به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

این مطلب را آقای عادل طاهرخانی یوسف، کارشناس ارشد حقوق تجارت و اقتصاد بین الملل ارائه کرده اند. با تشکر از ایشان

سیاست های دولت همواره در تعامل با بخش خصوصی باید باشد به شرحی که نیازها و موانع توسعه ی بخش خصوصی را مرتفع سازد ؛ و نمایندگان اتاق می بایست ضمن آگاه بودن از تفکر دولت در اقتصاد که همانا کنترل حاکمیتی بر روند بازار است ، ضمن احترام به قوانین جاریه با تفکری خاصِ بخش خصوصی در پی تعامل بوده و آیین نامه ها و مواضع دولت را در مقابل توسعه ی بخش خصوصی تعدیل و مهار سازند.

از آنجا که اتاق بازرگانی وظیفه ی مشاوره به قوای سه گانه را دارد می بایست نماندگان اتاق بدون هیچگونه وابستگی به جریانات سیاسی و دولتی صرفا به جهت حضور در صنف مشخصِ تجارت ضمن احترام به نظرات آنها با لمس مشکلات بخش خصوصی و برخوردهای روزمره با قوانین و آیین نامه های دست و پا گیر دولتی که مسیر ارتقاء و رشد بخش خصوصی را کند می کند ،‌ با اتخاذ نظرات کارشناسی مستدل ، دولت ، مجلس و قوه قضاییه را متقاعد به تعدیل قوانین و رفتار مناسب با بخش خصوصی کند.

اگر نمایندگانی صرف وامدار بودن به دستگاه های دولتی و استفاده از رانت ها و روابط دستگاه های دولتی دخیل در امر صنعت ، بازرگانی ، معدن و کشاورزی ، جهت حضور در هیئت نمایندگان آرای سفارشی کسب نمایند ، آیا از ایشان جز تمکین نظر دولت انتظار دیگری می توان داشت ؟!

امید است فعالان بخش خصوصی با تشخیص صحیح خود ، فارغ از هر گونه دیدگاه خارج از صنف خود و بخش خصوصی ، از کاندیداهایی حمایت کنند که هیچ گونه رابطه ی که منجر به وامداری ایشان به دولت و جریانهای سیاسیِ در پی قدرت است، نداشته باشند تا اتاق بازرگانی مستقل و بی حاشیه ای شکل گیرد که دغدغه ی صیانت از حقوق بخش خصوصی را داشته باشد. و  ایشان معتقد به اقتصاد مبتنی بر بازار بدون دخالت حاکمیتی دولت بوده و در پی تثبیت دموکراسی اقتصادی باشند.

از دیگر وظایف نمایندگان اتاق های بازرگانی تبیین یک دیپلماسی تجاری فعال می باشد که در دوران تحریم ضمن پویایی روابط راهگشای ایجاد بستر مناسب روابط سیاسی بین دولت های موثر در حوزه های اقتصادی و سیاسی با کشور باشند . و این محقق نمی شوند مگر نمایندگان ما در پارلمان بخش خصوصی ( اتاق بازرگانی ) خود از یک دیپلماسی تجاری موفق در کسب و کار خود بوده و مشرف به معضلات پیش روی صنعت و تجارت باشند.

از همین نویسنده

استقلال اتاق بازرگانی

اتاق بازرگانی جوانان

اصول حقوقی دموکراسی اقتصادی

مفهوم دموکراسی اقتصادی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: