديدگاه (0 ديدگاه)

با مشارکت بیشتر در تحول دانش جهانی و استفاده از فرصت های موجود برای توسعه پایدار با استفاده از اقتصاد دانش بنیان، باید با عزمی جزم موانعی را که بر سر راه قرار دارند رفع کنیم.  با مراجعه به الگوی بانک جهانی برای تعیین شاخص اقتصاد دانش بنیان که در مقاله های قبل نیز عنوان شده می توان این موانع را شناسائی نمود.  شاخص اقتصاد دانش بنیان یک رتبه بندی جهانی است که توانائی ها ونقاط ضعف بیش از 140 کشور دنیا را از نظر آمادگی برای استفاده بهینه از دانش توسعه اقتصادی شناسائی می کند.

ایرنا پژوهش مقاله خوبی با عنوان دولت دوازدهم و چالش های اقتصاد دانش بنیان منتشر کرد که در آن آمده: نخستین لازمه تحقق و گسترش اقتصاد دانش بنیان، شکل‌گیری جامعه با مولفه های دانش بنیانی است. فرهنگ‌سازی در این زمینه نقش مهمی در شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان و زیر‌ساخت‌های قانونی و حمایتی دارد. برای تحقق این امر، ساختار حقوقی قدرتمند که «کارآفرین»، «سرمایه‌گذار» و «ایده» را حمایت ‌کند، ضروری به نظر می رسد؛ بر اساس این نظام حقوقی هرفرد نقش خود رامی داند و با اطمینان خاطر کار می‌کند.

ارسال ديدگاه (1 ديدگاه)

نظرسنجی

آیا سیاست ها و رویکردهای منطقه ای ما نیاز به بازبینی دارد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: